Polmic - FB

opisy płyt (W)Witold Lutosławski

Centenary Edition


Gold Collection - 8 CDs

CD 1
Lacrimosa
I Symfonia
Koncert na orkiestrę
Musique funebre

CD 2
Jeux vénitiens
Trois poèmes d'Henri Michaux
II Symfonia

CD 3
Postludium I
Paroles tissées
Livre pour orchestre
Koncert na wiolonczelę i orkiestrę

CD 4
Preludia i fuga
Mi-parti
Novelette

CD 5
III Symfonia
Łańcuch I
Łańcuch II
Łańcuch III

CD 6
Dwie etiudy
Wariacje na temat Paganiniego
Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Kwartet smyczkowy
Epitafium
Grave
Partita na skrzypce i fortepian

CD 7
Koncert na fortepian i orkiestrę
Chantefleurs et Chantefables
IV Symfonia

CD 8
Partita na skrzypce i orkiestrę
Interludium
Łańcuch II

Wyk.: Stefania Woytowicz – sopran, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Roman Jabłoński – wiolonczela, Krzysztof Jakowicz – skrzypce, Ewa Pobłocka – fortepian, Marek Drewnowski – fortepian, Jacek Łukaszczyk – fortepian, Maciej Łukaszczyk – fortepian, Halina Łukomska – sopran, Szabolcs Esztenyi – fortepian, Eugeniusz Knapik – fortepian, Krystyna Borucińska – fortepian, Witold Lutosławski, Witold Rowicki, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Andrzej Markowski, Wojciech Michniewski – dyrygenci, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR, Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Śląskiej, Chór Polskiego Radia

* Polskie Nagrania 2013 - PNCD BOX 0009 A/H (EAN 5907783440403)

W roku 2013, ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Witolda Lutosławskiego, należało się spodziewać podobnego projektu, chociaż z drugiej strony, nie musiało się wydawać oczywiste, że tak ogromne przedsięwzięcie może się powieść w czasach kryzysu. Potrzeba opublikowania takiego zbioru była wielka, bowiem nakład sześciopłytowego albumu dzieł Kompozytora wydanego przez Polskie Nagrania przed prawie 25-laty (również imponującego, jak na tamte czasy) od dawna był wyczerpany. Zainteresowani muzyką Witolda Lutosławskiego mogli poszukiwać go w bibliotekach lub w prywatnych kolekcjach, bądź – poznawać jego bogatą twórczość dzięki obecnym na rynku płytom zawierającym wybrane utwory, prezentujące zatem małą jej cząstkę. Z rozmaitych powodów często zachodzi jednak potrzeba szerszego spojrzenia na dorobek kompozytora, a w roku 2013 zapotrzebowanie na kolekcje, które takie ogarnięcie całości umożliwią, będzie z pewnością rosło, również – na skutek działań edukacyjnych zaplanowanych na Rok Lutosławskiego.

Album, który Polskie Nagrania wydały na początku 2013 roku, spełnia wszelkie wymogi, które można postawić tego typu edycji i może zaspokoić najwybredniejsze gusta: na ośmiu pięknie pod względem edytorskim przygotowanych i umieszczonych we wspólnym boxie płytach, opublikowano najwybitniejsze wykonania ponad trzydziestu utworów Mistrza – głównie wielkich form orkiestrowych, uznawanych za najbardziej reprezentatywne dla jego twórczości. Nagrania były realizowane za życia kompozytora (sześć spośród nich to pierwsze polskie wykonania), często z jego udziałem (w niemal połowie występuje jako dyrygent), a w każdym przypadku są to wspaniałe kreacje najwybitniejszych artystów, znanych z wielu wspaniałych wykonań muzyki współczesnej. Są to zatem nagrania historyczne, szczególnie istotne dla poznawania postawy twórczej Witolda Lutosławskiego, stanowiące punkt odniesienia dla wszelkich kolejnych kreacji, a także - same będące narodowym dziedzictwem i najwspanialszym pomnikiem Twórcy. Walory edukacyjne kompletu zwiększa dodatkowo układ utworów na poszczególnych płytach pozwalający obserwować twórcze poszukiwania kompozytora w kolejnych etapach życia. Płytom towarzyszy ładnie i przejrzyście wydana książeczka ze szkicem przybliżającym jego postawę i refleksję nad istotą muzyki i własną twórczością autorstwa Ludwika Erhardta.

Album jest pięknie wydany, dzięki czemu jego charakter edukacyjny został wzbogacony o cechy reprezentacyjnego upominku, który może promować polską kulturę zarówno w kraju, jak i zagranicą, w najbardziej prestiżowych miejscach i sytuacjach na świecie. Zarówno elegancja edycji, jak również jakość dźwięku zyskały istotnie na fakcie wytłoczenia krążków na złocie.
Partnerami przedsięwzięcia są Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Związek Kompozytorów Polskich, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych objęło projekt patronatem oraz udzieliło mu wsparcia.

Izabela Zymer (2013)