Polmic - FB

opisy płyt ()-

Maksymiuk / Sinfonia Varsovia


CD 1

Debussy Claude Popołudnie Fauna
Prokofiev Sergei I Symfonia D-dur op.25 „Klasyczna”
Baird Tadeusz Elegeia
Stravinsky Igor II Suita z baletu „Ognisty Ptak” (1919) 
Maksymiuk Jerzy Vers per archi

CD2

Jarzębski Adam Tamburetta
Bacewicz Grażyna Koncert na orkiestrę smyczkową 
Bach Johann Sebastian Koncert Brandenburski nr 3 BWV 1048
Rossini Gioacchico Sonata na smyczki nr 3 C-dur
Mozart Wolfgang Amadeus Divertimento D-dur KV 136
Bartók Béla Divertimento na orkiestrę smyczkową Sz. 113

Wyk.: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Jerzy Maksymiuk
* Warner Classics 2015 – 18821031, DDD 57'25''

„Pojawienie się w naszym pejzażu muzycznym niespotykanej miary talentu Jerzego Maksymiuka, a dzięki niemu artystycznego ewenementu, któremu na imię Polska Orkiestra Kameralna, było dla nas wszystkich czymś w rodzaju trzęsienia ziemi.” – pisze w omówieniu do płyty Adam Rozlach. Najnowszy album Maksymiuk / Sinfonia Varsovia to kwintesencja stylu i repertuaru charyzmatycznego Maestro i jego ukochanej orkiestry, której międzynarodową renomę współtworzył i z którą jest silnie związany do dziś. 

Dwupłytowy album prezentuje zarówno nagrania archiwalne poddane starannemu remasteringowi, jak i nowe interpretacje zarejestrowane w 2015 roku. Doboru utworów dokonał sam Maestro Maksymiuk. Na płytach znalazły się dzieła Mozarta, Bacha, Rossiniego, a także Debussy’ego, Bartóka czy Strawińskiego. Ważną część repertuaru Jerzego Maksymiuka od zawsze stanowiły utwory polskich kompozytorów, nie mogło ich zabraknąć także i w tej jubileuszowej kolekcji. Obok dzieł Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda i Adama Jarzębskiego znalazła się także kompozycja samego Maestro (Vers per archi).

Album to sentymentalna podróż do czasów gdy Kameraliści Jerzego Maksymiuka zasypywali publiczność swych pierwszych koncertów fajerwerkami techniki i artyzmu niespotykanymi wcześniej w polskim wykonawstwie muzycznym, a także dokument obecnej współpracy słynnego dyrygenta z ukochaną orkiestrą. Płyta jest także cennym kompendium, które przekrojowo wyznacza najważniejsze punkty w dziejach jednej z najbardziej niezwykłych przyjaźni arystycznych na polskiej scenie muzycznej.

(tekst wydawcy)