Polmic - FB

opisy płyt (P)Przemysław Zych

Alicja w Krainie Czarów


CD1
AKT I

Magiczna uwertura
Scena pierwsza

Scena druga
Scena trzecia
Scena czwarta
Scena piąta
Scena szósta
Scena siódma

CD2
AKT II

Scena ósma
Scena dziewiąta
Scena dziesiąta
Scena jedenasta
Scena dwunasta
Scena trzynasta
Scena czternasta
Scena piętnasta

Wyk.: Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie, dyr. Jerzy Wołosiuk

* DUX 2016 – DUX 1249/1250, DDD 81’59”

W maju 2015 roku na scenie Opery na Zamku w Szczecinie miała miejsce światowa prapremiera spektaklu baletowego Alicja w Krainie Czarów z oryginalną muzyką młodego polskiego kompozytora Przemysława Zycha, zamówioną przez Operę. Ta niezwykła, bardzo nowoczesna, ale zachowująca nieocenioną dla narracji melodykę muzyka sprawia, że wydarzenia sceniczne zdają się być bardziej ilustracją dla opowieści, jaką snuje przed słuchaczami orkiestra prowadzona przez Jerzego Wołosiuka, dyrektora artystycznego Opery na Zamku.

Balet przedstawia historię opartą na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra. Inspiracją dla powstania dzieła był także film Tima Burtona Alice in Wonderland z udziałem Johnny'ego Deppa. Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i umożliwia przeniesienie się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie na scenie magicznego świata jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji, z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

Premiera baletu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Dwupłytowy album z muzyką z tego spektaklu powstał na wyraźne życzenie i z finansowym wsparciem publiczności.