Polmic - FB

opisy płyt (S)Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski

Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall (1955)


Hymn państwowy

Przemówienie Ministra Kultury i Sztuki Włodzimierza Sokorskiego

Przemówienie Prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Jarosława Iwaszkiewicza

Stanisław Moniuszko - Concert Overture "Fairy Tale"

Karol Szymanowski - Violin Concerto No. 1, Op. 35

Witold Lutosławski - Concerto for Orchestra

Wyk.: Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki - dyrygent

* Warner Classics 2015 - Warner Classics 0825646144631, DDD - 74'39"

21 lutego 1955 w Warszawskiej Filharmonii odbył się pierwszy koncert w nowym, odbudowanym po wojennych zniszczeniach gmachu. W tym historycznym dniu Filharmonia Warszawska zyskała miano Narodowej. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego wykonała Uwerturę koncertową „Bajka” Stanisława Moniuszki, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola SzymanowskiegoKoncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, a solistką wieczoru była 26-letnia Wanda Wiłkomirska. Koncert poprzedziły przemówienia ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Włodzimierza Sokorskiego oraz poety i pisarza – Jarosława Iwaszkiewicza, Prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, bowiem wieczór ten był również Inauguracją V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Z okazji 60. rocznicy wydarzenia tak ważnego w historii Filharmonii Narodowej, firma fonograficzna Warner Classics we współpracy z Filharmonią przygotowała niezwykłą płytę z rejestracją tamtego wieczoru. Na postawie nagranego na taśmach materiału dźwiękowego, który przez te lata przechowywany był w archiwach Filharmonii w Warszawie, dokonano remasteringu i wydano na płycie CD. Znalazł się na niej cały koncert z roku 1955 wraz z wstępnymi przemówieniami, a nawet z nagraniem Hymnu Państwowego. Do albumu dołączone są dwie książeczki poświęcone Filharmonii Narodowej „wczoraj i dziś”, zawierające m.in. omówienie płyty oraz biografie Witolda Rowickiego i Wandy Wiłkomirskiej opracowane przez wybitnego muzykologa Stanisława Dybowskiego. W materiałach zamieszczono także wybrane recenzje, które ukazały się w ówczesnej prasie oraz liczne zdjęcia archiwalne. Krótkiego komentarza do płyty udzieliła także sama Wanda Wiłkomirska. Nagrania zostały zremasterowane i zedytowane przez znakomitych reżyserów dźwięku, laureatów Grammy Award 2013: Aleksandrę Nagórko i Andrzeja Sasina (CD Accord).

Płyta jest pierwszą z cyklu „Warsaw Philharmonic Archives”. Kolekcję tę stanowić będą archiwalne nagrania historycznych koncertów w Filharmonii Narodowej, poddane rekonstrukcji dźwiękowej. Unikatowy zbiór ukaże różnobarwne oblicza Filharmonii, przedstawi jej szeroki repertuar oraz wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców od 1955 roku.

Oficjalna premiera odbyła się 23 lutego 2015. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii "Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca".

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.