Polmic - FB

opisy płyt (B)



Bartłomiej Pękiel

Opera Omnia


Wyk.: Octava Ensemble, Polska Orkiestra XVIII wieku, Zygmunt Magiera (dyrygent).

CD 1: Missa Brevis, Missa Secunda, Missa Paschalis, Patrem Rotulatum, Canones a 6.

DUX 1454/1455/1456 (2017)

Wydanie albumu Bartłomiej Pękiel – Opera Omnia jest wydarzeniem bez precedensu w skali europejskiej, gdyż stanowi pierwsze w historii na rynku muzycznym wydawnictwo zawierające komplet dzieł kompozytora.

Dzieła muzyczne, które znajdują się w albumie, stanowią wielką wartość historyczną; wykorzystane są w nich wszystkie zdobycze i możliwości warsztatowe z zakresu kompozycji okresu renesansu i baroku. Utwory Pękiela są jedną z najcenniejszych spuścizn muzycznych XVI i XVII wieku, jaka zachowana została w Europie (np. utwór Audite Mortales, uznawany przez wielu za pierwsze polskie oratorium). Stanowią one tym samym o niezwykłym kunszcie i wysokim poziomie kultury muzycznej w Polsce, tym nie mniej do niedawna nie miały pełnego opracowania.

Do realizacji pierwszego fonograficznego wydania dzieł wszystkich Bartłomieja Pękiela zaproszeni zostali najlepsi realizatorzy oraz artyści. Na trzypłytowym wydawnictwie znalazły się, oprócz najbardziej znanych dzieł kompozytora, także utwory odnalezione w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu. Nagrań dokonał oktet wokalny Octava Ensemble i Polska Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Zygmunta Magiery.

O wysokiej potrzebie i ocenie zadania świadczy fakt iż w jego realizację i finansowanie włączyły się flagowe instytucje i podmioty państwowe odpowiedzialne za Polską kulturę i jej promocję w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków, FiNA – Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza (Culture.pl).