Polmic - FB

opisy płyt (W)



Wojciech Kilar, Tadeusz Szeligowski, Michał Spisak, Aleksander Tansman

Polish Music for Winds and Piano


Wojciech Kilar Kwintet na instrumenty dęte (1952)

I. Sinfonia

II. Scherzo

III. Choral varié

IV. Rondo – Finale

Michał Spisak Kwintet na flet obój, klarnet, róg i fagot ( 1948)

I. Allegro moderato

II. Andante

III. Andante, Allegro

Tadeusz Szeligowski Kwintet na instrumenty dęte (1853)

I. Allegro con brio

II. Andante cantabile

III. Allegro scherzando

IV. Allegro moderato

Alexander Tansman Sekstet na kwintet dęty i fortepian „La Danse de la Sorcière” (fragment z Balletu Le Jardin du Paradis)

Wyk.: Agata Igras – flet, Sebastian Aleksandrowicz – obój, Adrian Janda – klarnet, Artur Kasperek – fagot, Tomasz Bińkowski – waltornia, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian

* Agencja Muzyczna Polskiego Radia 2017 – PRCD 2042, DDD 48:15

 

Sześć osób, sześć charakterów, sześć zupełnie różnych osobowości i jedna wielka muzyczna pasja. Sześcioro wybitnych artystów, związanych z czołowymi instytucjami muzycznymi w Polsce, których połączyła przyjaźń, wspólne brzmienie i chęć spełnienia marzeń na polu muzyki kameralnej. Zespół stale działający w tym składzie to rzadkość, jednak Gruppo di Tempera od lat z sukcesem odkrywają dla publiczności piękno instrumentów dętych wzbogacone dźwiękiem fortepianu. W repertuarze Gruppo di Tempera znajdują się dzieła od klasycyzmu po współczesność, a szczególne miejsce w działalności zespołu zajmuje muzyka polska.

Gruppo di Tempera powstało wiosną 2007 roku z inicjatywy uznanych muzyków, od lat współpracujących ze sobą w rozmaitych formacjach kameralnych i orkiestrowych. Impulsem do zainicjowania działalności zespołu była propozycja wykonania Kwintetu Es-dur W. A. Mozarta na kwartet dęty i fortepian. Zaproszenie ze strony Dyrektora Opery Kameralnej Stefana Sutkowskiego zainspirowało grono przyjaciół, a warszawski Festiwal Mozartowski stał się okazją do pierwszego, wspólnego koncertu. Zespół gościł m.in. na festiwalu „Emanacje”, zakopiańskim festiwalu „Muzyka na szczytach”, krakowskim „Sinfonietta Festival”, „Ensemble Festival” w Książu, brał udział w cyklu warszawskich „Koncertów pod lipą” i wielu innych. Występował w Filharmonii Białostockiej, a także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ideą artystyczną Gruppo di Tempera jest prezentowanie piękna brzmieniowego instrumentów dętych, wzbogaconych dźwiękiem fortepianu: przybliżanie publiczności niezwykle bogatego, lecz mało znanego repertuaru od muzyki XVIII-wiecznej po najnowszą, z wykorzystaniem najróżniejszych form kameralnych – od sonat po małe składy orkiestrowe.

W październiku 2015 roku nakładem DUX ukazała się pierwsza płyta zespołu z muzyką kompozytorów francuskich (Poulenc, Ibert, Milhaud, Francaix). W 2017 przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia została wydana kolejna płyta zespołu Polish Music for Winds and Piano (projekt realizowany z FINA). Album zawiera kwintety na instrumenty dęte Wojciecha Kilara, Tadeusza Szeligowskiego i Michała Spisaka, a także Sekstet Aleksandra Tansmana.

(tekst wydawcy)