Polmic - FB

opisy płyt (M)



Majcher Marzena

Chemistry of Love


Chemistry of Love na sopran i kwartet smyczkowy

1. Dopamine

2. Phenylethylamine

3. Estratetraenol

4. Epinephrine

5. Norepinephrine

6. Endorphins

Radiation na sopran, chór i live electronics

7. Event Horizon

8. Crushing of Neurons

9. Photon Energy

10. Radiation

Teksty do muzyki napisały: Aneta Badziąg – utwory 1, 2, 4, 5; Ewelina Lasota – utwory 3 i 6.

Wyk.: Małgorzata Kubala – sopran, NeoQuartet, Marzena Majcher

Total time: 51'22”

* OPUS 31 | 2019

Chemistry of Love to cykl utworów na sopran i kwartet smyczkowy Marzeny Majcher – kompozytorki współczesnej muzyki poważnej i filmowej, która ugruntowała już swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej wyjątkowymi kompozycjami. Przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Wykonawcy kompozycji to Małgorzata Kubala – śpiewaczka operowa o elektryzującym sopranie – oraz NeoQuartet, jeden z najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie.

Chemistry of Love Marzeny Majcher charakteryzuje się oryginalną koncepcją, polegającą na odnajdywaniu analogii pomiędzy muzyką a chemią. Muzyka jest inspirowana wzorami substancji chemicznych odpowiedzialnych za stan zakochania potocznie nazywanych „chemią miłości”. Kompozytorka podjęła się eksperymentu muzycznego, polegającego na transformacji na język muzyki wzorów strukturalnych i sumarycznych takich substancji jak fenyloetyloamina, dopamina oraz innych. W tworzeniu kompozycji istotne było odnalezienie harmonii, melodii oraz ładunku emocjonalnego w strukturach tych wzorów. Dzięki takiemu muzycznemu eksperymentowi można usłyszeć jak brzmi „chemia miłości”.

Chemistry of Love jest już znana z licznych koncertów na Festiwalach Muzycznych w kraju i za granicą między innymi była wykonywana na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico City 2017), 14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (Bydgoszcz, 2018) oraz w Planetarium Instytutu Nauki Kopernik (Warszawa, 2017).

Na płycie wydanej przez Requiem Records – Opus Series znajdują się także cztery inne kompozycje Marzeny Majcher: cykl utworów Radiacja w wykonaniu sopranistki Małgorzaty Kubali oraz kompozytorki. Muzyka ta jest również inspirowana nauką – kosmologią i fizyką.

Chemistry of Love na You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=XA-8m98fv-s&t=83s 

www.marzenamajcher.manifo.com