Polmic - FB

opisy płyt (K)Krutul Jan

Zagrajmy w muzykę!


1. Szaro, nudno w całym domu…

2. Podróże

3. Popatrz tylko, co znalazłam…

4. Bańki mydlane

5. Słuchaj Alu…

6. Bębenek

7. Już mrok…

8. Gwiazdozbiory

9. Czasem sobie wyobrażam…

10. Piłka

11. Ala, dobrze że już przyszłaś…

12. Spacer

13. Widzisz? Dziwne…

14. Zimowy song

15. Cicho... Zobacz…

16. Latawiec

17. Finał: Zagrajmy w muzykę!

Wyk.: Chór Animato Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach, Chór Bel Canto Szkół Gminy Wijewo przy Branżowej Szkole I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie, Chór Dziecięcy Gaudium Cantates Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu, Chór Feliksinki Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Świerklanach, NFM Orkiestra Leopoldinum, Jan Krutul – dyrygent, Dorota Kamińska – Ala, Tomasz Stockinger – Piotruś.

*Narodowe Forum Muzyki, CD Accord 2018 (ACD 253-2, NFM 57)

Total time: 46’22

Album Zagrajmy w muzykę! jest owocem współpracy Narodowego Forum Muzyki i wydawnictwa CD Accord. Na płycie znalazły się utwory autorstwa kompozytora Jana Krutula do słów Macieja Papierskiego. Prawykonanie pieśni Jana Krutula miało miejsce w 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki w ramach projektu „Akademia Chóralna”, którego dyrektorem programowym jest Agnieszka Franków-Żelazny. Jednym z celów projektu jest właśnie zamawianie nowego repertuaru dla chórów.

Zgodnie z koncepcją autorów, cykl piosenek Zagrajmy w muzykę! jest swoistą dźwiękową podróżą – każda z pieśni przedstawia inny pomysł na to, w jaki sposób poprzez muzykę można odwiedzać egzotyczne kraje, a nawet wybrać się w kosmos: „Sztuka dźwięku pozwala marzyć, przemieszczać się w czasie i przestrzeni, głębiej przeżywać to, co nas spotyka. Przede wszystkim jednak może być doskonałą, przynoszącą wiele radości zabawą” (fragment tekstu zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty). Stąd właśnie tytuł utworu. Piosenki zostały napisane w taki sposób, aby ich wykonywanie było dla chórzystów uczeniem się przez zabawę.