Polmic - FB

opisy płyt (G)G. Bacewicz, M. Szymanowska, H. Wieniawski, W. Żeleński, M. Bernal Jiménez, R. Ruiz Quevedo, A. Piazzolla, C. Gardel, M. Ravel, F. von Vecsey, M. T. von Paradis, J. Hubay, P. Hadjiev

Sosnowska & Gabryś-Heyke: Beauty Dancing


1. Miguel Bernal Jiménez Danzas Tarascas I

2. Miguel Bernal Jiménez Danzas Tarascas III

3. Rosendo Ruiz Quevedo Cha Cha Cha „El divorcio”

4. Astor Piazzolla Tango “Marron y Azul”

5. Carlos Gardel (arr. John Williams) Tango “Por una Cabeza”

6. Maurice Ravel Pavane Pour une infante défunte

7. Franz von Vecsey Valse triste

8. Maria Szymanowska Valse Es-dur

9. Maria Theresia von Paradis Sicilienne Es-dur

10. Maria Szymanowska Polonaise f-moll

11. Jenő Hubay Mazurka a-moll op. 45 nr 1

12. Władysław Żeleński Mazurka a-moll op. 31 nr 2

13. Henryk Wieniawski Kujawiak a-moll

14. Grażyna Bacewicz Oberek nr 1

15. Jenő Hubay Czardas „Hejre Kati” op. 32 nr 4

16. Parashkev Hadjiev Horo

Wyk.: Jolanta Sosnowska – skrzypce, Maria Gabryś-Heyke – fortepiano

* For Tune ‎2019 (0141-001)

Total time: 51:56

Tym albumem rozpoczyna się nowa seria kolorystyczna (turkus) wydawnictwa For Tune. Maria Gabryś-Heyke i Jolanta Sosnowska „wyczarowują” za pomocą skromnego instrumentarium (tylko fortepian i skrzypce) niezwykłą fiestę z tańcami prawie wszystkich kontynentów i kilku epok.

Pełna energii płyta, muzyka przeistoczona w taniec, taniec ubrany w muzykę. Ekspresja determinowana tradycją najróżniejszych kultur i epok. Energetyczny i egzotyczny boost rodem z Meksyku, Kuby, Argentyny, Węgier czy Bułgarii, w którym nie zabrakło elementów rodzimej nostalgii, czystej serdecznej śpiewności, łagodności, ale i swady muzyki polskiej. Obok pełnych rytmiki tańców meksykańskich wysłuchamy dwa znane argentyńskie tanga i mało spopularyzowaną kubańską cha-chę. Na zasadzie kontrastu do muzyki latynoskiej repertuar prowadzi słuchacza przez europejskie tańce dworskie, takie jak pawana, polonez czy walc angielski, z ich szczególnie ujmującą melodyką i siłą przekazu muzycznego. Całość dopełniają rytmizowane, tętniące energią utwory o proweniencji ludowej – tańce bułgarskie, węgierskie i polskie – w ekstremalnie ekspresyjnym wykonaniu uwielbiających eksperymenty, wielokrotnie nagradzanych w kraju i na świecie artystek.

(tekst wydawcy)