Polmic - FB

opisy płyt (R)Roman Palester, Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Bronisław Kaper, Zygmunt Karasiński, Grzegorz Bogomazow, Bronisław Horowicz

Zimny drań


1. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Jerzy Nel, Ludwik Starski Tylko z Tobą i dla Ciebie z filmu Pieśniarz Warszawy

2. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter Umówiłem się z nią na 9-tą filmu Piętro wyżej

3. Muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Wiktor Friedwald Jak Pani może w nocy spać

4. Muzyka: Roman Palester, słowa: Jerzy Nel Ach te baby z filmu Zabawka

5. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter, Ludwik Starski Sex appeal z filmu Piętro wyżej

6. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Konrad Tom Tyle miłości z filmu Jego ekscelencja subiekt

7. Muzyka: Artur Gold, słowa: Andrzej Włast Jesienne róże

8. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter, Konrad Tom Co bez miłości wart jest świat z filmu Antek Policmajster

9. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Aleksander Jellin Tylko ty

10. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Jerzy Nel Zimny drań z filmu Pieśniarz Warszawy

11.Muzyka: Grzegorz Bogomazow, słowa: Andrzej Włast Bublichky z rewii Klejnoty Warszawy

12. Muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Zenon Friedwald To ostatnia niedziela

13. Muzyka: Bronisław Horowicz, słowa: Bronisław Horowicz Kiedy będziesz zakochany

14. Muzyka: Zygmunt Karasiński, słowa: Jerzy Ryba Za późno

15. Muzyka: Henryk Wars, słowa: Ludwik Starski Nikodem

Wyk.: Dariusz Wójcik (bas), Agnieszka Skawińska (sopran), Trio Fogg: Katarzyna Rogalska (skrzypce), Andrzej Wojciechowski (klarnet), Rafał Lewandowski (fortepian).

*Soliton 2020 (SL 1035)

Piosenki okresu 20-lecia międzywojennego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co poświadcza m.in. rosnąca liczba poświęconych temu tematowi koncertów i festiwali. Na płycie Zimny drań Dariusza Wójcika znalazły się szlagierowe piosenki, m.in. z repertuaru Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i estrady, których twórcami byli znakomici polscy kompozytorzy: Roman Palester, Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Bronisław Kaper i Zygmunt Karasiński.

Dariusz Wójcik (bas), w uznaniu zasług i dorobku artystycznego oraz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu 20-lecia międzywojennego, w 2013 roku otrzymał „Złoty Liść Retro”. To zacne wyróżnienie wręczył mu Michał Fogg – prawnuk Mieczysława Fogga, nestora polskiej piosenki, podczas koncertu „Czar piosenki retro”, który odbył się w 2014 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia (Studio S-1) im. Witolda Lutosławskiego Warszawie.

Krążek ten, wydany nakładem sopockiej wytwórni Solition, jest kolejną autorską płytą tegoż cenionego gdańskiego śpiewaka, niegdyś występującego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, obecnie artysty niezależnego, dyrektora Teatru Otwartego. Płyta została nagrana na początku lutego 2020 roku w Sali Teatralnej Instytutu Neofilologii Uniwersytety Gdańskiego. Dariuszowi Wójcikowi towarzyszy zespół Trio Fogg, który stanowią wprawni instrumentaliści związani z Trójmiastem. Na płycie (gościnnie) w duecie z Dariuszem Wójcikiem (Bubliczki) i utworze solowym (Sex appeal) zaprezentowała się Agnieszka Skawińska, gdyńska wokalistka związana z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Koncert promujący płytę Zimny drań odbył się 6 września 2020 w Dworze Artusa w Gdańsku.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=cS7kgxaIQ4s 

Dodatkowe informacje - na stronie wydawcy https://www.soliton.pl/ 

___________________________________


RECENZJA

„Zimny drań”

Taki tytuł nosi najnowsza płyta charyzmatycznego Dariusza S. Wójcika zawierająca przegląd piosenek 20-lecia międzywojennego.

Tytuł przekorny. Niewielu bowiem znam artystów tak empatycznych, wrażliwych, szanujących ludzi i sztukę jak ten wykonawca.

Wójcik-wokalista, aktor, scenarzysta, reżyser, autor niezliczonych projektów sceniczno-estradowych, dyrektor Teatru Otwartego, długo by jeszcze wymieniać dziedziny jego działalności, jest człowiekiem o niespożytej kreatywności, wciąż zaskakującym nowymi pomysłami.

Piosenka okresu międzywojennego to jedna z jego fascynacji. Decydując się na nagranie tej płyty podjął ryzyko. Wszystkie utwory zamieszczone na krążku doskonale znamy z najrozmaitszych wykonań, toteż porównania nasuwają się automatycznie. Tymczasem Wójcik nikogo nie naśladuje, nikim się nie sugeruje, podąża własną drogą. Drogą swojej wyobraźni, talentu, intelektu.

Dzięki temu stworzył nową narrację prezentowanych kompozycji. Np. do przeboju Jerzego Petersburskiego i Jerzego Friedewalda z 1935 roku To ostatnia niedziela wprowadził ciekawy ładunek dramatyczny, magiczne wręcz napięcie podkreślone wyostrzonym rytmem, dzięki czemu słucha się tej muzyki niczym poruszającej opowieści. Wzruszająco kształtuje lirykę w piosence Henryka Warsa i Aleksandra Jellina z Rewii Warszawy z 1933 roku Tylko ty. Z humorem, ale i elegancją, bawi fokstrotem Henryka Warsa i Ludwika Starskiego z w/w rewii zatytułowanym Nikodem. W tych wszystkich interpretacjach Dariusza S. Wójcika zwracają uwagę nie tylko pięknie prowadzone frazy budujące całą linię melodyczną, ale też waga słowa i całe teksty podawane z nieskazitelną dykcją. Dzięki temu artysta doskonale różnicuje poszczególne piosenki, nadaje im nowy, świeży wydźwięk. I co istotne, nigdy nie przekracza granicy emocjonalności kierując się dobrym smakiem, po prostu klasą.

Do współpracy zaprosił interesującą wokalistkę, aktorkę, animatorkę szeregu projektów artystycznych Wybrzeża – Agnieszkę Skawińską. W duecie zaśpiewali kompozycję Siergieja Bohomazowa i Andrzeja Własta Bubliczki z rewii Klejnoty Warszawy z 1928 roku, zaś A. Skawińska solo, z dozą zmysłowości, zaprezentowała przebój Henryka Warsa i Emanuela Schlechtera Sex appeal z filmu Piętro wyżej z 1937 roku.

Artystyczny kształt piosenek w nagraniu integralnie współtworzy Trio Fogg w składzie: Katarzyna Rogalska (skrzypce), Andrzej Wojciechowski (klarnet), Rafał Lewandowski (fortepian). Świetni instrumentaliści zawodowo związani są z muzyką klasyczną jako soliści, kameraliści, członkowie orkiestr. Ale też doskonale znajdują się w sztuce lżejszego gatunku. Na płycie brzmią klimatyczne solówki, elementy improwizacji, uwagę zwraca barwna kolorystyka.

Na krążku mieści się 15 piosenek – wachlarz dźwiękowych opowieści, głownie o miłości. Podczas wrześniowego koncertu w gdańskim Dworze Artusa, promującego płytę, publiczność owacyjnie przyjmowała wykonanie każdej piosenki. Tym bardziej każdemu, kto chciałby przenieść się w czasie i poczuć aurę minionych dni, posłuchać wciąż młodych przebojów, gorąco polecam porcję muzyki pod wspólnym tytułem Zimny drań.

Stanisława Grażyńska