Polmic - FB

opisy płyt (A)Aleksander Tansman, Grzegorz Jurczyk, Roman Ryterband, Fryderyk Chopin

ACh Duo „Alla Polacca”


     Aleksander Tansman, Suite in modo polonico na gitarę i harfę (1976)

1. I. Entrée

2. II. Gaillarde (XVIe siècle)

3. III. Kujawiak (Mazurka lente)

4. IV. Tempo di polonaise

5. V. Kołysanka № 1 (Berceuse d'Orient)

6. VI. Rêverie

7. VII. Alla Polacca

8. VIII. Kołysanka № 2 (Berceuse)

9. IX. Oberek (Mazurka vive)

opracowanie wykonawcze partii harfy - Noemi Hańczyk

10. Grzegorz Jurczyk, Góry mgłą złączone (2014)

      Roman Ryterband, Deux Images (1943)

11. I. Un air d'autrefois

12. II. Le soir sous les palmiers

      Fryderyk Chopin

13. Preludium Des-dur op. 28 nr 15 (1838–1839) w opr. Anny Wołowczyk

      Fryderyk Chopin

14. Walc cis-moll op. 64 nr 2 (1846) w opr. Noemi Hańczyk i Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego

Total time: 46‘49’’

*small great music (QBK)(2020)

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC patronuje interesującej płycie pary młodych muzyków: Noemi Hańczyk i Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego zatytułowanej Alla Polacca i właśnie wydanej. Muzycy tworzą duet o niezwykłym składzie harfy i gitary o nazwie ACh Duo i prezentują repertuar, z którym rzadko można się zetknąć.

Centralnym punktem programu jest Suite in modo polonico Aleksandra Tansmana, napisana w 1962 roku na gitarę solo, a w 1976 opracowana przez samego kompozytora na gitarę i harfę. Tansman nie był wielkim nowatorem, popularność jego muzyki bierze się raczej z ciekawych odniesień kompozytora do tradycji. Harfa i gitara w poszczególnych częściach Suity do tradycji jak najbardziej się odwołują, a muzycy tworzą przyjemny nastrój retro.

Suita Aleksandra Tansmana jest na omawianej płycie jedynym oryginalnym utworem przeznaczonym na harfę i gitarę. Takich pozycji nawet w światowej literaturze muzycznej jest chyba niewiele, toteż ACh Duo prezentuje się również w solowych utworach i w transkrypcjach. Aleksander Pankowski vel Jankowski gra utwór Góry mgłą złączone młodego kompozytora Grzegorza Jurczyka, wywodzącego się z katowickiego kręgu Aleksandra Lasonia. Noemi Hańczyk prezentuje natomiast Deux Images nieznanego szerzej kompozytora Romana Ryterbanda, pochodzącego z Łodzi i zmarłego w 1979 roku w Palm Springs. Pod tytułem Alla Polacca znalazł się jeszcze… Chopin w postaci udanych transkrypcji na gitarę i harfę Preludium „deszczowego” i Walca cis-moll z op. 64.

Trzeba koniecznie wspomnieć jeszcze o szacie graficznej płyty: jest bardzo oryginalna i nowoczesna. Bardzo interesująca płyta!

Mieczysław Kominek