Polmic - FB

opisy płyt (A)Andrzej Nikodemowicz, Tadeusz Paciorkiewicz, Edward Pałłasz, Wojciech Kilar

Łzy polskie – Polish Tears


Tadeusz Paciorkiewicz (1916 - 1998)

Orfeusz w lesie 

słowa: Krzysztof Kamil Baczyński

1. Zamysł 

2. Wahanie | Hesitation

3. Płacz 

4. Wstyd 

5. Zmaganie & Porażka 

Andrzej Nikodemowicz (1929 - 2013)

O jak bolejesz Matko 

6. O jak Bolejesz Matko 

7. Płaczesz patrząc na Niego 

8. Nie chcesz rozstać się z Synem 

9. Matko Bolesna 

10. Dzięki Twemu cierpieniu 

11. Chwała i dziękczynienie 

12. Zaśnięcie 

słowa: Marek Skwarnicki

Wojciech Kilar (1932 - 2013)

13. Lament 

Edward Pałłasz (1936 - 2019)

14. Epitafium 

Total time: 63:02

Wyk.: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, Janusz Siadlak (dyrygent)

* Instytut Rozwoju Sztuki 0001 (2021)

Historia nie oszczędzała naszego kraju, a w tym wszystkim historie Polaków – każdego z osobna. Łzy, z którymi polska tradycja musiała się mierzyć, ma swój wydźwięk w twórczości znakomitych polskich kompozytorów XX wieku. Została ona zaprezentowana na płycie Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum Łzy polskie.

Premiera płyty - 13 grudnia 2021 - to również data symboliczna - 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Album oprócz przekazania muzyki wybitnych twórców przedstawia szeroki motyw cierpienia i jego źródeł, tak różnych dla każdego artysty i człowieka. Zaprojektowany przez organizatorów program przedstawia wielopłaszczyznowość motywu, którego eksploracja i zrozumienie prowadzi do katharsis.

Zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe. Andrzej Nikodemowicz, Tadeusz Paciorkiewicz, Edward Pałłasz i Wojciech Kilar – urodzeni na początku XX wieku żyli w Polsce walczącej o wolność i prawdziwą niepodległość, zmagając się z wieloma przeciwnościami losu, poświęcając wiele – w tym swoje bezpieczeństwo – dla kultywowania i krzewienia kultury polskiej. W ich twórczości wyraźny jest duch narodowy, miłość do ojczyzny i fundamentalnych wartości na których opiera się polska kultura.

Płyta zawiera ponadto premierę fonograficzną wyjątkowego utworu Orfeusz w lesie autorstwa Paciorkiewicza do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.