Polmic - FB

opisy płyt (W)Wajnberg Mieczysław

Weinberg – Mother tongue


  1. „Tryptyk" op. 99 (1968). Słowa: Leopold Staff
  2. „Pamiątka" op. 132 (1981). Słowa: Elżbieta Szemplińska
  3. „O siwa mgło" op. 84 (1964). Słowa: Julian Tuwim
  4. „Profil" op. 88 (1965). Słowa: Stanisław Wygodzki

Wyk.: Tomasz Raff (bas), Mischa Kozłowski (fortepian)

Total time: 44'14"

* Requiem Records, sublabel: Opus Series 62|2021

Pierwsze Światowe Nagranie wszystkich pieśni Mieczysława Wajnberga do słów polskich poetów na głos basowy z fortepianem w formie albumu CD Weinberg – Mother tongue jest wydarzeniem historycznym w środowisku muzyki klasycznej – kompozytor jest bowiem na nowo odkrywany, a jego popularność rośnie z roku na rok.

Określenie tożsamości narodowej Mieczysława Wajnberga jest zadaniem niełatwym. Jest bowiem urodzonym w Polsce (do 1939 r. mieszkał w Warszawie) kompozytorem żydowskiego pochodzenia, po wojnie zamieszkałym i komponującym w ZSRR (Moskwa). Jednym z kluczy do refleksji na temat tożsamości są właśnie polskie pieśni kompozytora.

Prawykonanie pieśni stanowiących repertuar niniejszego albumu odbyło się w 2018 roku w Hanowerze oraz 2019 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach Festiwalu POLIN Music Festival w formie poematu muzycznego, którego treścią było życie i twórczość Mieczysława Wajnberga. Głównym inicjatorem spektaklu oraz odtwórcą głównej roli był Tomasz Raff – artysta od lat propagujący twórczość wokalną Mieczysława Wajnberga, wykonawca i producent niniejszego albumu.

Album ukazał się nakładem wydawnictwa Requiem Records w ramach sublabelu Opus Series. Wsparcie finansowe zapewniły: ZAW STOART oraz BPO Poland. Partnerami wydania są: Fundacja o.to.ja oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.