Polmic - FB

opisy płyt (P)Penderecki Krzysztof

Krzysztof Penderecki, Boreyko / Douglass / Orkiestra Filharmonii Narodowej


Krzysztof Penderecki, Koncert fortepianowy

Krzysztof Penderecki, II Symfonia ego

Wyk.: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko (dyrygent, Barry Douglas (fortepian)

*FN 03 / ACD 299 (2022)

Płyta została zarejestrowana podczas sezonu artystycznego 2021/2022 i wydana przez Filharmonię Narodową. Orkiestra Filharmonii i jej szef Andrzej Boreyko wybrali dwa dzieła Krzysztofa Pendereckiego, będące z perspektywy czasu świadectwem jego powrotu w procesie twórczym do tradycji.

II Symfonia „Wigilijna” została napisana na przełomie 1979 i 1980 roku na zamówienie Zubina Mehty i prowadzonej przez niego Orkiestry Filharmoników Nowojorskich. Dzieło stylistycznie nawiązuje do muzyki Antona Brucknera i trudno już doszukać się w nim awangardowych środków wyrazu typowych dla Anaklasis czy Trenu – Ofiarom Hiroszimy. Jej refleksyjny i smutny charakter jest raczej odbiciem nastrojów panujących w ówczesnej Polsce, niż sugerowanej przez tytuł atmosfery Bożego Narodzenia.

Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” zrodził się – by użyć słów samego kompozytora – „w duchu neoromantycznym”. Po 20 latach od nowojorskiego prawykonania (Emanuel Ax, Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Wolfganga Sawalischa) utwór wpisał się na stałe do repertuaru sal koncertowych, ciesząc się uznaniem publiczności, jak i wykonawców. W grudniu 2007 roku irlandzki pianista Barry Douglas z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentował go w nowej wersji. W tej postaci i z tym samym solistą Koncert został utrwalony podczas koncertów w Sali Filharmonii Narodowej.

Płyta powstała we współpracy z firmą CD Accord Music Edition, a reżyserami nagrania są znani polscy specjaliści, laureaci nagrody Grammy – Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko.

Tekst wydawcy