Polmic - FB

opisy płyt (H)Henryk Wieniawski

Violin WorksPolonez D-dur op. 4,
Scherzo-Tarantella op. 16,
Capriccio-Valse E-dur op. 7,
Polonez A-dur op. 21,
L'Ecole Moderne op. 10 (Etiudy-kaprysy),
II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22


Wyk.: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Jerzy Marchwiński - fortepian, Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Krystyna Borucińska - fortepian, Michał Grabarczyk - skrzypce, Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki
* Olympia 1989 - OCD 309, AAD 70'58''
Żyjący w XIX wieku Henryk Wieniawski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swej epoki. Koncertował ze swoim bratem Józefem, pianistą, w większości krajów europejskich i w Stanach Zjednoczonych, wszędzie odnosząc ogromne sukcesy. Swoje mistrzostwo w grze na skrzypcach przelewał też na papier, owocem czego jest wiele niezwykle wirtuozowskich, popisowych utworów, takich jak prezentowane na niniejszej płycie.
Do najbardziej znanych dzieł Wieniawskiego należą jego dwa koncerty skrzypcowe. Na omawianej płycie firmy Olympia znalazł się II Koncert skrzypcowy d-moll dedykowany słynnemu hiszpańskiemu skrzypkowi Pablo Sarasatemu. Równie znany jest Polonez koncertowy d-moll, dedykowany Karolowi Lipińskiemu, innemu wybitnemu polskiemu skrzypkowi, znanemu przede wszystkim ze słynnego turnieju z Paganinim, po którym uznano Polaka za równego Włochowi pod względem mistrzostwa gry. Scherzo-Tarantella wymaga nie tylko niezwykłej biegłości technicznej, czy nawet brawury w pokonywaniu technicznych problemów, ale i wrażliwości na liryzm, jakim przenikniętych jest wiele fragmentów tej kompozycji. Etiudy-kaprysy tworzące L'Ecole Moderne to prawdziwa antologia najbardziej wyszukanych i skomplikowanych środków wiolinistyki. Utwory Wieniawskiego zarejestrowane na płycie firmy Olympia nagrali najwybitniejsi polscy wirtuozi skrzypiec starszej już dzisiaj generacji: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Michał Grabarczyk oraz pierwsza dama polskiej wiolinistyki - Wanda Wiłkomirska.