polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

omówienia utworów (K)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T V W X Z Ł


Bortnowski Marcin

Kawałki światła


wydruk komputerowy, s. 28 (partytura)

POSŁUCHAJ
Komputery przewijają się w biografiach znacznej części współczesnych kompozytorów. Młodzi twórcy korzystają z nich – co jest całkiem naturalne – szczególnie często. Również Marcin Bortnowski, urodzony w 1972 roku, ma w swojej biografii komputerowy epizod: w 1997 roku brał udział w warsztatach muzyki eksperymentalnej i komputerowej na Uniwersytecie w Gandawie. Jednak pierwszym jego utworem prezentowanym szerokiej publiczności była dopiero kompozycja Kawałki światła z 2003 roku. Ale też okazja była szczególna: specjalny koncert podczas „Warszawskiej Jesieni”. Kompozytor komentował w książce programowej Festiwalu:
Kawałki światła na akordeon, klawesyn i komputer napisałem na początku 2003 roku. Komputer nie jest instrumentem w sensie tradycyjnym. Jego zadaniem jest transformacja partii akordeonu i klawesynu. I nie chodziło mi o zmianę samej barwy tych instrumentów, lecz o poszerzenie ich możliwości technicznych, co udało mi się uzyskać dzięki specjalnie napisanemu przeze mnie programowi komputerowemu, który pozwala dokonywać zmian w czasie rzeczywistym.”
Kawałki światła Marcina Bortnowskiego zostały wykonane na „Warszawskiej Jesieni” w 2003 roku podczas koncertu zatytułowanego „Warszawska Jesień – nowa generacja”. Młodzi kompozytorzy prezentowali na nim swoje utwory przy użyciu imponującego sprzętu multimedialnego. Komputery były tylko skromną jego częścią. Tradycyjne instrumenty miały się jednak w takim towarzystwie całkiem dobrze...