Polmic - FB

opisy płyt ()-

Love and PassionFalla Manuel de: 7 Canciones populares Españolas
Ponce Manuel M.: Estrellita, Serenata Mexicana, La barca del Marino, Marchita el alma
Siqueira José de Lima: Meu barco é veleiro, Meu limao, meu limoneiro, Maracatú, Vadeia cabocolinho
Pałłasz Edward: Ptak, Ballada o poezji 1900, Ballada o błaźnie króla Ryszarda III, Naucz mnie Panie, Most Mirabeau, Tylko dla was..., Do widzenia, Ziemio, Opiekunko skowronków, Światła nocy, Gorzkie usta, Homo viator, Nie wrócę na Itakę, Piosenka o Kolchidzie

Wyk.: Iwona Sawulska - sopran, Jolanta Skorek-Münch - fortepian
* Acte Préalable 2000 – AP 0063, DDD 75'24''
Nagrane na niniejszej płycie pieśni wybrane zostały zgodnie z tytułową ideą – miłości i pasji. Nie dziwi wybór kompozycji twórców z krajów południowych, gorących, których muzyka od zawsze kojarzona jest z ekspresją i zmysłowością – Hiszpana Manuela de Falli, Meksykanina Manuela Ponce’a i Brazylijczyka José de Lima Siqueiry. Dlaczego jednak obok ich utworów znalazły się pieśni Polaka – Edwarda Pałłasza? Po wysłuchaniu płyty odpowiedź wydaje się oczywista.
Trzynaście kompozycji napisanych do tekstów takich poetów, jak Julian Ejsmond, Marek Skwarnicki, Kazimierz Wierzyński, Andrzej Jarecki, Ernest Bryll, czy Guillaume Apollinaire cechuje bogactwo nastrojów i emocji, od lirycznych po bardziej dramatyczne. Szczególnie interesująca jest pieśń Światła nocy, urzekająca piękną melodyką i po mistrzowsku stopniowaną ekspresją oraz Nie wrócę na Itakę o karkołomnej, wirtuozowskiej partii wokalnej, znakomicie korespondującej z wierszem Jareckiego. Warto dodać, że płyta ta jest pierwszą w dorobku polskiej śpiewaczki Iwony Sawulskiej. Artystka ta ma w swoim repertuarze wiele partii solowych, za których „motto” można uznać „miłość i pasję” – Micaelę z Carmen Bizeta, czy Saffi z Barona cygańskiego Straussa.