Polmic - FB

opisy płyt (K)Kurt Schwaen

SolokonzerteKoncert fortepianowy nr 1,
Koncert fortepianowy nr 2 „Vietnamesisches Konzert”,
Koncert na skrzypce i orkiestrę


Wyk.: Sigfried Stöchigt - fortepian, Grosses Rundfunkorchester Leipzig, dyr. Adolf-Fritz Guhl, Tôn Nū Nguyêt Minh fortepian, Hellesche Philharmonie, dyr. Olaf Koch, Wolfgang Hentrich skrzypce, Robert-Schumann-Philharmonie Chemnitz, dyr. Dieter-G. Worm
* Hastedt Verlag 1997 – HT 5302, ADD 59’17”
Mimo, iż urodzony w Katowicach, a wykształcony we Wrocławiu, Kurt Schwaen nie jest dziś polskim melomanom znany. Powodem tego jest niewątpliwie fakt, że już od lat 30-tych XX wieku ten kompozytor i pianista związał swoje życie i karierę z Berlinem. Tu studiował pod kierunkiem Walthera Vettera, Arnolda Scheringa i Curta Sachsa, tu od 1961 roku jest członkiem Niemieckiej Akademii Artystycznej, tu do dziś mieszka. W 2004 roku obchodzi jubileusz 95-lecia urodzin. Z tej okazji na całym świecie odbywają się koncerty jemu poświęcone, jeden z nich odbył się także we Wrocławiu.
Kurt Schwaen ma w swoim dorobku rzadko spotykaną liczbę ponad 600 utworów wszystkich prawie gatunków – od piosenek, poprzez muzykę chóralną, fortepianową, kameralną, aż do kompozycji orkiestrowych, opery i baletu. Spośród tak bogatej spuścizny autorzy niniejszej płyty wybrali trzy koncerty solowe – dwa fortepianowe (z 1964 i 1987 roku) i skrzypcowy (z 1979 roku). Pierwsze zdradzają, że ich twórca to znakomity pianista o mistrzowskich umiejętnościach i świetnej znajomości specyfiki instrumentu. W obu na pierwszy plan wysuwa się bowiem wirtuozowska, niezwykle barwna partia fortepianu. Z kolei Koncert skrzypcowy, napisany dla Ulferta Thiemanna, to kompozycja w pełni modernistyczna, przy której pisaniu kompozytor wykorzystał m.in. technikę dodekafoniczną.