Polmic - FB

omówienia utworów (P)

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż


Penderecki Krzysztof

Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”(2001-02)

Prawykonanie Koncertu fortepianowego odbyło się 9 maja 2002 roku w nowojorskiej Carnegie Hall, następne było wykonanie na „Warszawskiej Jesieni” tego samego roku.

W książce programowej „Warszawskiej Jesieni” z 2002 roku można przeczytać następujące słowa Krzysztofa Pendereckiego o Koncercie fortepianowym:

„Zacząłem pracę w czerwcu [2001] i po kilku miesiącach doprowadziłem ją mniej więcej do połowy; powstało coś w rodzaju capriccia. Ale po 11 września koncepcja uległa całkowitej zmianie. Postanowiłem napisać utwór ciemniejszy, poważniejszy. Wycofałem część materiału, wróciłem do pewnego momentu struktury i wprowadziłem chorał. Pierwszy raz pojawia się on mniej więcej w jednej trzeciej utworu, potem powraca dwa razy. Po raz ostatni - pod koniec Koncertu. Zagrany jest raczej powoli, w tempie allegro moderato, i zaraz potem, po kilku szybszych taktach, Koncert się kończy."

Zauważmy, że kompozytor dodał jeszcze dźwięki dzwonów kościelnych odtwarzanych z taśmy, a trzech trębaczy usytuował oddzielnie, w Filharmonii Narodowej na balkonie.