Polmic - FB

recenzje płyt (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż


Marek Jasiński

Symfonia „In principio”
Wyk.: Leszek Skrla - baryton, Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. prof. Jana Szyrockiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, dyr. Zygmunt Rychert
* Polskie Radio Szczecin 2005 - PRSZ 02, DDD 40'24"
Płyta niniejsza stanowi zapis koncertu, który odbył się w dniu 24 czerwca 2005 roku w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Szczecinie, zorganizowanego z okazji jubileuszu 60-lecia Polskiego Radia Szczecin. Koncert ów wypełniło w całości jedno dzieło - wykonywane nota bene po raz pierwszy – Symfonia „In principio” Marka Jasińskiego, znanego kompozytora szczecińskiego, twórcy muzyki sakralnej i wokalno-instrumentalnej, wykładowcy dwóch Akademii Muzycznych: w Bydgoszczy i w Poznaniu. Kompozycja ta została zamówiona przez Polskie Radio Szczecin po zwycięstwie Jasińskiego w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez szczecińską rozgłośnię z okazji jubileuszu.
Monumentalna, przeznaczona na baryton solo, chór i orkiestrę symfoniczną Symfonia napisana została do tekstów biblijnych zaczerpniętych z Księgi Genesis i Psalmów oraz cytatów z traktatu O obrotach ciał niebieskich Mikołaja Kopernika. Muzyka Jasińskiego jest bardzo ekspresyjna, silnie kontrastowa, z przeważającymi ciemnymi barwami. Część I Symfonii mówi o stworzeniu Ziemi i Nieba, części III i IV opowiadają o nieboskłonie, gwiazdach i Słońcu, ponadto w częściach II i IV twówca wzywa do chwalenia imienia Pana.
Warto dodać, że utwór skomponowany na jubileusz szczecińskiej rozgłośni wykonują muzycy pochodzących wyłącznie ze Szczecina.