Polmic - FB

opisy płyt (B)Barbara Kaszuba

Moja MuzykaWspomnienie o Januszu Korczaku na skrzypce solo
Toccata na fortepian
Kontemplacje na skrzypce solo
Trio zawadiackie
Tanezzo na akordeon solo
Skrzyp-ak na skrzypce i akordeon
Suoni per sei violinisti
Wyspy szczęśliwe trio na flet, wiolonczelę i fortepian
Na wierchowej polanie na orkiestrę kameralną

Wyk.: Linda Jankowska - skrzypce, Radosław Kamieniarz - skrzypce, Barbara Kaszuba - skrzypce, Aleksandra Lesner - skrzypce, Maria Machowska - skrzypce, Jarosław Nadrzycki - skrzypce, Anna Staśkiewicz - skrzypce, Aleksandra Tomasińska - skrzypce, Bartosz Woroch - skrzypce, Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Lech Bałaban - altówka, Agnieszka Bałaban - wiolonczela, Piotr Mazurek - wiolonczela, Stanisław Drzewiecki fortepian, Piotr Żukowski - fortepian, Damian Walisiak - akordeon, Katarzyna Zwierzchlewska - akordeon, Ewa Murawska - flet, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal
* Acte Préalable 2005 - AP0119, DDD 71'07"
Rzadko się zdarza, by 22-letni polski kompozytor miał już w swoim dorobku monograficzną płytę. W przypadku Barbary Kaszuby jest to jednak logiczna konsekwencja jej świetnie rozwijającej się kariery artystycznej. Kaszuba – kompozytorka, skrzypaczka (w tej roli również prezentuje się w nagraniach) i pianistka, obecnie studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, ma w swoim dorobku 36 utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, z czego 12 uzyskało nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, a 9 zostało wydanych w Polsce i we Włoszech. Spośród dziewięciu wybranych na niniejszą płytę na szczególną uwagę zasługuje Wspomnienie o Januszu Korczaku na skrzypce solo z lat 1995-97 wyróżnione na konkursie IBLA New York – Ragusa ’99, skrzypcowe Kontemplacje z lat 1996-98, za które Kaszuba otrzymała III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae ’98 w Katowicach na utwór poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, Trio zawadiackie z 1999 roku – uhonorowane I nagrodą i Grand Prix na konkursie kompozytorskim Cantabile ’99 w Tarnowie, a także najnowsze kompozycje: akordeonowe Tanezzo z 2002 roku, wyróżnione na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego w Bielsku-Białej oraz Suoni per sei violinisti czyli Dźwięki dla sześciu skrzypków z 2003 roku, za które kompozytorka otrzymała nagrodę na Konkursie Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich w postaci prawykonania w ramach prestiżowego festiwalu „Warszawskiej Jesieni” w 2004 roku. Już teraz dużą popularnością cieszą się również pozostałe utwory, m.in. trio Wyspy szczęśliwe z 2003 roku, które miało swoją premierę podczas festiwalu „Musica Polonica Nova” rok później i wieńcząca płytę kompozycja Na wierchowej polanie, którą w swoim repertuarze mają takie zespoły, jak Orkiestra Kameralna „Amadeus” czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej.
Warto podkreślić, że – jak czytamy w komentarzu dołączonym do nagrania – „płyta Moja Muzyka powstała w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury RP «Młoda Polska». Celem projektu było nagranie kompozycji Barbary Kaszuby przez wyróżniających się artystów młodego pokolenia, którzy wcześniej spotykali się na warsztatach, koncertach, festiwalach. (...) Projekt jednoczy wysiłki całej grupy muzyków, zakłada wspólnotę działania – wzajemnego wspierania się kompozytora i wykonawców, nawiązując tym do duchowej tradycji okresu Młodej Polski. Ich starania wsparli muzycy o uznanej renomie – pianista Stanisław Drzewiecki, muzycy z Kwartetu Wieniawski, Orkiestra Kameralna PR «Amadeus»” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal”.