Polmic - FB

opisy płyt (M)



Maciejewski Roman

Kompozytor i pianista


 

Kołysanka, 9 Mazurków, Mazurek na 2 fortepiany, Oberek na 2 fortepiany, Kołysanka na 2 fortepiany, Tarantella na 2 fortepiany, Koncert na 2 fortepiany, Deep River na 2 fortepiany, Sometimes I Feel Like na 2 fortepiany

 

Wyk.: Roman Maciejewski - fortepian, Jerzy Lefeld - fortepian

* Polskie Radio SA 2007 – PRCD 885, AAD 77’23”

Płyta niniejsza ukazała się na kilka miesięcy przed obchodzoną w 2008 roku 10-rocznicą śmierci wybitnego kompozytora i pianisty XX wieku – Romana Maciejewskiego. To muzyczny portret artysty, na który złożyły się archiwalne nagrania ze zbiorów fonograficznych Polskiego Radia z 1961 roku, w interpretacji samego ich twórcy oraz innego znakomitego mistrza pianistyki – Jerzego Lefelda.

Życie urodzonego w przeddzień setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (28 lutego 1910 roku) Romana Maciejewskiego upłynęło pod znakiem fortepianu – po ukończeniu studiów w Berlinie i Poznaniu szybko zyskał popularność zarówno jako pianista, jak i kompozytor utworów fortepianowych. Prawdziwy rozgłos i międzynarodową sławę przyniosło mu jednak pisane przez kilkanaście lat Requiem na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1944-60). Sukces dzieła na wiele lat przytłumił pozostały dorobek kompozytora, a warto pamiętać o jego bogatej twórczości fortepianowej. Niniejsza płyta przypomina wybrane, najważniejsze opusy Maciejewskiego, pisane na fortepian oraz na dwa fortepiany. Latami powstania kompozycje obejmują prawie cały okres działalności artysty – od najwcześniejszej Kołysanki z 1928 roku, dedykowanej „Mojej Matce” poprzez oryginalne i kunsztowne Mazurki z lat 1928-1931, inspirowany twórczością Igora Strawińskiego Koncert na dwa fortepiany z 1936 roku aż po opracowania Negro Spirituals – znanych pieśni Deep River na 2 fortepiany i Sometimes I Feel Like na 2 fortepiany z roku 1943.

Muzyczny portret Maciejewskiego dopełniają unikalne teksty dołączone do płyty autorstwa brata artysty – Wojciecha Maciejewskiego: obok noty biograficznej także ciekawostki z jego życia, wspomnienia oraz wybór zdjęć z rodzinnego archiwum.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2008)