Tradycją Świątecznego Festiwalu "Art Mintaka" są prawykonania podczas każdego koncertu kompozycji zamówionych przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej. Najnowsze dzieła polskich twórców usłyszymy podczas trzech koncertów VI edycji Festiwalu w dniach 6-8 grudnia 2024 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny!
Po raz pierwszy zabrzmią Kołysanki Joanny Wnuk-Nazarowej na sopran, klarnet, perkusję, skrzypce i fortepian, Ślepi krążymy w zaułkach planety Rafała Gorzyckiego na sopran, klarnety, perkusję, fortepian i skrzypce, Słuchaj Zygmunta Krauze na sopran, klarnety, skrzypce, fortepian i perkusję, Song of Blindman Wojciecha Błażejczyka na bandurę i live electronics. Podczas koncertu inauguracyjnego prawykonana zostanie również Entomofonia Żanety Rydzewskiej na klarnet basowy, perkusję, fortepian, skrzypce i elektronikę. Utwór ten powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Interpretatorami tych utworów będą światowej sławy wykonawcy polskiej muzyki współczesnej: sopranistka Joanna Freszel, zespół Kwartludium oraz sam kompozytor i gitarzysta Wojciech Błażejczyk.
Flecistka Ewa Liebchen i pianistka Joanna Czapińska po raz pierwszy zaprezentują również utwór na flet i fortepian Laureata Programu "Scena Młodych – Studentów Kompozycji Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy". Jego nazwisko poznamy na początku grudnia...
Wszystkie koncerty odbędą się o 19.30, a towarzyszyć im będą prezentacje prac Wacława Kuczmy.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rok 2024 Rokiem Kobiet Odważnych w województwie kujawsko-pomorskim.
Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Bydgoszczy.
Dofinansowano ze środków FPT ZAIKS.
Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Strona Festiwalu: https://artmintaka.com/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.