organista i kompozytor; ur. 16 czerwca 1966, Warszawa. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1986 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie organów Marietty Kruzel. Podczas nauki w Liceum brał czynny udział w koncertach jako organista-solista i akompaniator. Zdobył laury w konkursie kompozytorskim Liceum, a na egzaminie dyplomowym z fortepianu grał także własne kompozycje. W zakresie kompozycji był uczniem Romualda Twardowskiego. W 1992 ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego. Uczestniczył wówczas w wielu mistrzowskich kursach interpretacji oraz w krajowych i zagranicznych seminariach organowych. Pracował też m.in. jako organista w warszawskim kościele Św. Krzyża. W latach 1985-1992 zdobywał doświadczenie przy budowie organów w firmie organmistrzowskiej „Edmund Kamiński”. Prowadził grę liturgiczną podczas uroczystych mszy św. celebrowanych z okazji poświęcenia nowych organów w Bazylice w Licheniu, w kościele Wszystkich Świętych, w kościele Podwyższnia Krzyża Św. oraz w kościele św. Zygmunta w Warszawie. Był jednym z ekspertów w sprawie specyfikacji technicznej nowej serii kościelnych organów cyfrowych holenderskiej marki Johannus.
Prowadził również działalność pedagogiczną w Placówce Oświatowej „Musica” w Warszawie. Pracował z chórami i zespołami wokalno-instrumentalnymi jako pedagog, kompozytor, aranżer i akompaniator. W warszawskim Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia” pracował z zespołami dziecięcymi i młodzieżowymi. Z „Lutnią” brał udział w wielu koncertach, podczas których wykonywał na organach partie basso continuo m.in. w utworach oratoryjnych Georga Friedricha Haendla, Antonio Vivaldiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Johanna Sebastiana Bacha. W latach 1996-2002 prowadził klasę organów oraz klasę fortepianu w warszawskim ognisku muzycznym „Triola”.
W swoim dorobku kompozytorskim Piotr Grinholc ma utwory i aranżacje na organy i na instrumenty elektroniczne. Transkrypcję na organy Koncertu gitarowego D-dur Antonio Vivaldiego oraz fugę organową na temat pieśni Z dawna Polski Tyś Królową wydano drukiem. Jest współpracownikiem wydawnictw edukacyjnych, dla których komponuje, aranżuje i nagrywa piosenki oraz muzykę ilustracyjną dla dzieci. Prowadził ogólnopolskie seminaria dla nauczycieli przedmiotów artystycznych. Jest autorem wielu utworów muzycznych wydanych przez wydawnictwo Paris Music, specjalizującego się w edycjach płytowych dla potrzeb radia, telewizji oraz wytwórni filmowych, a także autorem muzyki organowej skomponowanej do filmu biograficznego o Ojcu Świętym Janie Pawle II.
Od wczesnych lat szkolnych pasjonuje się muzyką komputerową i elektroniczną, jak również techniką realizacji nagrań. Uczestniczył w seminariach i kursach realizacji dźwięku w Polsce i za granicą. Jako muzyk oraz realizator dźwięku był stypendystą i współpracownikiem w kompaniach muzycznych Alex Musikk oraz Scandex w Lillehammer w Norwegii. Specjalizuje się w dziedzinie cyfrowych nagrań muzyki klasycznej, kameralnej, organowej, chóralnej oraz symfonicznej. Jest realizatorem nagrań płytowych znanych artystów scen polskich, a także wielu chórów i zespołów muzycznych. Kilka płyt kompaktowych zrealizowanych przeze Piotra Grinholca zostało nominowanych do Nagrody „Fryderyk”, zaś płyta CD w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego z nagraniem organów w Bazylice Licheńskiej otrzymała w 2004 tytuł Podwójnej Platynowej Płyty przyznawanej przez Związek Producentów Audio-Video.
Prowadzi również działalność charytatywną. Od 2002 jest prezesem fundacji Pro Organo promującej muzykę organową oraz jej właściwe użycie w liturgii kościoła rzymskokatolickiego. Jest organizatorem Ogólnopolskich Konkursów Organistów, które odbywają się pod patronatem J.E. Księdza Kardynała Józefa Glempa.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.