śpiewaczka (mezzosopran); ur. 20 października 1963, Warszawa. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie – Wydział Wokalno-Aktorski pod kierunkiem Aliny Bolechowskiej oraz Wydział Instrumentów Orkiestrowych w klasie skrzypiec Marii Słubickiej. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich m.in. u Teresy Żylis-Gary i Fedory Barbieri.
W 1986 otrzymała III nagrodę na III Konkursie na wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki, w 1989 była finalistką Międzynarodowego Konkursu im. Hugo Wolfa w Stuttgarcie, wynikiem czego została zaproszona do nagrania wszystkich pieśni Fryderyka Chopina dla Norddeutsche Rundfunk.
Od 1990 Agnieszka Lipska-Nakoniecznik jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Uczestniczyła w przygotowaniach wszystkich dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusa Mozarta, śpiewała wiele pierwszoplanowych partii (m.in. jako Dorabella w
Cosi fan tutte, Sesto w
Łaskawości Tytusa) oraz operach Gioacchino Rossiniego (Rozyna w
Cyruliku sewilskim) i Claudio Monteverdiego (Amor w
Koronacji Poppei, Posłanka w
Orfeuszu). Współpracowała również z Operą Bałtycką (Czarownica w
Jasiu i Małgosi Engelberta Humperdincka), Operą Bydgoską (Mercedes w
Carmen Georgesa Bizeta) i Teatrem Wielkim w Łodzi (Matka Joanna w polskiej prapremierze
Dialogów Karmelitanek Francisa Poulenca) oraz filharmoniami: w Kielcach, Lublinie i Olsztynie. Koncertowała też za granicą – w Teatro Cervantes w Maladze, Teatrze Ermitażu w Sankt Petersburgu, Potsdam Sanssouci Neues Palais, Theater an der Wien, Kościele Św. Marii Magdaleny w Paryżu, Okayama Symphony Hall i Tokyo Bunka Kaikan w Japonii. Występowała podczas takich festiwali, jak Festiwal Mozartowski w Madrycie (1995, 1996, 1999), Al Bustan w Bejrucie (1999, 2001), Branderburgische Sommerkonzerte (1999), Festiwal Operowy w Bydgoszczy (2002, 2003), Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie (2002), Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (2003), „Warszawska Jesień” (2006). Często bierze udział w koncertach oratoryjno-kantatowych oraz występuje z recitalami pieśni, zwłaszcza współczesnych kompozytorów polskich (m.in. Edwarda Pałłasza, Pawła Łukaszewskiego, Zbigniewa Lamparta), współpracując z pianistkami: Katarzyną Jankowską, Dagmarą Dudzińską i Ewą Pelwecką.
W ramach trwającej od wielu lat współpracy z Filharmonią im. Romualda Traugutta, artystka uczestniczyła w następujących programach:
Polskie Hymny, My, Pierwsza Brygada – Koncert pieśni legionowych i ułańskich,
Warszawskie Dzieci – Pieśni Powstania Warszawskiego,
Sadźmy Róże – Pieśni Powstania Listopadowego. W kwietniu 2004 wzięła udział w prawykonaniu (w roli Piłata)
Męki Pańskiej według Św. Mateusza Krzysztofa Knittla z Jarosławem Brękiem, Wojciechem Gierlachem, Dorotą Lachowicz, Krzysztofem Kurem, kompozytorem grającym na instrumentach elektronicznych, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, które odbyło się w ramach II Festiwalu Pasyjnego „Crucifixus est...” w Warszawie.
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik od września 2004 jest pedagogiem Wydziału Wokalnego w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
aktualizacja: listopad 2007