Skip to main content

Malicki Waldemar

Malicki Waldemar

Fot.:Andrzej Tyszko
Nawigacja Literatura
  • Wykonawca

pianista i kameralista; ur. 3 października 1958, Lublin. Po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej w Lublinie studiował w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Jerzego Sulikowskiego. Studia kontynuował u Paula Badury-Skody i Jörga Demusa, a kameralistykę u Erika Werby.

Koncertował z prawie wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, także poza granicami kraju (w Europie, Ameryce Południowej i Północnej, Japonii). Współpracował z wybitnymi polskimi śpiewakami (Andrzejem Hiolskim, Stefanią Toczyską, Teresą Żylis-Gara), skrzypkami (Kają Danczowską, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką) i zespołami kameralnymi (Kwartetem Śląskim, Kwartetem Wilanów).

Założył kwintet wykonujący tanga Astora Piazzolli. Wspólnie z pierwszą żoną - Tamarą Granat - stworzył duet fortepianowy "Duo Granat”, specjalizujący się w muzyce fortepianowej na cztery ręce. Duet fortepianowo-wiolonczelowy założył z drugą żoną - wiolonczelistką Małgorzatą Krzyżanowicz.

Ma w dorobku kilkadziesiąt nagrań radiowych i płytowych, m.in. zarejestrowanych dla Polskich Nagrań, Poltonu, CD Accord, DUX, Pavane (Belgia), Adda (Francja), Koch Records Schwann i Wergo (Niemcy), Pony Canyon (Japonia). Płyta z utworami Karola Szymanowskiego, którą nagrał ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem, została uznana przez miesięcznik płytowy "Studio” za płytę roku 1998 w kategorii muzyki kameralnej. Otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk": za płyty Wieniawski (DUX) w 1996, Jan Sebastian Bach – koncerty fortepianowe (DUX) w 2000 i Ignacy Jan Paderewski – utwory na skrzypce i fortepian (DUX) w 2002.

Waldemar Malicki prowadzi kursy mistrzowskie w Finlandii, Islandii, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii. W 1992 był członkiem jury Konkursu Pianistycznego w Vina del Mar w Chile.

Występował na prestiżowych festiwalach (m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, "Warszawskiej Jesieni", Wratislavii Cantans, Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, Festival Cervantino w Meksyku, Festival Chopin w Genewie), na koncertach galowych, dla instytucji kulturalnych i społecznych (Fundacja rodziny Buzków, fundacja "Crescendum est” Aleksandra Gudzowatego), a także – w ramach dnia polskiego – na wystawie EXPO w Hanowerze (2000).

Założył i piastował stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od 2001 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego "Fun and Classic” w Nowym Sączu. Od 2008 jest członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Waldemar Malicki przygotowuje i prowadzi programy o tematyce muzycznej w Telewizji Polskiej i Dwójce - programie 2 Polskiego Radia. W audycjach tych, nawiązujących do stylu programów Leonarda Bernsteina i Glenna Goulda, analizuje rozmaite zjawiska muzyczne, posługując się często improwizacją. Wykonuje również specjalne recitale improwizacji fortepianowej w stylu dziewiętnastowiecznych wirtuozów, opatrując je żartobliwą narracją i komentarzem. Wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem stworzył show muzyczno-kabaretowe Co tu jest grane?, emitowane na antenie Programu I Telewizji Polskiej, wielokrotnie nagradzane m.in. Grand Prix na Festiwalu Dobrego Humoru 2005 i Złotą Różą na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Lucernie. Od 2007 prowadzi cykl koncertów z udziałem orkiestry i solistów, pod nazwą Filharmonia Dowcipu, realizowanych dla TVP.

Jest laureatem nagród "Telekamera" (2009), "Wiktor" (2011) oraz "Artysta bez granic” (2016).

aktualizacja: 2002, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: www.waldemarmalicki.com 

Literatura

Dybowski Stanisław, Słownik pianistów polskich, Przedsiębiorstwo Muzyczne "Selene", Warszawa 2003

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry