Skip to main content

Pękala Miłosz

Pękala Miłosz

Nawigacja
  • Wykonawca

perkusista; ur. 2 lutego 1981, Rzeszów. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Jest absolwentem klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia kontynuował w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze u Gerta Mortensena. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich artystów, jak Andrzej Kruk, Marta Klimasara, Katarzyna Myćka, Steven Schick, Jean Geoffroy, Emmanuel Sejourne, Nippy Noya, Ricardo Flores i Gustavo Aquilar. W 2014 roku nadano mu stopień doktora sztuk muzycznych (na podstawie rozprawy Postminimalizm w muzyce kameralnej na przykładzie wybranych kompozycji. Problemy wykonawcze i interpretacyjne - promotor prof. Edward Iwicki), w 2019 - doktora habilitowanego (na podstawie projektu solowego Monoperkusja).

Prowadzi aktywną działalność koncertową, bierze udział w wielu prestiżowych festiwalach i projektach artystycznych, uczestnicząc w wykonywaniu zarówno muzyki współczesnej, jak i rozrywkowej oraz etnicznej. Współpracuje z wokalistkami jazzowymi – Anną Stępniewską i Anną Serafińską, piosenkarką i aktorką Iwoną Loranc, zespołem Mitch&Mitch, orkiestrą Kukla Band, grupą Ritmodelia. Na swoim koncie ma występy z European Percussion Ensamble (Francja), zespołami – Girasol (Dania), Perkurama (Dania), orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Warszawską Grupą Perkusyjną, grupą Ratatam. W latach 2005-2020 był członkiem zespołu Kwadrofonik. Od 2002 z Magdaleną Kordylasińską współtworzy duet perkusyjny Pękala Kordylasińska Pękala (dawniej Hob-beats Percussion Duo).

Artysta został laureatem rozmaitych konkursów jako solista, a także jako członek zespołów kameralnych. Z zespołem Pękala Kordylasińska Pękala w 2004 otrzymał I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie. W 2009 roku został zwycięzcą (I miejsce) International Percussion Competition w Fermo (Włochy) w kategorii wibrafon. Kwartet Pękala, Kordylasińska, Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik w 2006 zdobył Grand Prix TV Polonia oraz nagrodę publiczności Burza Braw na 9. Festiwalu Nowa Tradycja, w 2007 Nagrodę Specjalną 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” w Bratysławie. W 2013 roku duet Pękala Kordylasińska Pękala zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną na Universal Marimba Competition w Belgii w kategorii duetów marimbowych.

Artysta znany jest również jako kompozytor. Jego utwory są nagrane na płytach kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala. Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta skomponował balet Ksenofonia. Symfonia dla innego (2016), wystawiony w reżyserii Jana Komasy. Na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do słuchowiska Garbus Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala (2019). Otrzymał II nagrodę I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Peles w Portugalii za utwór Radio for Vibraphone na wibrafon i taśmę (2019).

Duet Pękala Kordylasińska Pękala nagrał 3 płyty: Returning Sounds DUX 2008), Utwory na perkusję i urządznia elekroakustyczne (Lado ABC 2016), Takt der Arbeit (Editions Mego, 2017). Z Kwadrofonikiem nagrał albumy Folklove (Polskie Radio), Lutosławski/Tuwim, Piosenki nie tylko dla dzieci (Sony Music Polska 2013), Requiem Ludowe (2013), Liminal Studies (DVD, Bółt Records 2016). Album Lutosławski/Tuwim, Piosenki nie tylko dla dzieci (Sony) nagrany w 2014 roku wspólnie z Dorotą Miśkiewicz uzyskał status Złotej Płyty. Fonogram 1976: A Space Odyssey (Lado ABC /Polskie Radio /Narodowy Instytut Audiowizualny) nagrany w 2015 wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim i zespołem Mitch&Mitch uzyskał status podwójnej Platynowej Płyty oraz otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk" w kategorii Album Roku POP.

Był organizatorem cyklu koncertowego CHROBOT, będącego platformą dla muzyków balansujących na pograniczu muzyki noise, elektro, performance i video-art.

Pracuje na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Regularnie organizuje konferencje i sesje naukowe poświęcone muzyce współczesnej i różnym aspektom sztuki perkusyjnej; jest wykładowcą „Festiwalu i Kursu Muzycznego Chopin-Górecki”.

Miłosz Pękała otrzymał Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy (2004, 2006), odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015), Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik (2016).

aktualizacja: 2008, 2010 (mk), 2023 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry