Skip to main content

Pławner Piotr

Pławner Piotr

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypek; ur. 17 marca 1974, Łódź. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a jako dziewięciolatek zadebiutował na estradzie. W latach 1983-88 był uczniem Iwony Wojciechowskiej w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi. Od 1988 do 1992 studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Zenona Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo, kontynuował studia w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie w Szwajcarii. Był również stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, m.in. w 1990 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 1991 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bayreuth, w tym samym roku również I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (ex aequo z Bartłomiejem Niziołem), zaś w 1995 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiofonii Niemieckiej (ARD) w Monachium.
Piotr Pławner koncertuje w kraju oraz za granicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich, m.in. Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Netherlands Kammerorchester, Bayerischen Rundfunk, Süddeutschen Rundfunk, pod batutą takich dyrygentów, jak James DePreist, Arnold Katz, Alun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Wisse, Bernhard Güller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer, Hillary Griffthlis. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie.
Brał udział w festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L’esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival.
Piotr Pławner dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Hiszpanii (m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, TV Hilversum, Radia i Telewizji Bawarskiego, TV España, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS, ORF), a także nagrań płytowych m.in. dla wytwórni DUX i CD Accord. Płyty z jego udziałem otrzymały wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł Płyta Roku 1998 miesięcznika „Studio” (utwory kameralne Karola Szymanowskiego), Fryderyk 2005 (Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona), w 2007 nagrodę „The Strad Selection” za najlepsze wykonanie koncetów, przyznawaną przez miesięcznik „The Strad”  (koncerty skrzypcowe Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza), Fryderyk 2009 (utwory Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, nagrane wspólnie z pianistą – Wojciechem Świtałą).
Rozległy repertuar artysty obejmuje muzykę od baroku do współczesności – koncerty i inne utwory na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry, m.in. Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego.
Zajmuje się także pracą pedagogiczną. Od 2001 uczy w Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie, od 2002 jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych.
Od 2006 jest prymariuszem kwintetu I Salonisti.

Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.

aktualizacja: listopad 2009

Strona internetowa artysty: www.piotrplawner.com

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry