skrzypek; ur. 19 lutego 1982, Gliwice. Jeszcze będąc uczniem szkoły muzycznej zdobywał nagrody na konkursach i stypendia za osiągnięcia artystyczne. W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. Impresja na skrzypce, w całości poświęcony osobie młodego skrzypka. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie profesorów Mirosława Ławrynowicza i Andrzeja Gębskiego (2005).
Był kilkakrotnie stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska” (2009), stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2018).
Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych: I nagrody na VI Śląskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Zabrzu (1998), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moravici, Czechy (1998), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004). Otrzymał ponadto wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).
W 2005 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Sinfonia Viva, Sinfonia Iuventus, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Brevard Symphony Orchestra. Grał pod dyrekcją m.in. Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Mariusza Smolija, Tomasza Radziwonowicza, Sławomira Chrzanowskiego, Czesława Grabowskiego, Ewy Strusińskiej.
Występował w wielu miastach Polski oraz na świecie: w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii, Danii, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Armenii, Chinach, Singapurze, Wietnamie, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli oraz USA. Koncerty z jego udziałem odbyły się m.in. w takich salach koncertowych, jak: Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Śląska, NOSPR, oraz Filharmonia Rudolfinum w Pradze, Filharmonia Lwowska, Filharmonia Macedońska, Beijing Concert Hall. Uczestniczył w warszawskich festiwalach "Strefa Ciszy", "Klasycznie na trawie", "W Krainie Chopina”, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza w Lublinie, Festiwalu Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu, European Music Festival in Vietnam, Rudersdal Sommerkoncerter i Sorø Internationale Musikfestival w Danii. W 2010 wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas, a w lipcu tego samego roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu "Veranos de la Villa" w Madrycie.
Z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva prawykonał utwór Krzesimira Dębskiego Dos Lid Far Jidisze Fidl na skrzypce i orkiestrę smyczkową (2009).
Wojciech Proniewicz nagrał trzy płyty dla wytwórni NAXOS: Karol Lipiński String Trios Op. 8 and Op. 12 (2018) wraz z Adamem Roszkowskim i Janem Roszkowskim, Ferenc Liszt Works for violin and piano z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014), Pupils of Chopin z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011). Wziął udział w nagraniu ściezki dźwiękowej do filmu Chopin – The Space Concert, który otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Monaco 2012. W 2008 roku wraz zespołem Camerata Vistula wziął udział w nagraniu muzyki Apolinarego Szeluty dla wydawnictwa fonograficznego DUX. Płyta otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk" w 2009.
Został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Kultury i Sztuki (2013).
aktualizacja: 2015 (Anna Iwanicka), 2024 (Wiktoria Antonczyk)