Przejdź do głównej treści

Smorągiewicz Bartosz W.

Smorągiewicz Bartosz W.

Nawigacja Kompozycje
  • kompozytor, wykonawca

saksofonista i kompozytor; ur. 22 stycznia1978, Żagań. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu grę na klarnecie pod kierunkiem Zdzisława Nowaka oraz w Hochschule für Musik w Würzburgu, gdzie w roku 2005 ukończył klasę saksofonu Leszka Żądło i kompozycji Chrisa Beiera oraz studia podyplomowe. W Niemczech został laureatem stypendium Leni Geisler Stiftung (2004). Swoje wykształcenie jazzowe uzupełniał na warsztatach kompozytorskich BMI Jazz Composers’ Workshop w Nowym Jorku (założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego) jako jedna z kilkunastu osób z całego świata.

Bartosz Smorągiewicz jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich. Po wygraniu w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer” otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings”(serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko‚ Layio’ Nakahashi oraz polską wiolonczelistką Izabelą Buchowską (2009). W 2003 roku otrzymał I nagrodę w kategorii „Tematów jazzowych” na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, a w roku 2011 – III nagrodę w kategorii „Open” na tym samym konkursie.

Jego kompozycje mają w repertuarze takie orkiestry, jak Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Würzburger Jazz Orchestra, Big Band Hochschule für Musik Würzburg, Big Band Akwarium, Big Band „Konglomerat”, 3275kg Orchestra, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Wszechstronne zainteresowania Bartosza Smorągiewicza obejmują nie tylko muzykę jazzową, lecz także klasyczną, pop, utwory na różne obsady instrumentalne. W 2008 roku otrzymał zamówienie na skomponowanie muzyki na dziesiątą rocznicę festiwalu International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku (premiera kompozycji odbyła się podczas festiwalu w wykonaniu saksofonisty i kwartetu smyczkowego). Na Festiwalu Filmów Skandynawskich „Jakby w zwierciadle” w 2012 roku w Warszawie w kinie Luna miała miejsce prezentacja filmu niemego Mistrz Theodora Dreyera z muzyką Smorągiewicza, wykonaną na żywo przez zespół kompozytora.

W 2014 roku zostało mu przyznane stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS na skomponowanie koncertu na saksofon i orkiestrę smyczkową. W 2015 roku Fundacja Muzyczna „Harmonie i Hałasy” w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyku i Tańca, zamówiła u artysty cykl utworów Rozrywkowe mazurki na skrzypce i wiolonczele; prawykonanie utworu odbyło się 19 lipca 2015 roku podczas festiwalu „Emancje” na zamku w Dębnie (powtórzenie podczas festiwalu „Strefa ciszy” w Łazienkach Królewskich i Janowieckich Interpretacjach Muzyki w Janowcu).

Jako saksofonista, klarnecista i flecista występował tak w Europie, jak i w Ameryce. Koncertował na licznych festiwalach muzyki jazzowej, takich jak Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival w Nowym Yorku, Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Würzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Żarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal Goodfest Polish New Music w Dębicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Grał na jednej scenie z wieloma znakomitymi muzykami, m. in. z Jimem McNeelym, Christianem Fabianem, Stevem Huntem, Lewisem Robinsonem, Hansem Peterem Salentinem, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem i Zbyszkiem Wromblem, Jackiem Pelcem, Bartoszem Hadałą, Andrzejem Święsem, Pawłem Pańtą.

Założone przez Smorągiewicza zespoły – Bartosz Smorągiewicz Quartet, następnie Bartosz Smorągiewicz Gypsy Jazz Ensemble – były częstymi uczestnikami rozmaitych festiwali. Grając w składzie zespołu Propabanda Smorągiewicz został półfinalistą w 5. edycji Must be the music.

Obecnie mieszka w Warszawie, zajmuje się działalnością kompozytorską i pedagogiczną. Jest kompozytorem-rezydentem Big Bandu „Konglomerat” oraz 3275kg Orchestra, które wykonują oryginalne aranżacje znanych utworów oraz stworzone specjalnie dla nich kompozycje B. Smorągiewicza. Wiele uwagi poświęca wychowaniu nowej generacji utalentowanych muzyków, wykładając grę na saksofonie, klarnecie i flecie w Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia „Akademia Muzyki”.

październik 2015 (wa)

Kompozycje

Rehański na kwintet jazzowy (2005)

For Izabela na kwintet jazzowy (2005)

Blues na kwintet jazzowy (2005)

Bartosz Tune na kwintet jazzowy (2005)

Blue Circle na big band (2006)

And If You Knew, You'd Never Do It na big band (2006)

Dreams of Tomorrow na septet jazzowy (2007)

Dreams of Tomorrow na big band (2007)

Eldorado na big band (2007)

Two Smile na big band (2008)

Refleksje: suita światła na klarnet lub flet lub saksofony i kwartet smyczkowy (2009)

Bagatele na wiolonczelę solo (2009)

Wariacje na temat kolędy „Przybieżeli do Betlejem” na wiolonczelę solo (2011)

Two Minutes to Midnight na big band (2012)

Deep Endeavour na orkiestrę symfoniczną (2014)

Rozrywkowe mazurki na skrzypce i wiolonczelę (2015)

Symfonia taneczna na orkiestrę jazzową (2015)

Muzyka filmowa

Muzyka do filmu Wszystko przed nami w reż. Piotra Wereśniaka (Wrzesień w Lublinie, Mazel Tov, Francuska Impresja, Gwar ulicy) (2012)

Muzyka do filmu niemego Mistrz w reż. Theodora Dreyera (2012)

Muzyka teatralna

Muzyka do spektaklu Ósmy cud świata w reż. Macieja Wilewskiego (2014)

Muzyka do spektaklu Piękna i Bestia w reż. Ewa Sokół-Malesza (2014)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry