śpiewaczka (sopran); ur. 19 października 1981, Mława. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom w 2005 roku). Kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause’a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.
Swą międzynarodową karierę rozpoczęła zdobywając w roku 2004 Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. w 2001 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, dwa lata poźniej - Grand Prix i nagrody specjalne w Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I nagrodę (połączoną z koncertem w Carnegie Hall) w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku.
Współpracowała jako solistka z takimi orkiestrami jak: Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie, Bayerischer Rundfunkorchester, Royal Philharmonic Orchestra, Danish National Symphony Orchestra czy Orchestre Philharmonique du Luxembourg oraz z dyrygentami: Sir Colin Davies, Sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Sylvain Cambreling, Jesus Lopez Cobos, Jacek Kaspszyk, Aleksandar Markovic, Juanjo Mena, Massimo Zanetti czy Antoni Wit.
Od debiutu w Operze Narodowej w Paryżu (rola Ygraine w operze Ariane et Barbe-Bleue Paula Dukasa, sezon 2007/2008), artystka pojawia się regularnie na scenach operowych całej Europy. Od tego czasu kreowała między innymi role Violetty (La Traviata), Tatiany (Eugeniusz Onegin), Paminy (Czarodziejski flet), Mimi (Cyganeria), Donny Anny (Don Giovanni), Julii (Romeo i Julia), Vespiny (L’infedeltà delusa) czy Micaëli (Carmen). W Polsce zadebiutowała w roku 2008 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie jako Zuzia (Verbum nobile Stanisława Moniuszki).
W 2010 roku wystąpiła na Festiwalu Schleswig Holstein Musik Festiwal, gdzie wcieliła się w rolę Halkii, a rok później powróciła tam jako Liu (Turandot). Wystąpiła rónież na innych prestiżowych festiwalach takich jak La Folle Journée de Nantes, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, MDR Musiksommer, Semana de Música Religiosa de Cuenca, Quincena Musical de San Sebastián, Samobor Music Festival, Dubrovnik Summer Festival, Budapest Spring Festival, International Platonov Arts Festival oraz na najważniejszych festiwalach w Polsce, m.in. Chopin i jego Europa w Warszawie, Wratislavia Cantans czy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.
Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego – w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. W roku 2004 ukazała się jej pierwsza solowa płyta ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego, wydana przez wytwórnię Channel Classics (wyróżniona przez Polską Akademię Fonograficznę nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej). Kolejny album z pieśniami Szymanowskiego – nagrana dla wytworni EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle´a – otrzymał pięć gwiazdek prestiżowego BBC Music Magazine.
W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego artystka wzięła udział w cyklu koncertów „Szymanowski Focus”, propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W maju 2016 roku artystka wzięła udział w tournée po Azji z prestiżową orkiestrą Filharmonii Belińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a wykonując partię solową w IX Symfonii Beethovena. Również pod kierunkiem Sir Simona Rattle'a uczestniczyła także w projekcie edukacyjnym Filharmonii Berlińskiej „The Two Fiddlers” – opery dla dzieci autorstwa Petera Maxwella Daviesa wystawionej w wersji scenicznej z udziałem muzyków Filharmonii, chóru oraz solistów, transmitowanym i zarejestrowanym przez platformę Digital Concert Hall.
aktualizacja: październik 2014 (ai), maj 2017 (iz)
Strona internetowa artystki: www.iwonasobotka.com