dyrygent, kompozytor, śpiewak (baryton) i aranżer; ur. 5 kwietnia 1968, Moskwa. Borys Somerschaf urodził się w rodzinie o polskich korzeniach i muzycznych tradycjach. Edukację muzyczną rozpoczął w Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. W 1991 został absolwentem klasy dyrygentury chóralnej prof. Borysa Tewlina w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. W latach 1991 – 1996, będąc stypendystą polskiego rządu, studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Ukończył klasę dyrygentury chóralnej prof. Józefa Boka oraz klasę kompozycji prof. Zbigniewa Bagińskiego.
Jego debiut dyrygencki miał miejsce w 1985 w Filharmonii Jekatierinburgskiej. W okresie studiów prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym występował na wielu renomowanych rosyjskich festiwalach i konkursach oraz odbył trasy koncertowe po ZSRR i krajach Europy Zachodniej. Od 1991 roku kieruje rozmaitymi zespołami wokalnymi w Warszawie i Lublinie. W latach 1991 – 1997 prowadził zespół In Corpore. W latach 1996 – 1998 był również dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos”, zaś od 2015 kieruje Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym.
Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje działalność solowa. Borys Somerschaf specjalizuje się w wykonaniu XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich, które ukazały się na płytach Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie (2005) i Powiedz czemu… (2010). Śpiewał m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej, Pomorskiej. Jako śpiewak, aranżer i dyrygent uczestniczył w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos”. Brał także udział w nagraniach muzyki do filmów fabularnych (Quo Vadis i Wiedźmin) oraz polskich wersji filmów dla dzieci (Anastazja, Mulan, Książę Egiptu, Toy Story II, Król Lew II, Pocachontas II, Bambi, Dzwonnik z Notre Dame, Grinch, Piękna i Bestia i inn.). Uczestniczył w powstaniu albumów Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego i Michała Bajora.
Somerschaf-kompozytor tworzy przede wszystkim muzykę do spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych i seriali, wśród których najbardziej znanymi są Klasa na obcasach, Miodowe lata, Całkiem nowe lata miodowe. Jego Multimedialny koncert, poświęcony 800-leciu zakonu oo. Dominikanów, powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Artysta został Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina "za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki" oraz trzykrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.
aktualizacja: lipiec 2016 (wa)
Oficjalna strona artysty: http://pl.somerschaf.com
Muzyka do serialu Miodowe lata (1998-2004)
Muzyka do serialu Klasa na obcasach (2000)
Muzyka do serialu Całkiem nowe lata miodowe (2004)
Multimedialny koncert na sopran, baryton, chór i zespół instrumentalny (2016)
Muzyka filmowa
Muzyka do filmu Czapla i żuraw w reż. Jana Hryniaka (1994)
Muzyka do filmu Hotel Mistrzów w reż. Jana Hryniaka (1994)
Muzyka do filmu Życie dla życia w reż. Tomasza Gawrońskiego (2001)
Muzyka do filmu Strażnik minionego czasu w reż. Małgorzaty Potockiej (2003)
Muzyka do filmu Dusza słowiańska w bezdusznych czasach w reż. Tomasza Lengrena (2005)
Muzyka teatralna
Muzyka do spektaklu Wszystko w ogrodzie w reż. Zbigniewa Zapasiewicza (1998)
Muzyka do spektaklu Sceny z życia Mitteleuropy w reż. Janusza Opryńskiego, Witolda Mazurkiewicza (2001)
Muzyka do spektaklu Porucznik z Inishmore w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2004)
Muzyka do spektaklu Dialogi o zwierzętach w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2004)
Muzyka do spektaklu Żabia królowa w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2005)
Muzyka do spektaklu Chiny w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2005)
Muzyka do spektaklu Agata szuka pracy w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2005)
Muzyka do spektaklu Romeo i Julia w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006)