pianista i pedagog; ur. 4 lipca 1933, Świętochłowice. Studiował w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 1959). Studia uzupełniał w 1960 u Bruno Seidlhofera w Internationale Sommerakademie w Salzburgu.
Jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Mozartowskim w Katowicach (1956), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. George Enescu w Bukareszcie (1958) i wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1960).
Od 1958 koncertuje w Polsce oraz za granicą – tournées artystyczne odbył m.in. po Monako, Hiszpanii, Nigerii, Japonii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Partnerowali mu tacy dyrygenci, jak Jan Krenz, Kazimierz Kord, Witold Rowicki, Karol Stryja, Stanisław Wisłocki, Krzysztof Missona, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Ciprian Constantinescu, Ruslan Rajczew, Thomas Sanderling. Brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Dniach Chopinowskich w Antoninie, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach. Dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich, m.in.
Concertina da camera Józefa Świdra,
Concertina Krzysztofa Baculewskiego,
Koncertu fortepianowego Edwarda Bogusławskiego,
Symfonii koncertującej Jana Wincentego Hawla,
Koncertu fortepianowego Romualda Twardowskiego,
Koncertu fortepianowego Jerzego Gablenza. Dla potrzeb Polskiego Radia nagrał kompozycje Zygmunta Stojowskiego, Bolesława Szabelskiego, Józefa Talarczyka, Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Arnolda Schönberga. Nagrywał również dla rozgłośni radiowych w Rumunii i Czechosłowacji. Brał udział w rejestracjach telewizyjnych (np. cykle
Słuchamy i patrzymy,
Przeboje mistrzów,
Stereo i w kolorze). Dla firm płytowych utrwalił utwory Władysława Żeleńskiego (Polskie Nagrania) oraz Fryderyka Chopina i George’a Gershwina (Classicord).
Józef Stompel pracę pedagogiczną rozpoczął w 1966 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 1976-79 był prodziekanem, a od 1979 do 1984 dziekanem Wydziału Instrumentalnego. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Kierownika Katedry Fortepianu katowickiej uczelni. Obecnie prowadzi klasę fortepianu na stanowisku profesora zwyczajnego. Jego absolwenci są laureatami międzynarodowych konkursów pianistycznych i cenionymi pedagogami, m.in. Piotr Kupka, Wojciech Świtała, Szczepan Kończal, Grzegorz Niemczuk, Teresa Baczewska. W latach 1994-96 przebywał na kontrakcie w Kobe College w Japonii. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla pianistów w kraju (Duszniki, Słupsk, Warszawa, Zakopane) i za granicą (Belgia, Argentyna, Urugwaj, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada). Uczestniczy w pracach jury ogólnopolskich (w Warszawie, Antoninie, Zabrzu, Gdańsku) i międzynarodowych konkursów – w Montevideo (1988), Salt Lake City (Konkurs im. Giny Bachauer, 1994), Budapeszcie (1999), Kariya City w Japonii (2000) oraz Warszawie (Konkurs im. Fryderyka Chopina, 2000 i 2005).
Jest wiceprezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (dwukrotnie) oraz Medal Edukacji Narodowej. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
aktualizacja: październik 2009