Skip to main content

Swoboda Jerzy

Swoboda Jerzy

Nawigacja
  • Wykonawca

dyrygent; ur. 30 marca 1953, Rzeszów. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, w której studiował dyrygenturę pod kierunkiem Krzysztofa Missony (dyplom z wyróżnieniem w 1982).

W latach 1982-1986 był kierownikiem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie, następnie dyrygentem zespołu Capella Cracoviensis. Od 1986 do 1996 był dyrygentem Polskiej Orkiestry Kameralnej, a następnie orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1987-92 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach, w latach 1990-98 - dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach, następnie dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej (1998–2005). Jerzy Swoboda w latach 2003-2008 pełnił stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Koszycach (Słowacja), będąc równocześnie dyrektorem muzycznym Festiwali „Košická Hudobná Jar”. W latach 2003-2008 był I gościnnym dyrygentem, konsultantem muzycznym oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jerzy Swoboda dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Występował na prestiżowych festiwalach, takich jak ;„Warszawska Jesień”, „Wratislavia Cantans”, „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Mozartowski w Würzburgu (Niemcy), festiwale w Echternach (Luksemburg), Mariańskich Łaźniach (Czechy), La Chaise Dieu (Francja), Atenach (Grecja), Eastern Music Festival (Stany Zjednoczone). Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten, z artystami tej miary, co Lord Yehudi Menuhin, Stefania Toczyska, Gidon Kremer, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Ewa Podleś, Konstanty Andrzej Kulka, Justus Frantz, Piotr Paleczny, Katia i Marielle Labèque, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Sokołow, Krzysztof Jabłoński, June Anderson, Andrzej Hiolski, Sarah Chang, Fou Ts’ong, Andrzej Bauer.

Ma szeroki repertuar od muzyki dawnej po współczesną. Przygotował wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego z Markiem Drewnowskim jako solistą podczas Festiwalu „Warszawska Jesień” w 1991 roku otrzymał nagrodę SPAM.

Dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Płyta nagrana z Zofią Kilanowicz i Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała Nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”.

Prowadzi równocześnie działalność dydaktyczną. Wykładał w krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest pedagogiem w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2012 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zasiadał w jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

W latach 1991-1996 w ramach umowy z Telewizją Polską w Katowicach prowadził cykliczny program „Na symfonicznej estradzie". Współpraca z przedstawicielami branży filmowej zaowocowała zaproszeniem do zagrania ról epizodycznych w dwóch produkcjach: roli dyrygenta w japońskim filmie fantastycznym Avalon i roli słuchacza w dokumencie o Witoldzie Lutosławskim. Był również muzycznym konsultantem ostatniego filmu z udziałem Witolda Lutosławskiego w reż. Krzysztofa Zanussiego, zrealizowanego na zamówienie BBC.

Za dokonania artystyczne Jerzy Swoboda uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2009) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2021).

aktualizacja: 2006, 2009 (mk), 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry