pianista, dyrygent i kompozytor; ur. 22 lutego 1974, Szczecin. Naukę muzyki i gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w swoim rodzinnym mieście Szczecinie. Po ukończeniu tamtejszego Liceum Muzycznego ze specjalnością gry na fortepianie, w latach 1993 - 1998 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Następnie, od 2000 do 2005 roku kontynuował naukę gry na fortepianie w klasie Lidii Grychtołówny i dyrygentury chóralno-orkiestrowej w klasie Josharda Dausa na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu im. Johannesa Gutenberga w Moguncji. Tamże uczęszczał również na zajęcia z rytmiki, gry zespołowej, aranżacji i kompozycji jazzowej, prowadzone przez znanych polskich muzyków jazzowych: kontrabasisty Vitolda Reka oraz perkusisty Janusza Stefańskiego. Brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich pod kierunkiem Josharda Dausa, Sylvaina Camberlinga, Pierrea Bouleza, Felixa Hauswirtha oraz Stevena Verhaerta.
Trzciński jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych: zajmuje się kompozycją, aranżacją, improwizacją, video collage, dyryguje orkiestrami i zespołami chóralnymi, wykonuje muzykę klasyczną i jazzową, wykłada teorię muzyki, kompozycje i grę na fortepianie. Przez szereg lat związany był czynnie jako chórzysta z Europejską Akademią Chóralną, z którą wykonał i nagrał na płyty wiele znaczących dzieł dawnej i współczesnej muzyki oratoryjnej. Z zespołem tym koncertował także w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w pierwszym w Ameryce wykonaniu Requiem dla młodego poety B. A. Zimmermanna.
Jako pianista występuje zarówno w roli solisty, jak i kameralisty-akompaniatora, a także w zakresie improwizacji solowych na fortepianie. To właśnie sztuka improwizacji stała się głównym nurtem jego zainteresowań. Rozgłos i uznanie przyniósł mu projekt koncertowy „Around The Köln Concert“, przedstawiający jego własną interpretację słynnej improwizacji koncertowej pianisty jazzowego Keitha Jarretta z roku 1975. Prowadzony pod kierunkiem Manfreda Reicherta projekt polegał na połączeniu w jednym koncercie znakomitego dzieła współczesnej muzyki improwizowanej The Köln Concert Jarretta z muzyką polifoniczną Jana Sebastiana Bacha i Dymitra Szostakowicza. Polskiego prawykonania "Around The Köln Concert" Tomasz Trzciński dokonał w 2005 roku w Sali Klubu Sztuki 13 Muz w Szczecinie. W improwizacjach często łączy melodykę polskiej muzyki ludowej, szczególnie regionu Podhala, ze środkami współczesnej pianistyki, tak klasycznej, jak i jazzowej, co daje często zaskakujące efekty brzmieniowe. Od 2005 roku występuje także dla rozgłośni Radio Darmstadt, wykonując na antenie i koncertach live muzykę solową i kameralną. W 2006 ukazał się nakładem wytwórni Silk Note jego pierwszy, dwupłytowy album CD pt. Blue Mountains z nagraniami zawierającymi koncertowe wykonania The Köln Concert Keitha Jarretta oraz cykl własnych koncertowych improwizacji fortepianowych pt. Blue Mountains.
W latach 2003 - 2008 koncertował wraz z saksofonistą Stefanem Reisserem w odnoszącym wiele sukcesów duecie "Duo R-T". Był dyrygentem i szefem artystycznym Orkiestry - Big-Bandu w Sprendlingen (Rheinland-Pfalz) oraz orkiestry dętej Kilian Ensemble z Moguncji.
W Polsce Tomasz Trzciński zdobył popularność w cyklu koncertów improwizowanych pt. "Dialogi z Fortepianem". Na koncertach tych doszło do premiery i nagrania video Nokturnu I i II kompozytorki Konstancji Kochaniec. Do kolejnych osiągnięć należy jego solowy i w całości improwizowany koncert pt. "Co mu w Duszy Grało" wykonany w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, który uświetnił szczecińskie obchody Kanonizacji Papieża Polaka - Jana Pawła II (2014). Koncert ten, powstały z inicjatywy ks. dr. Grzegorza Harasimiaka, zarejestrowany przez TVP1 został uznany przez media za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2014 w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i na Pomorzu Zachodnim. Od 2014 artysta występuje regularnie także w autorskim programie "Piano Explorations Live!". W latach 2013 – 2015 wydał i opublikował digitalnie dla własnej wytwórni SilkNote Records ponad 150 kompozycji i koncertowych improwizacji solowych w cyklu pt. "Piano Explorations" oraz na innych albumach, dostępnych w sieci internetowej. Komponuje i aranżuje muzykę także dla Schott Music International. Jest autorem popularnych transkrypcji fortepianowych, jak na przykład African Songs, nagranych przez słynnego pianistę jazzowego Abdullaha Ibrahima (vel. Dollar Brand).
W latach 2013 – 2015 był wielokrotnie nagradzany złotymi wyróżnieniami i trzykrotnie zdobył pierwsze miejsca na londyńskim portalu muzycznym BEAT100 za muzykę, interpretację i video-prezentacje swoich kompozycji.
Muzyk od wielu lat mieszka i pracuje poza granicami Polski, komponuje we własnym studio muzycznym niedaleko Moguncji, RFN, prowadząc od roku 2006 własną firmę produkcji muzycznych i medialnych Musikproduktion Tomasz Trzciński - Qualityinmusic.
aktualizacja: kwiecień 2016 (wa)
Strony internetowe artysty: www.qualityinmusic.com i www.tomasz-trzcinski.de
Around The Koln Concert (vol. I, II), SilkNote Records (2011)
Blue Mountains (2CD), SilkNote Records (2006)
Correspondance, SilkNote Records (2012)
Flute Meets Piano, SilkNote Records (2013)
Piano Conversations, SilkNote Records (2013)
Piano Exploratiaons (vol. I - VIII), SilkNote Records (2014)
Winter Moon, SilkNote Records (2012)