Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Canticum novum

NFMPierwszy występ Chóru Narodowego Forum Muzyki, prowadzonego przez nowego dyrektora artystycznego – francuskiego chórmistrza Lionela Sowa – odbędzie się 17 października 2021 roku o godz. 18.00. Muzycy zaprezentują możliwości głosu ludzkiego i skrzypiec, w posługiwaniu się którymi sam dyrygent osiągnął mistrzowski poziom.

Grażyna Bacewicz należy do grupy polskich twórców i twórczyń z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym. Nawiązywała do form i gatunków wykształconych w okresie klasycyzmu. Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka, szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce – stąd jednym z pierwszych jej utworów jest I Sonata na skrzypce solo, powstała w 1941 roku i będąca jedną z pierwszych polskich sonat skrzypcowych dwudziestego wieku. Oferuje ona ucztę muzykalności, dowcipu i skupienia emocji. Ten utwór usłyszymy podczas koncertu w interpretacji Christiana Danowicza.

W wykonaniu chóru zabrzmią dwa motety wokalne ze zbioru Geistliche Chormusik op. 12 Huga Distlera, Come, Holy Ghost Jonathana Deana Harveya i Domine non secundum peccata nostra Jamesa Loya MacMillana. Natomiast w trzeciej części pod tytułem Nostalgia z tryptyku francuskiego twórcy Philippe’a Hersanta czołową rolę pełnią skrzypce grające ozdobne wariację na tle posępnego chorału w partiach chóru. Ostatni zabrzmi dwuchórowy motet Singet dem Herrn ein neues Lied Johanna Sebastiana Bacha.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Warszawa | Koncert Marzeny Majcher z wizualizacjami „TransLokacja”

Majcher17 października 2021 o godz. 16.00 w warszawskim domu kultury PROM Kultury Saska Kępa będzie miał miejsce koncert Marzeny Majcher z wizualizacjami TransLokacja.

Kompozytorka i gitarzystka Marzena Majcher przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Jej projekt TransLokacja inspirowany jest teorią Wieloświata, według której może istnieć nieskończona ilość równoległych wszechświatów, w których żyje nieskończona ilość kopii nas samych, ale historia ich życia jest inna niż nasza i dzieje się w innych wymiarach. Będzie to muzyczna podróż do równoległych wszechświatów, które potencjalnie mogą istnieć. Podczas koncertu kompozytorka będzie sterować muzyką ruchem dłoni, tworząc nowe, nieprzewidywalne strefy brzmieniowe.

Muzyce będą towarzyszyć wizualizacje operatora filmowego Andrzeja Wojciechowskiego, znanego ze zdjęć m. in. do filmów Moje Córki krowy, Noc Walpurgii, Zabawa, zabawa, laureata licznych nagród za filmy eksperymentalne.

Projekt powstał w ramach programu „Mobilni w Kulturze 2021”, finansowanego przez m.st. Warszawa. Realizator Programu – Fundacja Inna Przestrzeń.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Mrozy | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego

Czas sztukiW najbliższy weekend Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego zawita do Mrozów. Szóste wydarzenie w ramach Festiwalu odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury 17 października 2021 o godz. 18.00. Fundacja „Czas sztuki” zaprasza na koncert poświęcony Fryderykowi Chopinowi w 172. rocznicę śmierci kompozytora.

Jego arcydzieła usłyszymy w interpretacji cenionego pianisty Mischy Kozłowskiego – absolwenta Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, a obecnie wykładowcy Katedry Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i prezesa Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. Ten koncertujący na całym świecie artysta jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Udział w Festiwalu biorą znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wrocław | Śpiew duszy

NFMChoć w programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum z udziałem Alexandra Sitkovetsky’ego 16 października 2021 o godz. 18.00 znalazły się dzieła dwóch kompozytorów brytyjskich i jednego polskiego, to wszystkie te utwory powstały w Anglii. Łączy je też upodobanie autorów do eksponowania pięknej, śpiewnej melodyki.

Na początku koncertu muzycy zaprezentują Suitę świętego Pawła op. 29 nr 2 Gustava Holsta, która składa się z czterech części: Jig, Ostinato, Intermezzo i Finale (The Dargason). Tytuł ostatniego ogniwa suity oznacza ludową melodię taneczną, która znalazła się w wydanym przez Johna Playforda w 1651 roku zbiorze The English Dancing Master. Część The Dargason zawiera także cytat z innej popularnej melodii staroangielskiej – Greensleeves.

Zupełnie odmienny jest Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika napisany na zamówienie zaprzyjaźnionego z twórcą Yehudiego Menuhina. Kompozytor przyjął ofertę z radością, a pisanie utworu było dla niego powrotem do świata dzieciństwa. Ojciec artysty był bowiem lutnikiem, a młodość przyszłego kompozytora wypełniały zapachy drewna i lakieru, a także widok powstających w pracowni instrumentów. Doświadczenia te wpłynęły na refleksyjny, ciepły i liryczny ton utworu. Sprawiły też, że mieszkający w Anglii kompozytor zdecydował się uczynić trzecią część radosnym oberkiem. Panufnik pisał: „Komponowałem utwór, który raczej miał ukazywać duszę wykonawcy niż zamieniać gryf skrzypiec w boisko gimnastyczne dla skaczących palców”.

Wieczór zwieńczą ukończone przez Benjamina Brittena w 1937 roku Wariacje na temat Franka Bridge’a op. 10. Powstały one na zamówienie dyrygenta Louisa Boyda Neela, który prawykonał je ze swoją orkiestrą tego samego roku podczas festiwalu w Salzburgu. Koncert ten był początkiem spektakularnej kariery kompozytorskiej angielskiego twórcy.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Verdi, Mercadante i Czajkowski

POSI16 października 2021 o godz. 19.00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, członka Rady Artystycznej POSI. Koncert, podczas którego usłyszymy dzieła Giuseppe Verdiego, Saveria Mercadantego i Piotra Czajkowskiego, współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.

Włoch Saverio Mercadante, pokoleniowo bliski Rossiniemu był bardzo w swej epoce prominentnym twórcą oper. Jego arcybogata spuścizna pozostaje dziś w większości zapomniana, a wyjątek stanowi dzieło zaledwie osiemnastoletniego twórcy – II Koncert fletowy e‑moll, kochany zwłaszcza za finałowe Rondo russo, należące do wielkich „przebojów” muzyki klasycznej, chętnie wykonywane przez flecistów jako „bis”. Podczas październikowego koncertu dzieło zabrzmi w całości, a wykona je Łukasz Długosz, należący do najbardziej wszechstronnych i cenionych flecistów swego pokolenia.

We włoskim kręgu pozostaje też pulsująca emocjami, obfitująca w piękne melodie uwertura do opery Moc przeznaczenia Verdiego. Co łączy to dzieło z ostatnią symfonią Czajkowskiego? Oba dzieła miały swe premiery w Petersburgu (opera Verdiego w 1862 r.).

VI Symfonia Piotra Czajkowskiego z uwagi na swą wyrazową aurę, jak bodaj żadna inna w dziejach muzyki, zasługiwała na miano „Tragicznej”. Kompozytor jednak po premierze wpisał do partytury podtytuł – „Patetyczna”. Czajkowski zmarł dziewięć dni po premierze tego dzieła o szczególnej ekspresji, arcyromantycznego, pełnego uniesień, o wielu niekonwencjonalnych rysach swej architektoniki.

Udział w przygotowaniu koncertu brała Anna Sułkowska-Migoń, uczestniczka programu „Dyrygent-rezydent”.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: www.sinfoniaiuventus.pl 

Gdańsk | Premierą widowiska „Burzliwe dzieje oręża polskiego”

Teatr OtwartyTeatr Otwarty w Gdańsku, który w 2021 roku świętuję jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza na premierę widowiska muzyczno-teatralnego Burzliwe dzieje oręża polskiego z okazji 100. rocznicy ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzenie odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku 16 października o godz. 18.00 pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Twórcą i dyrektorem artystycznym Teatru Otwartego jest Dariusz S. Wójcik – znany gdański artysta śpiewak, który w roku 2021 został zwycięzcą wojewódzkich eliminacji Plebiscytu „Osobowość Roku 2020” oraz laureatem 3. miejsca w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020” w kategorii „kultura”. Właśnie Dariusz Wójcik jest autorem scenariusza i reżyserem widowiska Burzliwe dzieje oręża polskiego. Zadedykował go Ojcom polskiej Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, którzy zostali odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

W programie znajdą się pieśni patriotyczne, które powstawały w różnych okresach walk o Niepodległość oraz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej. Utwory Wojciecha (Alberta) Sowińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Kazimierza Hofmana, Karola Kurpińskiego, Władysława Tarnowskiego, Mieczysława Kozar-Słobódzkiego, Władysława Piątkiewicza, Adama Kowalskiego, Alfreda Schutza, Witolda Rowickiego, Andrzeja Panufnika i Alberta Harrisa usłyszymy w nowych aranżacjach kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Kamila Cieślika, prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

Dużym atutem widowiska są znakomici artyści zaproszeni do udziału w wydarzeniu. Wystąpią Małgorzata Trojanowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Dariusz S. Wójcik (bas), Rafał Lewandowski (fortepian), Daniel Salulski (narrator), Zespół Kameralny Mea Patria i Męski Zespół Wokalny. Nieodłącznym elementem widowiska będą komentarze historyczne nawiązujące do tych wydarzeń w formie prelekcji, którą wygłosi pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, zaś jego pięknym dopełnieniem układy choreograficzne prezentujące polskie tańce narodowe w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp bezpłatny - rezerwacja darmowych zaproszeń: 600 290 214.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa"

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Mecenat: Fundacja im. Franciszka Stefczyka i Argo s.a.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.teatrotwarty.pl 

Katowice | Koncert upamiętniający 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

FS15 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert upamiętniający 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. W programie znajdą się dwa wielkie dzieła, wobec których nie można pozostać obojętnym – Rapsodia Śląska 19–20–21 Jana A.P. Kaczmarka oraz III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Rapsodia Śląska po raz pierwszy zabrzmiała 31 sierpnia 2019 roku na Stadionie Śląskim. To monumentalne dzieło przybrało wówczas formę widowiska, pełnego muzyki, akrobacji, projekcji i efektów multimedialnych. Twórca tego dzieła, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel Jan A.P. Kaczmarek przygotował nową wersję Rapsodii. Dzięki temu, utwór poświęcony pamięci Powstańców Śląskich w tej nowej formie będzie mógł zagościć w salach koncertowych. Jej premierowe wykonanie odbędzie się właśnie 15 października w Filharmonii Śląskiej, a na estradzie zobaczymy wówczas tych samych artystów, którzy wraz z filharmonikami prawykonywali kompozycję dwa lata temu. Wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Marcin Wyrostek (akordeon). Tego wieczoru Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Yaroslav Shemet.

Drugim punktem programu będzie najsłynniejsza z symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, podziwiana na całym świecie. W swojej III Symfonii kompozytor wykorzystał pieśń pochodzącą z okresu Powstań Śląskich Kajze mi sie podziol moj synocek mily? Pewnie go w powstaniu zle wrogi zabily. Oprócz niego, w warstwie tekstowej znajdą się także Lament Świętokrzyski oraz cytat inskrypcji, znalezionej w z jednej z cel zakopiańskiego Gestapa. Niezwykle ekspresyjna partia sopranu i budująca ogromne emocje warstwa instrumentalna z pewnością poruszą wszystkich słuchaczy.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Wrocław | Skrzypcowe wyzwania

NFMNarodowe Forum Muzyki zaprasza 15 października 2021 o godz. 19.00 na wieczór, podczas którego NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Michała Klauzy zaprezentuje dwa znakomite dzieła. Pierwsze z nich to świetny, stanowiący wielkie wyzwanie dla solisty Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza, którego twórczość w symboliczny sposób domyka epokę romantyzmu. Z tym niezwykłym dziełem – powstałym dla Stanisława Barcewicza, nauczyciela artysty – zmierzy się tym razem Bartłomiej Nizioł. W drugiej części wydarzenia zabrzmi V Symfonia Ludwiga van Beethovena.

Śpiewny, melodyjny i pogodny Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych dzieł przeznaczonych na ten instrument. Zwracali na to uwagę zarówno krytycy, którzy mieli okazję wysłuchać jednego z pierwszych jego wykonań, jak i współcześni wirtuozi. Nie jest to jednak popis dla samego popisu, owe trudności służą bowiem ekspresji i przyczyniają się do wzmocnienia wyrazu kompozycji. Koncert składa się z trzech części. Pierwsza z nich, Allegro moderato, ma charakter epicki i bohaterski. Romanza. Andante, czyli ogniwo drugie, to miejsce, w którym Karłowicz wyeksponował śpiewną melodykę. Finał natomiast stanowi radosne i pełne energii Vivace assai. Kompozytor sam grał na skrzypcach, dobrze więc zdawał sobie sprawę, jak trudny utwór napisał.

W drugiej części wieczoru wysłuchamy V Symfonii Beethovena, przez lata obrastającej romantyczną legendą, wedle której w dźwiękach oddaje ona stany emocjonalne artysty mierzącego się z ciężką chorobą.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Gorzów | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

FGW programie VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15–29 października 2021), propagującym muzykę XX i XXI wieku w regionie lubuskim, znajdą się duże projekty orkiestrowe, kameralistyka, spektakle taneczne, spektakl teatru instrumentalnego, pokaz filmu, wystawa zdjęć Bartka Barczyka oraz koncerty i warsztaty dla dzieci, organizowane przez Filharmonię Gorzowską.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi – Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów pod dyrekcją Adama Sztaby znajdzie się prawykonanie jego kompozycji, dedykowanej Kilarowi.

Zabrzmi również muzyka Zygmunta Krauze, Krzysztofa Knittla, Jarosława Siwińskiego, Pawła Szymańskiego, Zbigniewa Kozuba i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Na galę finałową Festiwalu zaproszenie przyjął zaś Jerzy Maksymiuk – kompozytor i jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów: Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej wykona jego wybrane kompozycje pod batutą maestro. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez Maksymiuka – Riff na trzy akordeony.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/list/2021-10-00