Polmic - FB

aktualności

Premiera Koncertu Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w TVP Kultura

NIMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na premierę Koncertu Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w TVP Kultura 19 grudnia 2021 o godz. 15.50.

Arcydzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Ludomira Różyckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Romana Maciejewskiego i Miłosza Magina zabrzmią w wykonaniu znakomitych pianistów i zespołów kameralnych: Cartera Johnsona, Ivana Shemchuka, Michała Szymanowskiego, Książek Piano Duo (Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek), Kwintofonii oraz duetu Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

Udział w tegorocznej edycji Konkursu wzięło 86 artystów z trzech kontynentów, którzy walczyli o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. Uczestnicy rywalizowali we wrześniu na scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorzów | Koncert oratoryjny „Cicha noc”

NIMiTKoncert oratoryjny „Cicha noc" wprowadzi nas w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 17 grudnia o godz. 19.00 Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej i Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie pokieruje po raz pierwszy Sabrina Stachel w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”.

Koncert rozpocznie Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa, którego doskonałym dopełnieniem będzie Cicha noc – koncert kolęd na chór i orkiestrę smyczkową w opracowaniu Macieja Małeckiego.

Magiczna historia wigilijnej nocy według Saint-Saënsa po raz pierwszy zabrzmiała w paryskim kościele św. Magdaleny podczas pasterki 1858 roku. Oratorio de Noël to dziesięcioczęściowy utwór przeznaczony na nietypowy zespół wykonawców – pięć głosów solowych, chór, kwintet smyczkowy oraz organy i harfę. Partie wokalne i orkiestrowe za sprawą łagodnych, prostych harmonii tworzą niezwykły nastrój, utrzymując dzieło w kameralnej atmosferze.

W 2006 roku, z inspiracji Jana Łukaszewskiego – dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego – Maciej Małecki dokonał własnego opracowania wybranych kolęd. Tak powstała Cicha noc – utwór z jednej strony autorski i oryginalny, z drugiej – zachowujący ducha tradycji i pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych.

W roli solistów wystąpią Anna Fabrello, Małgorzata Pańko-Edery, Jadwiga Postrożna, Przemysław Borys i Jerzy Butryn.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Materiały prasowe organizatorów

Informacja o biletach: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1934/2021-12-17/19:00 

Warszawa | Spotkajmy się na wspólnym kolędowaniu!

JaxStowarzyszenie JAX oraz Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy zapraszają na koncert kolęd online, który odbędzie się 26 grudnia 2021 roku o godz. 17.00. Koncert będzie dostępny na kanale YouTube Stowarzyszenia JAX oraz na stronie Urzędu Dzielnicy Bemowo: https://bemowo.um.warszawa.pl/ 

Zabrzmi najpiękniejsza muzyka związana ze Świętami Bożego Narodzenia: hymn Adeste fideles, Cicha noc Franza Xavera Grubera, dawne polskie kolędy Anioł pasterzom mówił, Gdy śliczna Panna, Przybieleli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Jezus malusieńki, Gdy się Chrystus rodzi, a także Bóg się rodzi Karola Kurpińskiego, Mizerna cicha Jana Karola Galla, O gwiazdo betlejemska Zygmunta Odelgiewicza oraz Północ już była Feliksa Nowowiejskiego.

Mistrzowskie wykonanie oraz ciekawe aranżacje zapewnią wspaniali artyści: śpiewak Krzysztof Borysiewicz (bas), flecistka Sylwia Lorenc oraz organista Wiktor Brzuchacz. Nagranie zostanie zrealizowane w Kościele Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie.

Niech muzyka zagości w naszych domach i uświetni atmosferę Świąt Bożego Narodzenia!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://bemowo.um.warszawa.pl/-/koncert-bozonarodzeniowy-%E2%80%9Enajpiekniejsze-koledy-i-pastoralki 

„Spotkania u kompozytorów" online: Zygmunt Mycielski

MycielskiZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza 16 grudnia 2021 o godz. 16.00 na spotkanie online, poświęcone postaci i twórczości Zygmunta Mycielskiego (1907–1987).

Zygmunt Mycielski – kompozytor, pisarz i działacz muzyczny – studiował w École Normale de Musique w Paryżu u Paula Dukasa i Nadii Boulanger. Działał w Stowarzyszeniu Młodych Muzyków Polskich w Paryżu, którego był prezesem. Następnie wrócił do kraju i zajął się komponowaniem, krytyką i publicystyką muzyczną. Był redaktorem naczelnym „Ruchu Muzycznego", współredagował „Res Facta”, „Rocznik Chopinowski” i „Chopin Studies”. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Działał też w Związku Literatów Polskich.

O Zygmuncie Mycielskim, jego dorobku kompozytorskim i pisarskim, a także o działaniach mających na celu utrwalenie oraz promocję jego twórczości muzycznej i literackiej opowiedzą zaproszeni goście: prof. dr hab. Grzegorz Oliwa (Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego), dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), mgr Michał Klubiński (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego) oraz pisarz, eseista i wydawca Marek Zagańczyk. Spotkanie poprowadzi Przewodnicząca Sekcji Muzykologów ZKP dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. IS PAN.

Wszyscy uczestniczący w „Spotkaniach u kompozytorów” online tradycyjnie otrzymują specjalne prezenty od ZKP. Tym razem naszym gościom zostaną wysłane wybrane płyty z najnowszej serii „Muzyka polska dzisiaj – portrety współczesnych kompozytorów polskich”.

Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom: https://zoom.us/j/94423187541?pwd=NzRPVnFBNHdwc0FKNEprbGl0S01Fdz09

Meeting ID: 944 2318 7541. Passcode: Pq7h4H

Spotkanie jest częścią projektu Zygmunt Mycielski - kompozytor, pisarz, myśliciel, świadek epoki dofinansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki - wsparcie dla bibliotek naukowych 2021”.

logotyp Ministra Edukacji i Nauki

Warszawa | Koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauze

Krauze16 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauze, organizowany przez Stowarzyszenie Kwadrofonik.

Podczas wydarzenia usłyszymy utwory Zygmunta Krauze w wykonaniu Lutosławski Piano Duo (Emilia Karolina Sitarz i Bartek Wąsik) i Kwartetu Śląskiego (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik). Muzycy zaprezentują także kompozycje Tomasza Sikorskiego i Claude’a Debussy’ego.

Punktem kulminacyjnym programu będzie prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauze Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego, powstałego specjalnie z okazji tego koncertu. Jak zaznacza kompozytor: „Pomysł zrodził się spontanicznie zaraz po tragicznej wiadomości o śmierci Mistrza. Kompozycja ma wyrażać energię, siłę i determinację, które stanowiły podstawę twórczą Pendereckiego. Jednocześnie wyraża ból po stracie wielkiego kompozytora. Jest to utwór składający się z pięciu segmentów, nawiązujący do starogreckiej formy literackiej trenu: exordium, laudatio, comploratio, consolatio i exhortatio. Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego nie będzie zawierał aluzji stylistycznych, nawiązujących do jego twórczości. Całość przekazana jest moim osobistym językiem muzycznym o silnie emocjonalnym charakterze”.

Współorganizatorem koncertu jest Program Drugi Polskiego Radia, który będzie transmitować wydarzenie. Partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Świąteczny Festiwal Art Mintaka – edycja zdalna 2021

Art MintakaW dniach 16-19 grudnia 2021 Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka zaprasza wraz z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kameralny Świąteczny Festiwal Art Mintaka, w ramach którego odbędą się prawykonania utworów polskich kompozytorek i kompozytorów oraz prezentacja dzieł wizualnych artystek i artystów plastyków. Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą dostępne bezpłatnie na kanale YouYube Fundacji Art Mintaka.

Grudzień jest wyjątkowym okresem: czasem łączenia, podsumowania i dzielenia się; czasem wspólnoty i nowego początku. Są to główne idee przyświecające Świątecznemu Festwalowi Art Mintaka: idee łączenia przez sztukę, idee odszukiwania nowych rozwiązań i wracania do starych, idee piekna. W tym oto czasie, z jednej strony, jesteśmy już myślami w okresie świątecznym, noworocznym, ale wciąż jesteśmy aktywni. Jest to moment w życiu wielu miast, kiedy wygasa na ponad 2 miesiące festwalowe życie kulturalne. Ma to zmienić Świąteczny Festiwal Art Mintaka.

Podczas festiwalu przedstawione zostaną najnowsze kompozycje muzyki klasycznej najważniejszych polskich kompozytorek i kompozytorów, dzieła artystek i artystów innych dziedzin sztuki, niektóre zamówione specjalnie na tę okazję, inne już wyprodukowane i nagradzane, łączące różne dziedziny sztuki. Usłyszymy między innymi prawykonania kompozycji SudavikSonata Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Ludzie z Vełny Rafała Gorczyckiego i Artura Zagajewskiego.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe można będzie śledzić na kanale YouTube Fundacji ART MINTAKA. Więcej szczegółów: www.facebook.com/FundacjaArtMintaka 

ZOBACZ: wydarzenie FB

Katowice | Koncert specjalny pamięci „Dziewięciu z Wujka”

NOSPR15 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 – w przeddzień 40. rocznicy tragedii – w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert specjalny pamięci „Dziewięciu z Wujka”.

Protest w kopalni „Wujek” rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej „Solidarności” Jana Ludwiczaka. W wyniku pacyfikacji kopalni przez siły milicyjne, która miała zastraszyć społeczeństwo, 16 grudnia 1981 roku od kul zomowców zginęło dziewięciu górników. Ich śmierć była największą tragedią stanu wojennego. Ten górniczy protest był walką o godność człowieka, w obronie takich wartości, jak wolność i solidarność.

Częścią obchodów 40. rocznicy pacyfikacji kopalni będzie uroczysty koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi skomponowany przez Piotra Mossa Tren pamięci zabitych górników z kopalni Wujek na 9 wiolonczel, orkiestrę symfoniczną i orkiestrę dętą. Utwór ten, zamówiony przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zabrzmią ponadto Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz wersja zrewidowana pieśni Gdy... Eugeniusza Knapika.

Te dzieła usłyszymy w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej KWK „Wujek” pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W roli solistów wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Jan Jakub Monowid (alt) i Sebastian Szumski (baryton).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-pamieci-dziewieciu-z-wujka-w-40-rocznice-pacyfikacji 

Zielona Góra | „Głos – Uderzenie – Czas”: koncert z okazji jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego

UZInstytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego po raz trzeci organizuje koncert poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów, reprezentujących Zieloną Górę, Poznań i Szczecin. Tegoroczny koncert „Głos – Uderzenie – Czas” odbędzie się z okazji jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego 14 grudnia 2021 roku o godz. 18.00 w Sali MCM Filharmonii Zielonogórskiej.

Program koncertu pod patronatem Związku Kompozytorów Polskich jest wyjątkowy z dwóch powodów: obejmuje wyłącznie prawykonania utworów specjalnie napisanych na tę okazję. Ponadto wszystkie kompozycje przeznaczone są na głosy solowe i instrumenty perkusyjne. Autorzy kompozycji są wykładowcami Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekt jest owocem współpracy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego z Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Wykonawcami będą również wykładowcy obu uczelni. Koncert poprowadzi Tomasz Kurowski, student Instytutu Muzyki.

Utwory Katarzyny Kwiecień-Długosz, Aliny Kubik, Artura Cieślaka, Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej, Zbigniewa Kozuba, Stanisława Leśniewskiego i Juliusza Karcza zostaną zaprezentowane także w Poznaniu – 18 grudnia 2021.

Wstęp na koncerty jest wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Kielce | „Scena dla muzyki polskiej”: Jacek Kortus

KortusFilharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga 13 grudnia 2021 o godz. 18.30 stanie się sceną dla muzyki polskiej: w interpretacji pianisty Jacka Kortusa usłyszymy utwory Franciszka Lessla, Antoniego Stolpego i Józefa Wieniawskiego.

„Scena dla muzyki polskiej” to program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Popularyzacja polskiej literatury pianistycznej nieczęsto wykonywanej na estradach to główny cel najbliższego koncertu. Inną koncepcją jest także przedstawienie sonaty fortepianowej z punktu widzenia trzech kompozytorów. To wizje znakomitych artystów, wywodzących się z jednego regionu (Puławy, Lublin), z których każdy odegrał znaczącą rolę w polskiej twórczości fortepianowej.

Podczas najbliższego koncertu w ramach tego programu wystąpi Jacek Kortus, który ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005); w 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą. W roku 2017 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury.

Szczegółowy program koncertu – na stronie http://filharmonia.kielce.pl/