Polmic - FB

aktualności

Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”: forum naukowe z udziałem badaczy z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AnalizaDziela 23Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej organizuje w dniach 5-6 grudnia 2023 roku VII Międzynarodową Konferencję „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”, a także dwa koncerty, w których programie znajdą się pieśni Witolda Maliszewskiego oraz utwory na perkusję współczesnych kompozytorów wrocławskich w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii.

Inicjatywa stworzenia międzynarodowego forum wymiany myśli i poglądów na temat zróżnicowanych metod dyskursu o muzyce zrodziła się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 2008 roku. Kolejne konferencje odbyły się w 2011, 2012, 2014, 2017 i 2021 roku. Uczestniczyli w nich naukowcy z Europy i obu Ameryk.

W tegorocznej edycji wezmą udział badacze z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej: Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”:...

Cieszyn | VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra

FestiwalSwidra 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w dniach 6-10 grudnia 2023 roku odbędzie się: 17 konkursowych prezentacji chórów z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy i Malty; spotkanie z Krzesimirem Dębskim oraz Rafałem Rozmusem; Ogólnopolska Konferencja Naukowo-artystyczna "Wyzwania wykonawcze współczesnej chóralistyki", Uniwersyteckie Forum Dyrygenckie, koncert "Serial dźwięków czyli dźwięki z seriali" w wykonaniu gościa specjalnego Festiwalu Silesian Chamber Choir Ad libitum oraz koncerty festiwalowe w Cieszynie, Krakowie, Ustroniu, Zebrzydowicach, Gorzycach i Łaziskach Górnych. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 6 grudnia Uniwersyteckim Forum Dyrygenckim, podczas którego młodzi dyrygenci z muzycznych kierunków uniwersyteckich będą współzawodniczyć o tytuł najlepszego dyrygenta, prowadząc chór dziecięcy, chór dorosłych oraz orkiestrę smyczkową.

Czytaj więcej: Cieszyn | VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra

Warszawa | Dominobajki w PROM-ie Kultury

Siwinski Jaroslaw 2023Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej   zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat z warszawskich przedszkoli i szkół na koncerty „Dominobajki” z muzyką Jarosława Siwińskiego 7 grudnia o godz. 10:00 i 12:00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23. Koncerty są bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

  Dzieci wraz z artystami będą układać bajki jak muzyczne domino i świetnie przy tym się bawić.

  Utwór „Dominobajki” składa się z 15 działających na dziecięcą wyobraźnię abstrakcyjnych, bajkowych elementów, jak Rycerz Atanazy, Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa itd., z których uczestnicy koncertu komponują własne mikroopowieści. Następnie perkusista Leszek Lorent, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz sam kompozytor zaprezentują te opowieści, wykonując stosowne fragmenty w ustalonej przez dzieci kolejności. W wykonywaniu części z nich udział weźmie także publiczność.

Czytaj więcej: Warszawa | Dominobajki w PROM-ie Kultury

Warszawa | Genre Roulette: finałowy koncert pierwszego sezonu Hashtag Labu

HashtagLab 7 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy rok działalności repertuarowej Hashtag Ensemble na własnej scenie w Społecznej Instytucji Kultury Hashtag Lab zwieńczy koncert “Genre Roulette” 7 grudnia 2023 roku o godz. 19:00. Jest jednocześnie podsumowaniem rezydencji kompozytorskiej Matthew Shlomowitza przy Hashtag Ensemble, w związku z czym zespół prawykona tego wieczoru nowe opracowanie jego kompozycji Glücklich, Glücklich, Freude, Freude wraz z solistą – znakomitym brytyjskim pianistą Markiem Knoopem. Koncert realizowany jest we współpracy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Instytutem Adama Mickiewicza.

Od początku swojego istnienia Hashtag Lab jest sceną otwarta, oferującą artystyczne interpretacje rozmaitych gatunków na najwyższym poziomie, prezentującą programy bez repertuarowych kompromisów - "Genre Roulette".

Czytaj więcej: Warszawa | Genre Roulette: finałowy koncert pierwszego sezonu Hashtag Labu

Wrocław | Prawykonania dzieł Hanny Kulenty, Dona Davisa i Marcina Markowicza w NFM

NFM 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lutosławski Quartet 7 grudnia 2023 o godz. 19.00 w NFM prawykona trzy kwartety! Pierwszym z nich będzie prezentacja młodzieńczego I Kwartetu smyczkowego „A song for string quartet” Hanny Kulenty, który ta światowej sławy kompozytorka zdecydowała się udostępnić wykonawcom po czterdziestu latach od jego napisania. Drugi to skomponowany przez Dona Davisa specjalnie dla wrocławskiej grupy III Kwartet smyczkowy „Screaming Into The Void”, a w finale zaś będziemy świadkami prawykonania VI Kwartetu smyczkowego Marcina Markowicza, drugiego skrzypka Lutosławski Quartet.

Kwartet Davisa, twórcy muzyki do oryginalnej filmowej trylogii The Matrix, po zaprezentowaniu go przez zespół w Nowym Jorku podczas Jazztopadu, będzie miał w Narodowym Forum Muzyki swoją polską premierę. Utwór napisany dla Lutosławski Quartet na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, dedykowany został pamięci Krzysztofa Pendereckiego oraz pamięci ofiar wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej: Wrocław | Prawykonania dzieł Hanny Kulenty, Dona Davisa i Marcina Markowicza w NFM

Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

NOSPR 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwaj wielcy artyści zaliczani do polskiej szkoły kompozytorskiej z pasją pisali muzykę kameralną. III Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, którzy w 2023 roku obchodziliby 90. urodziny, zaprezentują w NOSPR 7 grudnia o godz. 19.30 Beata Ogryzek (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Martyna Dziechciarz (altówka) i Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela).

Czterowiersz Władimira Chlebnikowa zakończony słowami „Gdy umierają ludzie – śpiewają pieśni” stał się mottem III Kwartetu „...pieśni śpiewają” Góreckiego, kierując uwagę ku sprawom ostatecznym. Po premierze utworu Bohdan Pociej w „Tygodniku Powszechnym” nazwał go „Kwartetem pieśni żałobnych”.

Czytaj więcej: Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

Warszawa | Konferencja naukowa "Alberto Ginastera. 40 rocznica śmierci"

Ginastera 5 12 235 grudnia 2023 roku Studium Muzyki Nowej oraz Pracownia Antropologii Kultury Muzycznej UMFC (kierownik: dr hab. Leszek Lorent) organizuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina konferencję, wystawę i koncert poświęcone twórczości Alberta Ginastery w 40. rocznicę jego śmierci.

Podczas koncertu o godz. 20.00 w sali koncertowej UMFC zostanie wykonane monumentalne dzieło Ginastery Cantata para America magica na orkiestrę perkusyjną, 2 fortepiany, celestę i sopran dramatyczny solo (Diana Gemborys) do słów tekstów prekolumbijskich w języku nahuatl.

Zostanie również prawykonany utwór Krzysztofa Kiciora ... so to speak na perkusję i live electronics.

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem Ambasady Argentyny w Warszawie.

Szczegóły: https://chopin.edu.pl/szczegoly-wydarzenia/950_konferencja-naukowa-alberto-ginastera-40-rocznica-smierci 

Nie żyje Barbara Zakrzewska...

Zakrzewska Barbara30 listopada w Poznaniu, w wieku 77 lat zmarła śp. dr Barbara Zakrzewska - kompozytorka, bibliotekarka muzyczna, muzykolożka, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (tytuł doktorski uzyskała po obronie rozprawy napisanej kierunkiem prof. Z. Grota), stypendystka zagranicznych studiów i programów badawczych, wieloletnia działaczka polonijna w USA, autorka 65 kompozycji, ponad 80 publikacji, w tym ośmiu książek, prywatnie najstarsza córka śp. prof. Zbigniewa Zakrzewskiego (wybitnego ekonomisty i autora książek o Poznaniu).

Jako muzykolog i bibliotekarz Barbara Zakrzewska od 1972 do 1998 pracowała w Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 1980 pełniła również funkcję kierownika), a od roku akademickiego 1998 do 2002 - w Polish Music Center na University of Southern California w Los Angeles.

Jej utwory były wykonywane w Polsce, m.in. w Poznaniu (podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej), Gnieźnie, Warszawie (w ramach „Warszawskiej Jesieni”), Łodzi, Katowicach, Kaliszu, Krakowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Olsztynie i Legnicy, jak również za granicą (Brno, Zagrzeb, Berlin, Landshut, Hamburg i Los Angeles), a także wydane przez Chiola Music Press i PWM w Krakowie.

Pogrzeb śp. dr Barbary Zakrzewskiej odbędzie się 11 grudnia o godz. 11.50 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w tym samym dniu, o godz. 14.00 w kościele pw. Jana Kantego na poznańskim Grunwaldzie.

Cześć Jej pamięci!

Łódź | III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursBacewicz 23Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Jego inauguracją będzie koncert symfoniczny 3 grudnia 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii (ul. Żubardzka 2a). Dwuetapowe przesłuchania zostaną rozegrane w dniach 4-9 grudnia w Sali Kameralnej uczelni. Wyniki konkursu poznamy 9 grudnia podczas koncertu laureatów. Na przesłuchania i finałowy koncert z wręczeniem nagród wstęp jest wolny.

Tegoroczna odsłona, jak i dwie poprzednie, dedykowana jest skrzypkom wszystkich narodowości i nie obowiązuje w niej limit wieku. W przesłuchaniach konkursowych weźmie udział 74 skrzypków z 28 krajów świata.

Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, któremu przewodniczyć będzie Łukasz Błaszczyk. W jury zasiądą także: Adam Balas, Bartosz Bryła, Eszter Haffner, Szymon Krzeszowiec i Bogdana Pivnenko.

Uczestnicy obowiązkowo wykonają dwie pozycje z dorobku Grażyny Bacewicz, przy czym Kaprys polski jest obowiązkową pozycją w II etapie.

Czytaj więcej: Łódź | III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz