Polmic - FB

aktualności

Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?

Auksodrone 23Orkiestra AUKSO zaprasza na kolejny swój festiwal Auksodrone: w dniach 6–8 października 2023 w Tychach odbędą się koncerty i prawykonania, wydarzenia w ramach cykli JAZZ+, AD LIBITUM oraz set DJ-ski i spotkania z artystami.

W cyklu AD LIBITUM festiwal Auksodrone zamówił trzy kompozycje u trzech wizjonerów muzyki, których przynależności środowiskowej i gatunkowej nie sposób ustalić. Paweł Szamburski (6 października) przy pomocy klarnetu, intuicji oraz orkiestry będzie poszukiwał wspólnoty w samotnym głosie i porządku w chaosie. Miłosz Pękala (7 października) w „Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne” zamierza jednym pokłonem złożyć hołd zarówno Xenakisowi, jak i dźwiękom ze starych gameboy’ów. Dominik Strycharski (8 października) przyjeżdża z „The Frame”, kompozycją na orkiestrę smyczkową, flety blokowe i elektronikę, która ma publiczności pomóc wyjść z ram.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany również wodewil żałobny Aleksandra Nowaka „Rzeczy” - wariacja na temat „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?

Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

AmericanDream 21 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu pianistki, kameralistki i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Aleksandry Hałat pt."American Dream - polscy twórcy za Oceanem" w Polsce odbędzie się pięć koncertów w dniach 6 października - 2 grudnia 2023 roku.

Projekt ma na celu promowanie mało znanych dzieł polskich kompozytorów emigrantów, którzy tworzyli w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, takich jak Karol Rathaus, Michał Kondracki, Feliks Łabuński, Tadeusz Kassern. Podczas koncertów zostaną zaprezentowane również nieznane w Polsce dzieła Jerzego Fitelberga, które Aleksandra Hałat pozyskała podczas kwerendy bibliotecznej w ramach stypendium NIMiT "Białe Plamy" 2023. Manuskrypty tych dzieł na skrzypce i fortepian oraz na głos i fortepian nie figurują w żadnej z polskich bibliotek.

Koncerty z udziałem Roksany Wardengi, Piotra Lato, Marcina Hałata i Aleksandry Hałat będą miały miejsce w Zespole Pałacowym w Koszęcinie, Pałacu w Rybnej, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Żydowskim "Galicja" w Krakowie oraz w Sali Ratuszowej w Nowym Sączu.

Czytaj więcej: Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

Poznań | I Festiwal Moniuszki

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMoniuszki 23Teatr Wielki w Poznaniu po przeszło dwóch latach modernizacji sceny wraca do swojej siedziby. Nowy sezon 2023/2024 otworzy nie jedno przedstawienie, a festiwal, któremu patronować będzie Stanisław Moniuszko. I Festiwal Moniuszki, który odbędzie się w dniach 6-19 października 2023 roku, to nowa propozycja dla miłośników opery. Pierwsza edycja Festiwalu nawiązuje nie tylko do patrona Gmachu pod Pegazem, ale też do historii teatru, w którym opery narodowe były wystawiane w istotnych chwilach.

Pierwsza edycja Festiwalu Moniuszki będzie niewątpliwie różnorodna.

Podczas „Gali otwarcia sceny” (14 X) wystąpią związani z Teatrem soliści, laureaci Konkursów Moniuszkowskich: Ruslana Koval (sopran), Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran), Piotr Kalina (tenor), Szymon Mechliński (baryton) oraz młody ukraiński bas Volodymyr Tyshkov, którego występ w koncertowej realizacji Parii mogła w maju podziwiać publiczność Filharmonii Berlińskiej. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Ruciński, światowej sławy baryton, a całość poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk.

Czytaj więcej: Poznań | I Festiwal Moniuszki

Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

FZ 10 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

6 października 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi Piotr Mazurek. Pod jego batutą wystąpią również soliści trębacze: Jacques Kuba Séguin - polsko-kanadyjski muzyk i prezenter radiowy - oraz Paweł Hulisz, który zagra na trąbce naturalnej.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery L’isola disabitata oraz Koncert Es-dur na trąbkę Josepha Haydna, Małą Suitę Witolda Lutosławskiego oraz Parfum No. 3 samego Sėguina. Trębacz otrzymał wyróżnienie „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” w sezonie 2012/2013 kanadyjskiego radia i telewizji. W swoich utworach przeplata inspiracje jazzem europejskim, muzyką klasyczną i world music; współpracuje też z przemysłem filmowym.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

Wrocław | Homo viator. Inauguracja sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

NFM 6 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert inaugurujący sezon NFM Filharmonii Wrocławskiej, 6 października 2023 roku o godz. 19.00 poprowadzi światowej sławy dyrygent Pinchas Steinberg. W programie znalazła się Mała suita Witolda Lutosławskiego, Koncert potrójny Stanisława Skrowaczewskiego, a także czteroczęściowy poemat symfoniczny Aus Italien Richarda Straussa.

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego, legendarnego polskiego dyrygenta, ale również kompozytora, a przypomnieniem tego faktu będzie europejskie prawykonanie Koncertu potrójnego na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę jego autorstwa. To ukończone w 1991 roku dzieło po raz pierwszy zabrzmiało w Honolulu pod batutą kompozytora.

W roli solistów wystąpią w NFM skrzypek Bartłomiej Nizioł, klarnecista Krzysztof Grzybowski i pianista Piotr Sałajczyk.

O programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10127 

Katowice | „Kapelusze z głów, oto geniusz!". Chopin, Szymanowski, Fitelberg

NOSPR 6 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w siedzibie NOSPR 6 października 2023 roku o godz. 19.30 zorganizowany został wokół wydarzeń związanych z 70. rocznicą śmierci Grzegorza Fitelberga, kompozytora od lat patronującego działalności Orkiestry. Jego I Symfonię e-moll op. 16 usłyszymy w wykonaniu NOSPR pod batutą Alexandra Humali. Przed koncertem o godz. 18.00 w sali kameralnej NOSPR odbędzie się pokaz filmu „Spełnienie. Szkice do portretu Grzegorza Fitelberga” (2007) w reż. Czesława Janickiego.

Grzegorz Fitelberg całe życie chętnie zajmował aranżacjami, sięgając po utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza czy Karola Szymanowskiego. Tego wieczoru posłuchamy jednej z takich aranżacji – Nokturnu i Tarantelli op. 28 napisanych w oryginale przez Karola Szymanowskiego na skrzypce i fortepian.

W programie także Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” Fryderyka Chopina i Mała Suita Witolda Lutosławskiego.

W roli solisty wystapi pianista Jakub Kuszlik.

Czytaj więcej: Katowice | „Kapelusze z głów, oto geniusz!". Chopin, Szymanowski, Fitelberg

Bielsko-biała | 26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego: „Wojciech Kilar. 2 x F: Filharmonia & film"

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalKompozytorowP 23Muzyka Wojciecha Kilara wypełni 26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego, który odbędzie się w dniach 5-7 października 2023 roku w Bielskim Centrum Kultury. Kilar był gościem honorowym 2. i 16. edycji Festiwalu. W 10. rocznicę śmierci kompozytora jego utwory wykonają AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, pianiści Piotr Sałajczyk i Leszek Możdżer, Motion Trio oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Adama Sztaby.

Dzieła Kilara zaprezentowane zostaną w kontekście polskiej muzyki współczesnej, m.in. utworów dedykowanych Motion Trio (Marta Ptaszyńska, Jerzy Maksymiuk) czy wykonywanych przez zespół wspólnie z Leszkiem Możdżerem (H.M. Górecki). Podczas gali muzyki filmowej zabrzmią również kompozycje Jana A.P. Kaczmarka z Marzyciela, Adama Sztaby z filmu Od pełni do pełni i Krzysztofa Pendereckiego z Rękopisu znalezionego w Saragossie.

Czytaj więcej: Bielsko-biała | 26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego: „Wojciech Kilar. 2 x F:...

Wrocław | Cuda muzyki

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 5 10 23Utwory dwojga wielkich polskich kompozytorów – Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego, a do tego genialny Oktet Es-dur Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego w programie koncertu to przepis na wspaniały wieczór wypełniony pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. 5 października 2023 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki wystąpi ośmioro nieprzeciętnych muzyków.

Czworo to instrumentaliści zespołów Narodowego Forum Muzyki: skrzypek Radosław Pujanek (koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej), altowiolista Michał Micker (solista NFM Orkiestry Leopoldinum) oraz wiolonczeliści Tomasz Daroch i Adam Krzeszowiec (obaj grają w Polish Cello Quartet). Dołączą do nich inni utytułowani, znakomici instrumentaliści: skrzypkowie Bartłomiej Nizioł (juror Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego), Szymon Krzeszowiec (pierwszy skrzypek Kwartetu Śląskiego, pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) oraz Sulamita Ślubowska (asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych katowickiej Akademii), a także altowiolista Przemysław Pujanek (występujący w lipskiej Gewandhausorchester).

Czytaj więcej: Wrocław | Cuda muzyki

Wrocław | Zjednoczeni w śpiewie: koncert chórów NFM z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

NFM 1.10.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Myślą przewodnią koncertu Chóru NFM, Chóru Dziewczęcego NFM, Chóru Chłopięcego NFM i Zespołu Wokalnego „Rondo” 1 października 2023 roku o godz. 16.00 jest jednocząca siła śpiewu. Znakomici artyści pod dyrekcją Lionela Sowa zaprezentują dzieła dziesięciu kompozytorów, w tym prawykonają Viderunt omnes fines terrae Pawła Łukaszewskiego i Glorię Michała Ziółkowskiego.

Pierwszym, premierowym, dziełem jest Viderunt omnes fines terrae Pawła Łukaszewskiego na chór żeński i organy lub fortepian, zamówione przez Narodowe Forum Muzyki. Tytuł tłumaczy się jako „Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego”. Partię organów w tym utworze wykona Tomasz Głuchowski. Artyści dokonają prawykonania także Glorii Michała Ziółkowskiego, przeznaczonej na trzy chóry mieszane i dwa chóry dziecięce.

Czytaj więcej: Wrocław | Zjednoczeni w śpiewie: koncert chórów NFM z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki