Polmic - FB

aktualności

Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cieszyn | IV Festiwal Beskid Classics

BeskidClassics 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Festiwal Beskid Classics odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 16 września 2023 roku w Bielsku-Białej, Szczyrku, Ustroniu, Żywcu i Cieszynie. Specjalne koncerty poświęcone będą 300-leciu nadania praw miejskich Białej Krakowskiej.

Organizatorzy zaproszą na koncerty w Bielsku-Białej: rzymski zespół Giardino di Delizie, Kwartet Filharmonii Czeskiej i Baltic Neopolis Orchestra, która prawykona Chaconne op. 63 Mikołaja Góreckiego. Utwór zamówiony został przez Fundację Temida Arts & Business i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas koncertów zabrzmi również muzyka takich polskich twórców, jak Adam Jarzębski, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Karol Szymanowski i Mieczysław Karłowicz.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cieszyn | IV Festiwal Beskid Classics

Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

RenMus 31.8.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”, łączącego kompozytorów, wykonawców i instytucje artystyczne z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), na początku września 2023 roku w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii.

Cykl warsztatów rozpocznie się w Warszawie, gdzie kompozytorzy w dniach 31 sierpnia - 2 września będą mieli okazję zwiedzić Ogrody Zamkowe, wziąć udział w dyskusji z Krzysztofem Marciniakiem - muzykologiem i ekologiem akustycznym, oraz edukatorką ekologiczną Joanną Tabaką, a także pracować nad autorskimi pomysłami z członkami zespołu Hashtag Ensemble, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Renewable Music: Workshops for composers

Radziejowice | XX Festiwal Ensemble

EnsembleFestival 23Jubileuszowy XX Festiwal Ensemble odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 3 września 2023 roku w Domu Pracy Twórczej – Pałacu w Radziejowicach. W programie znajdą się warsztaty muzyczne i teatralne oraz koncerty i pokazy aktorskie, podczas których zaprezentowane zostaną owoce współpracy utytułowanych i początkujących artystów. Wstęp na tegoroczną edycję Festiwalu Ensemble jest darmowy!

Podczas większości koncertów zabrzmi muzyka polska, m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Zygmunta Krauze, Józefa Nowakowskiego, Jana Duszyńskiego, Marcina Markowicza, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Maseckiego, a także piosenki przedwojennej Warszawy w opracowaniu Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza.

2 września odbędzie się pokaz aktorski grupy Cezarego Kosińskiego pt. Iwan Wyrypajew – „Taniec Delhi” (opr. Cezary Kosiński).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu województwa mazowieckiego.

Szczegółowy program: https://ensemblefestival.org/program/ 

Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Klangor 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku na III festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne”. Trzecia edycja - to spotkanie z trzema gatunkami sztuki wokalnej: od ludowego, tradycyjnego śpiewu, poprzez klasyczny, aż po wokalistykę estradową w przestrzeni kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie.

Zainauguruje Festiwal „Requiem ludowe” – spotkanie śpiewaka Adama Struga i zespołu Kwadrofonik. 26 sierpnia duet Dwóchgłos, który współtworzą wiolonczelista i kompozytor Michał Pepol wraz z pianistą Bartkiem Wąsikiem, w przystępny sposób przybliżą muzykę Szymanowskiego najmłodszej publiczności: zabrzmią m.in. wybór Pieśni kurpiowskich, Łabędź i fragmenty baletu Harnasie w opracowaniach duetu. Tego samego dnia wieczorem usłyszymy kolejny duet: pianistka Karina Komendera i wokalista Maciej Pawlak przybliżą publiczności mniej znane, ambitne oblicze musicalu.

Czytaj więcej: Tłokowo | III Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Koherencje 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co wspólnego mają ze sobą muzyka i filozofia? Poznajmy odpowiedzi specjalistów i znajdźmy swoją własną podczas trzech dni różnorodnych wydarzeń Festiwalu Koherencje! Festiwal, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego oraz w Melostrefie, to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie cykl wydarzeń poświęconych muzyce, filozofii i ich wzajemnym połączeniom.

Oś centralną Festiwalu stanowić będą trzy wykładokoncerty, łączące inspirujący wykład filozoficzny z koncertem: zabrzmi muzyka klasyczna i współczesna.

24 sierpnia będzie można usłyszeć troje młodych muzyków i filozofów – laureatów wyłonionych w ramach konkursu stypendialnego Fundacji Koherencje; jeden z nich - Mikołaj Sarad - zaprezentuje swój utwór Phantasticus na saksofon sopranowy solo. 25 sierpnia wystąpi dyrektor Instytutu Filozofii UAM, prof. zw. dr hab. Roman Kubicki oraz duet skrzypcowo-akordeonowy: dr hab. Maria Sławek i dr Maciej Zimka wykonają m.in. Studium III Andrzeja Krzanowskiego i Sonatę na skrzypce i akordeon samego Macieja Zimki. Koncert Mauris Ensemble 26 sierpnia poprzedzi wykład dr hab. Anny Chęćki, specjalizującej się w estetyce i filozofii muzyki.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

LetniFestiwalNM 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku miłośnicy muzyki polskiej spotykają się na koncertach Letniego Festiwalu Nowego Miasta, który od kilku sezonów odbywa się w warszawskim Kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Freta 10. W programie 16. edycji, w dniach 24 sierpnia - 2 września 2023, znalazło się 6 koncertów. Wstęp jest bezpłatny!

To coroczne święto rodzimej twórczości, prezentacja kompozycji kameralnych i orkiestrowych, dzieł znanych, jak również niedawno odkrytych utworów, oraz muzyki współczesnej.

Publiczność będzie miała okazję posłuchać m.in. kwartetów Grażyny Bacewicz i Pawła Szymańskiego w interpretacji Royal String Quartet, pieśni Piotra Maszyńskiego w wykonaniu mezzosopranistki Lilianny Zalesińskiej i towarzyszącej jej przy fortepianie Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik, czy dzieła Szymona Laksa i Fryderyka Chopina w interpretacji kwartetu saksofonowego NEMESIS. Mało znaną twórczość Andrzeja Nikodemowicza usłyszymy w wykonaniu koncertmistrzyni II skrzypiec Wiedeńskich Symfoników, Dominiki Falger, i pianisty Gajusza Kęski, którzy do programu swojego recitalu włączyli także znane i lubiane miniatury Henryka Wieniawskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 24.8.23International Lutosławski Youth Orchestra to jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu 24 sierpnia 2023 nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę.

Cały koncert otworzy niewielkie dzieło innego z wybitnych polskich dwudziestowiecznych kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego. Utworem tym będzie bowiem Fanfara szczecińska, która w 2014 roku zabrzmiała podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Nowoczesny gmach stał się również siedzibą ILYO. Fanfara została przez Pendereckiego przygotowana specjalnie na tę okazję. Pomiędzy utworami dwóch polskich mistrzów artyści zaprezentują muzykę Maurice’a Ravela i Richarda Straussa.

Czytaj więcej: Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GD LDZ 22.8.23„GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny" dwóch młodych gdańskich kompozytorów - Jakuba Pawlaka i Szymona Wieczorka - to prezentacja ich najnowszych kompozycji w łódzkim klubie Ignorantka (ul. Legionów 22) 22 sierpnia 2023 o godz. 20.00. Projekt Fundacji Rozwoju Kultury futur.art skupia się na trzech stanach zniszczenia jednostki.

Jak podkreślają artyści, „Poczucie zagrożenia nie przyszło nagle, oswajało nas po woli ze swoją obecnością, podobnie jak po woli topnieje lodowiec, czy podnosi się poziom oceanów. [...] Upadek nie następuje znikąd, zawsze daje się we znaki, jedynie nasza arogancja i okłamywanie samych siebie w imię własnej wygody pozwala nam je ignorować".

F A L L - D Ø W N Jakuba Pawlaka na performera, klawisze i media elektroniczne prawykona Igor Torbicki. M E L T - D Ø W N Szymona Wieczorka na gitarę basową i media elektroniczne zaprezentuje Stanisław Górka. Natomiast w wykonaniu obu kompozytorów usłyszymy po raz pierwszy ich wspólne dzieło - B R E A K - D Ø W N na amplifikowany stół i media elektroniczne.

Czytaj więcej: Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!

Koryfeusz 23Rozpoczyna się trzynasta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej, organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Do 14 września 2023 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku dla debiutujących artystów. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 25 a 29 września na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Czytaj więcej: XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!