Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Koherencje 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co wspólnego mają ze sobą muzyka i filozofia? Poznajmy odpowiedzi specjalistów i znajdźmy swoją własną podczas trzech dni różnorodnych wydarzeń Festiwalu Koherencje! Festiwal, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego oraz w Melostrefie, to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie cykl wydarzeń poświęconych muzyce, filozofii i ich wzajemnym połączeniom.

Oś centralną Festiwalu stanowić będą trzy wykładokoncerty, łączące inspirujący wykład filozoficzny z koncertem: zabrzmi muzyka klasyczna i współczesna.

24 sierpnia będzie można usłyszeć troje młodych muzyków i filozofów – laureatów wyłonionych w ramach konkursu stypendialnego Fundacji Koherencje; jeden z nich - Mikołaj Sarad - zaprezentuje swój utwór Phantasticus na saksofon sopranowy solo. 25 sierpnia wystąpi dyrektor Instytutu Filozofii UAM, prof. zw. dr hab. Roman Kubicki oraz duet skrzypcowo-akordeonowy: dr hab. Maria Sławek i dr Maciej Zimka wykonają m.in. Studium III Andrzeja Krzanowskiego i Sonatę na skrzypce i akordeon samego Macieja Zimki. Koncert Mauris Ensemble 26 sierpnia poprzedzi wykład dr hab. Anny Chęćki, specjalizującej się w estetyce i filozofii muzyki.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Festiwal Koherencje

Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

LetniFestiwalNM 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku miłośnicy muzyki polskiej spotykają się na koncertach Letniego Festiwalu Nowego Miasta, który od kilku sezonów odbywa się w warszawskim Kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Freta 10. W programie 16. edycji, w dniach 24 sierpnia - 2 września 2023, znalazło się 6 koncertów. Wstęp jest bezpłatny!

To coroczne święto rodzimej twórczości, prezentacja kompozycji kameralnych i orkiestrowych, dzieł znanych, jak również niedawno odkrytych utworów, oraz muzyki współczesnej.

Publiczność będzie miała okazję posłuchać m.in. kwartetów Grażyny Bacewicz i Pawła Szymańskiego w interpretacji Royal String Quartet, pieśni Piotra Maszyńskiego w wykonaniu mezzosopranistki Lilianny Zalesińskiej i towarzyszącej jej przy fortepianie Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik, czy dzieła Szymona Laksa i Fryderyka Chopina w interpretacji kwartetu saksofonowego NEMESIS. Mało znaną twórczość Andrzeja Nikodemowicza usłyszymy w wykonaniu koncertmistrzyni II skrzypiec Wiedeńskich Symfoników, Dominiki Falger, i pianisty Gajusza Kęski, którzy do programu swojego recitalu włączyli także znane i lubiane miniatury Henryka Wieniawskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | XVI Letni Festiwal Nowego Miasta 2023

Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 24.8.23International Lutosławski Youth Orchestra to jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu 24 sierpnia 2023 nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę.

Cały koncert otworzy niewielkie dzieło innego z wybitnych polskich dwudziestowiecznych kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego. Utworem tym będzie bowiem Fanfara szczecińska, która w 2014 roku zabrzmiała podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Nowoczesny gmach stał się również siedzibą ILYO. Fanfara została przez Pendereckiego przygotowana specjalnie na tę okazję. Pomiędzy utworami dwóch polskich mistrzów artyści zaprezentują muzykę Maurice’a Ravela i Richarda Straussa.

Czytaj więcej: Wrocław | International Lutosławski Youth Orchestra w NFM

Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GD LDZ 22.8.23„GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny" dwóch młodych gdańskich kompozytorów - Jakuba Pawlaka i Szymona Wieczorka - to prezentacja ich najnowszych kompozycji w łódzkim klubie Ignorantka (ul. Legionów 22) 22 sierpnia 2023 o godz. 20.00. Projekt Fundacji Rozwoju Kultury futur.art skupia się na trzech stanach zniszczenia jednostki.

Jak podkreślają artyści, „Poczucie zagrożenia nie przyszło nagle, oswajało nas po woli ze swoją obecnością, podobnie jak po woli topnieje lodowiec, czy podnosi się poziom oceanów. [...] Upadek nie następuje znikąd, zawsze daje się we znaki, jedynie nasza arogancja i okłamywanie samych siebie w imię własnej wygody pozwala nam je ignorować".

F A L L - D Ø W N Jakuba Pawlaka na performera, klawisze i media elektroniczne prawykona Igor Torbicki. M E L T - D Ø W N Szymona Wieczorka na gitarę basową i media elektroniczne zaprezentuje Stanisław Górka. Natomiast w wykonaniu obu kompozytorów usłyszymy po raz pierwszy ich wspólne dzieło - B R E A K - D Ø W N na amplifikowany stół i media elektroniczne.

Czytaj więcej: Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!

Koryfeusz 23Rozpoczyna się trzynasta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej, organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Do 14 września 2023 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku dla debiutujących artystów. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 25 a 29 września na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Czytaj więcej: XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!

Znamy laureata III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie

POLMICPatronat medialny nad Konkursem i Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Wokalny Art’n’Voices oraz Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej w ramach III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie przyznało jedną I nagrodę, którą zdobyła Anna Maria Huszcza, i jedno wyróżnienie - Danielowi Badeckiemu. Organizatorzy otrzymali w tym roku ponad 40 prac. Kompozycje oceniali członkowie Zespołu Wokalnego Art’n’Voices.

Jury postanowiło, że laureatka Anna Maria Huszcza otrzyma nagrodę finansową, a jej utwór prawykonany zostanie przez Żeński Chór Kameralny przy I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Kompozytorzy otrzymają ponadto nagrody rzeczowe POLMIC - płyty, wydawane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas finałowego koncertu III Festiwalu ArteFonie 9 września w Kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie.

Gratulujemy!

Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SierpienTalentow 23W dniach 20–31 sierpnia 2023 odbędzie się XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów". Tradycyjnie najpierw spotkamy się w Parku Kościuszki, by koncertem wokalnym zamknąć cykl „Promenada po muzyce” i jednocześnie zainaugurować Festiwal. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice i sali kameralnej Miasta Ogrodów. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

W „Wokalnej promenadzie” wystąpią laureaci Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej: Zuzanna Wrona (sopran), Mingxuan Chen (tenor) i Grzegorz Rubacha (baryton), z towarzyszeniem pianistki Bogusławy Suchanek.

Na kolejnych 7 koncertach zaprezentują się uczestnicy zaplanowanego na wrzesień 2023 roku Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w 3 kategoriach: głos – Karolina Borodziuk, Jan Żądło, Monika Radecka, Martin Filipiak, Aleksandra Blanik, Grzegorz Rubacha (ponownie), Anna Koehler, Dominika Noskiewicz, Justyna Bujak i Natalia Płonka; skrzypce – Karolina Górny i Aleksandra Maria Steczkowska; oraz fortepian – Mateusz Tomica. Soliści wystąpią wraz ze znanymi polskimi pianistami: Grzegorzem Biegasem, Mirellą Malorny-Konopką, Janem Kantym Mikoszem, Michałem Dziewiorem i Michałem Roemerem.

Czytaj więcej: Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Lublin | „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”

MocniRazem 18.8.23Sierpniowy koncert plenerowy Filharmonii Lubelskiej „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu” odbędzie się w Ogrodzie Saskim 19 sierpnia 2023 roku o godz. 19.00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi pod batutą Krzesimira Dębskiego, natomiast Orkiestra Wojskowa Z Lublina – pod dyrekcją por. Pawła Kołodzieja. Wyjątkowemu koncertowi towarzyszyć będzie piknik militarny na placu teatralnym przed Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Wstęp wolny!

W pierwszej usłyszymy znane dzieła muzyki klasycznej, nawiązujące do chwały oręża polskiego, natomiast w drugiej – najpiękniejsze utwory autorstwa Krzesimira Dębskiego.

Czytaj więcej: Lublin | „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”

I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MuzikoDeNia 23W dniach 18-27 sierpnia 2023 roku Fundacja Armonia dell’arte organizuje wyjątkowy Festiwal "Muziko De Nia Tempo" - czyli "Muzyka naszych czasów" w języku Esperanto. Pierwsza edycja festiwalu przeniesie nas w niezwykły świat wielu kultur, religii i języków, które przez wieki współistniały na Podlasiu. Koncerty zostaną wzbogacone o warstwę audiowizualną wykorzystującą AI, realizowaną przez Interference Visual Crew, oraz kreatywne oświetlenie.

Poprzez różnorodne programy koncertów, których inspiracją jest integracja przedstawicieli różnych kultur, "Muziko De Nia Tempo" wcieli w życie marzenia Ludwika Zamenhofa. Zabrzmi muzyka współczesna, zarówno ta awangardowa, jak i bardziej klasyczna.

Będziemy świadkami prawykonań i polskich pierwszych prezentacji utworów, w tym specjalnie skomponowanej na tę okazję kompozycji Jana Krutula Kun malpeza vaporo, inspirowanej językiem Esperanto oraz lokalną kulturą ludową. Zostaną prawykonane utwory Krzysztofa Baculewskiego i Cezarego Duchnowskiego. Dzieła Milicy Djordevic, Alexandra Shchetynskiego, Oxany Omelchuk, Rebecci Saunders czy Mikhaila Bronnera będą miały swoją pierwszą prezentację w Polsce. Poza tym w usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Lasonia, Marcina Błażewicza, Tomasza Jakuba Opałki, Andrzeja Krzanowskiego, Pawła Hendricha, Marcina Bortnowskiego i wielu innych.

Czytaj więcej: I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu