Polmic - FB

aktualności

Joanna Wnuk-Nazarowa uhonorowana Orderem Orła Białego

Wnuk-Nazarowa3 maja 2023 na Zamku Królewskim w Warszawie wybitni Polacy odebrali z rąk prezydenta RP najwyższe odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej uhonorowana została kompozytorka Joanna Wnuk–Nazarowa.

Joanna Wnuk-Nazarowa studiowała dyrygenturę i kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła w 1974 pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego. Studia uzupełniała w latach 1971-72 na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky’ego w Austrii. Praktykę operową odbyła w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1973. W ciągu swojej wieloletniej kariery pełniła funkcje kierownika muzycznego w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie i w Teatrze Starym w Krakowie, dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie, konsultanta Rady Programowej Festiwalu Kraków 2000, Ministra Kultury i Sztuki, dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wykładowczyni w Akademii Muzycznej w Krakowie. Właśnie za jej dyrektury powstała nowa siedziba NOSPR z salą na 1800 miejsc, o unikatowej akustyce. Obecnie jest członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Czytaj więcej: Joanna Wnuk-Nazarowa uhonorowana Orderem Orła Białego

Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Mycielski 16.5.23Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zapraszają 16 maja 2023 o godz. 18.00 na prezentację portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl, poświęconego kompozytorowi i pisarzowi Zygmuntowi Mycielskiemu (1907–1987). Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne w Sali Koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. Wstęp wolny!

Jest to kolejny z portali dedykowanych wybranym kompozytorom i muzykologom, zrealizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich i udostępnianych na stronie polmic.pl. Na portalu można znaleźć teksty, fotografie i nagrania, związane z postacią Mycielskiego oraz jego twórczością kompozytorską i pisarską. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Podczas spotkania twórcy portalu: Beata Bolesławska-Lewandowska, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska i Marek Zagańczyk przedstawią zawartość portalu, omówią wybrane teksty Mycielskiego, nagrania jego utworów muzycznych oraz fragmenty poświęconych mu audycji radiowych.

Czytaj więcej: Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Doroczne Nagrody ZKP przyznane!

zkp8 maja 2023 Jury w składzie: Teresa Malecka (przewodnicząca), Marcel Chyrzyński, Jerzy Kornowicz, Mieczysław Kominek oraz Stanisław Krupowicz, przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2023.

Laureatami Nagród zostali:

Marek Chołoniewski – za wyrazistą twórczość kompozytorską z nutą szaleństwa oraz wytrwałą działalność promującą polską muzykę elektroakustyczną w kraju i na świecie

Jerzy Stankiewicz – za prace badawcze nad życiem i twórczością Oliviera Messiaena, za przywrócenie do życia twórczości Konstantego i Konstantego Kazimierza Regameyów oraz za wytrwałe działania na rzecz umacnianiu muzycznych relacji polsko-ukraińskich.

Czytaj więcej: Doroczne Nagrody ZKP przyznane!

Renewable Music: Otwarty konkurs dla kompozytorów!

Renewable call 23Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Berg Orchestra, Waves Bratislava oraz UMZE Association zaprasza kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej do udziału w otwartym konkursie w ramach projektu „Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2023.

Konkurs jest otwarty dla kompozytorów do 35 roku życia, reprezentujących kraje Grupy Wyszehradzkiej (obywatele Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mieszkający w kraju i za granicą).

U wybranych w drodze konkursu kompozytorów zamówione zostaną nowe utwory na zespół kameralny złożony z 7 do 10 instrumentów (do wyboru: Fl Ob Cl Bn / Cor Tpt Tbn / Perc / Vn Vla Vc Cb / Elec). Przewidywany czas trwania ok. 15-20 minut, termin składania partytur i głosów to 31 marca 2024.

Kompozytorzy zostaną zaproszeni do udziału w cyklu warsztatów z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii, będą mieli okazję zapoznania się z miejscami koncertów we wszystkich krajach partnerskich oraz spotkania z przedstawicielami lokalnych zespołów. Utwory zostaną prawykonane w lecie 2024 roku.

Wynagrodzenie: 4000,00 EUR

Czytaj więcej: Renewable Music: Otwarty konkurs dla kompozytorów!

Białowieża, Ciechanowiec, Siemiatycze | „Z klasyką przez Polskę": Urszula Kryger, Łukasz Kuropaczewski

Z klasyka 4.5.23

Światowej sławy artyści - Urszula Kryger i Łukasz Kuropaczewski - dzięki programowi „Z klasyką przez Polskę", realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wystąpią po raz pierwszy w Białowieskim Ośrodku Kultury (4 maja 2023 o godz. 18.00), w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (5 maja o 14.00) oraz w dawnej synagodze w Siemiatyczach (6 maja o 19.00).

Urszula Kryger, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych. Sześć z nich zostało nagrodzonych "Fryderykiem". Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Łukasz Kuropaczewski był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz (od 2018) również Kunstuniversität Graz. Występował z recitalami w wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku i Panamie.

Czytaj więcej: Białowieża, Ciechanowiec, Siemiatycze | „Z klasyką przez Polskę": Urszula Kryger, Łukasz...

Pianino Joanny Bruzdowicz-Tittel przekazane do Radziejowic

PianinoBruzdowiczZabytkowe pianino, które było własnością kompozytorki Joanny Bruzdowicz-Tittel, wielkiej propagatorki polskiej kultury, zostało przekazane przez jej spadkobierców do Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Ze słonecznego południa Francji, instrument z warszawskiej wytwórni pianin i fortepianów Jan Kerntopf i Syn, sygnowany na 1901 rok, zawitał do polskiej instytucji kultury. Przekazanie instrumentu odbyło się z udziałem Konsula Generalnego RP w Lyonie, Huberta Czerniaka.

Fabryka Fortepianów Jan Kerntopf i Syn, działająca od 1839 roku, w 1872 skonstruowała swój pierwszy fortepian koncertowy systemu amerykańskiego i odtąd zrezygnowała ze stosowanej dotychczas mechaniki wiedeńskiej. W 1887 Fabryka uzyskała tytuł dostawcy warszawskiego Instytutu Muzycznego, a po 1900 również kijowskiego oddziału Cesarskiego Towarzystwa Muzycznego i Teatrów Rządowych Warszawskich. Fabryka działała jeszcze kilka lat po II wojnie światowej, po czym zakończyła działalność.

Zdjęcie: z materiałów Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

Sztokholm | „Pieśni z nieba” - charytatywny koncert dla Ukrainy

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 1.5.23W ramach programu „Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm" 1 maja 2023 o godz. 19.00 w tej znanej sali koncertowej młodzi wirtuozi, uczestnicy Akademii NOSPR i Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”, wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych.

Utalentowani artyści spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu „Instytucje przyszłości 2023„ dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego. W roli solistów usłyszymy polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską.

Czytaj więcej: Sztokholm | „Pieśni z nieba” - charytatywny koncert dla Ukrainy

Wrocław | IX Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

WieloznacznoscDzwieku 23Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na IX Studencką Konferencję Naukową „Wieloznaczność dźwięku”, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2023 r. Tegoroczna edycja będzie miała formułę hybrydową: swoje referaty uczestnicy będą mogli prezentować zarówno w gmachu AMKL, jak i zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams. W przypadku uczestnictwa w charakterze prelegenta zgłoszenia uczestnictwa w Konferencji należy dokonać do dnia 10 kwietnia. W przypadku uczestnictwa w charakterze słuchacza termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Hasłem tegorocznej edycji – które ma zinspirować naszych uczestników – jest „między szaleństwem a logiką”: organizatorzy proponują przyjrzeć się dźwiękowi pod kątem aspektów związanych m.in. z językiem, kulturą, techniką, akustyką czy psychologią.

Ze względu na interdyscyplinarny charakter niniejszego projektu naukowego, jest on adresowany zarówno do studentów teorii muzyki i muzykologii, jak i adeptów innych dyscyplin akademickich, którym bliska jest wspomniana wyżej tematyka.

Gościem specjalnym IX edycji będzie dr hab. Marcin Konik z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Tradycyjnie, wydarzeniu będzie towarzyszył Koncert Kompozytorski, podczas którego zaprezentowane ostaną utwory studentów kompozycji AMKL.

Czytaj więcej: Wrocław | IX Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

Warszawa | Sinfonia Iuventus: Debussy, Moss, Piazzolla, Strauss

POSI 29.4.2023Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, z udziałem saksofonisty Pawła Gusnara, zdobywcy czterech „Fryderyków”, i utalentowanej skrzypaczki Alicji Śmietany, będzie miał miejsce 29 kwietnia 2023 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artyści prawykonają Concerto malinconico na saksofon tenorowy i orkiestrę autorstwa Piotra Mossa.

Piotr Moss to twórca niezwykle wszechstronny, od dekad mieszkający we Francji, lecz stale obecny również na polskich estradach. Jego nowy, wyczekiwany utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” (NIMiT) specjalnie dla Piotra Barona, dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Podczas wieczoru zostanie wykonana również Petite suite Claude’a Debussy’ego, Estaciones porteñas wielkiego reformatora gatunku tanga Astora Piazzolli i słynny poemat symfoniczny w typie scherza Till Eulenspiegels lustige Streiche Richarda Straussa.

Więcej na www.sinfoniaiuventus.pl