Polmic - FB

aktualności

Kraków | 10. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

KrakowskaWiosna 23Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu wraz z Kołem Naukowym Wiolonczelistów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego zapraszają na jubileuszową, 10. edycję Festiwalu Krakowska Wiosna Wiolonczelowa, który odbędzie się w 2023 roku w dniach od 12 do 18 marca.

Celem wydarzenia jest m.in. promocja młodych talentów, propagowanie muzyki autorstwa polskich kompozytorów oraz rozwój tradycji wykonawczych w zakresie muzyki wiolonczelowej. W tym roku integralną częścią projektu będzie program wymiany międzyuczelnianej w ramach projektu Erasmus, dzięki czemu w Krakowie spotkają się studenci wiolonczeli sześciu uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (Wiedeń, Austria), Sibelius Academy (Helsinki, Finlandia), Vytautas Magnus University (Kowno, Litwa), Conservatorio di Musica Claudio Monteverdi di Cremona (Cremona, Włochy) oraz Conservatorio di Musica Niccolò Piccinni (Bari, Włochy).

Program tegorocznej edycji Festiwalu przewiduje cykl pięciu koncertów oraz liczne wykłady i kursy, które będą prowadzone przez światowej sławy wiolonczelistów. Zabrzmi m.in. muzyka Patrona Uczelni, Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana.

Czytaj więcej: Kraków | 10. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

Znamy uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

MKMP 8.3.238 marca 2023 roku odbyło się posiedzenie trzyosobowej Komisji Kwalifikacyjnej oceniającej nadesłane zgłoszenia i kwalifikującej uczestników III. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komisja w składzie: Paweł Zalejski (przewodniczący), Robert Morawski i Hubert Rutkowski zakwalifikowała do Konkursu 21 pianistów oraz 31 zespołów. Zainteresowanie konkursem rośnie z edycji na edycję. W tym roku zgłoszenia napłynęły z aż 14 krajów z 3 kontynentów. Zakwalifikowanych zostało 113 artystów z 10 krajów: muzycy z Polski, Japonii, USA, Korei Południowej, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Hiszpanii i Szwajcarii.

Czytaj więcej: Znamy uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

„Dyrygent – rezydent" sezon 2023/2024: nabór wniosków

DyrygentRezydent 23Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu artystycznego „Dyrygent – rezydent" na sezon 2023/2024. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2023 roku. Budżet edycji programu w sezonie 2023/2024 wynosi 180 tysięcy złotych.

Program „Dyrygent – rezydent” przeznaczony jest dla dyrygentów posiadających polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka, działających wspólnie z zawodowym zespołem orkiestrowym, albo teatrem operowym lub muzycznym, mającym siedzibę w Polsce.

Do programu może zostać zgłoszony absolwent wydziału dyrygentury symfoniczno-operowej lub osoba posiadająca licencjat na takim wydziale w terminie do trzech lat od uzyskania dyplomu magistra lub licencjatu.

Obligatoryjne jest zamieszczenie w programie rezydencji jednego dzieła kompozytora polskiego.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/dyrygent-rezydent-sezon-2023-2024-startuje-nabor-wnioskow/ 

Poznań | 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna

PoznanskaWiosna 10.3.23Inauguracja 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się 10 marca 2023 o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza zabrzmią dwa koncerty: Koncert na puzon i orkiestrę Kazimierza Serockiego oraz Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 105 Krzysztofa Meyera. Prawykonany zostanie utwór Aequinoctium na orkiestrę symfoniczną Katarzyny Kwiecień-Długosz, który powstał na zamówienie Filharmonii Poznańskiej i Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. W roli solistów wystąpią skrzypaczka Anna Ziółkowska, wiolonczelistka Monika Baranowska i puzonista Wojciech Jeliński.

Główny nurt tegorocznej edycji odbędzie się już w maju.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Strona Festiwalu: http://www.wiosnamuzyczna.pl

Katowice | X Festiwal Prawykonań!

FestiwalPrawykonan 2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co skomponuje sztuczna inteligencja poproszona o utwór w stylu polskiej muzyki najnowszej? Jak zabrzmi wyciąg z twórczości współczesnych polskich kompozytorów i kompozytorek? O czym i po co piszą dziś muzykę? Czy rzeczywiście ją piszą? A może to, czego słuchamy, co nam się podoba, wpada nam w ucho tylko dlatego, że jest generowane przez dostosowany do nas algorytm? Przekonajmy się sami podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu Prawykonań w NOSPR w dniach 10–12 marca 2023.

X Festiwal Prawykonań będzie okazją do poznania nowej muzyki, spotkania z kompozytorami i kompozytorkami.

Podczas spektakularnej inauguracji zabrzmią dzieła trzech kobiet: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Aleksandry Słyż i Teoniki Rożynek; Marin Alsop, dyrygując premierowymi kompozycjami, poprowadzi orkiestrę przez stale zmieniające się głębiny oceanu do alternatywnej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Katowice | X Festiwal Prawykonań!

Poznań | „Carmen. Toujours la mort": Georges Bizet i Teoniki Rożynek

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Carmen Spektakl-instalacja Carmen. Toujours la mort w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego zostanie wystawiony na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w Dzień Kobiet, 8 marca 2023 o godz. 19:00. W spektaklu wykorzystano fragmenty opery Georgesa Bizeta Carmen w opracowaniu Daniela Jamesa oraz kompozycję laureatki Paszportu „Polityki” Teoniki Rożynek the end – drugi finał carmen na orkiestrę, taśmę i głosy oraz intermezzi 1-6. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra kameralna Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jakuba Czerskiego.

Główna bohaterka spektaklu przeistacza się w najsłynniejszą, ikoniczną kobietę kultury europejskiej. Jej metamorfoza jest performansem przywracającym życiu godność, a umieraniu zadowalający sens. W obliczu śmierci, którą zapowiadają nie tylko karty, ale być może także nieuleczalna choroba, z każdą chwilą zabierająca część życia, wejście w rolę Carmen może stanowić ocalającą żarliwość lub choćby kojącą iluzję. W scenariuszu instalacji wykorzystano dodatkowo cytaty z książki Wiek męski Michela Leirisa w tłumaczeniu Jana i Teresy Błońskich (Gdańsk 2016), cytat z eseju „Wiek męski” Michela Leirisa Susan Sontag w tłumaczeniu Małgorzaty Pasickiej (Kraków 2017).

Czytaj więcej: Poznań | „Carmen. Toujours la mort": Georges Bizet i Teoniki Rożynek

XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego

KonkursSerockiego 23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego. Udział w konkursie mogą wziąć kompozytorzy wszystkich narodowości bez ograniczenia wieku. Wpisowe wynosi 230 zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 września 2023 roku.

Przedmiotem konkursu są utwory na zespół kameralny złożony od 3 do 5 instrumentów. Użycie środków live electronics oraz taśmy nie będzie akceptowane. Czas trwania utworu: 10 – 16 minut.

Każdy kompozytor może zgłosić więcej niż jedną partyturę. Do udziału w konkursie będą także dopuszczone utwory wykonane publicznie lub/i nagrodzone w innych konkursach.

Czytaj więcej: XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego

Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane po raz 25.!

Orly 23Podczas gali jubileuszowej 25. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 6 marca 2023 w Teatrze Polskim poznaliśmy laureatów. Statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Paweł Mykietyn - twórca muzyki do filmu Io w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Orła za Osiągnięcia Życia.

„Wspaniały kompozytor światowego formatu, który zaczynał od muzyki do polskich filmów i po osiągnięciu światowego sukcesu, między innymi w postaci Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, wrócił do Polski i filmu polskiego komponując wiele wybitnych kompozycji, jak choćby ostatnio do filmu Śmierć Zygielbojma. To dowód nie tylko mądrości, ale i serca Polskiej Akademii Filmowej, która wyraża uznanie dla wielkiego twórcy i przesyła gorące życzenia mnóstwa zdrowia i powrotu do pulpitu dyrygenckiego wspaniałego człowieka. Niech nasz Marzyciel, Jan A.P. Kaczmarek wraca do nas jak najszybciej, nowe filmy czekają na Niego!" – powiedział podczas odczytania nazwiska laureata Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, a wyniki głosowania są tajemnicą, aż do momentu otwarcia zalakowanych kopert na scenie. W tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji ORŁÓW brały udział 73 filmy fabularne, 51 filmów dokumentalnych i 25 seriali.

Lista wszystkich tegorocznych laureatów - na stronie: http://pnf.pl/laureaci-25-jubileuszowej-edycji-polskich-nagrod-filmowych/ 

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego wybrani!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursSzymanowskiego 2023

Wybrano uczestników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategoriach wykonawczych. Przesłuchania finałowe odbędą się we wrześniu 2023 roku w jednej z najlepszych sal koncertowych Europy. Młodzi artyści zostaną wysłuchani przez grono znakomitych jurorów. Już teraz zapraszamy do NOSPR na święto polskiej muzyki i młodych talentów!

Do Konkursu zakwalifikowano 38 śpiewaków, 31 pianistów, 34 skrzypków oraz 13 kwartetów smyczkowych. W oparciu o rekomendacje członków komisji kwalifikacyjnych, Dyrektor Konkursu Ewa Bogusz-Moore zwiększyła limit zakwalifikowanych w kategoriach: skrzypce i fortepian ze względu na bardzo wysoki poziom artystyczny kandydatów.

Nagrody o łącznej wartości aż 300 000 euro są do zdobycia w 5 kategoriach: kompozycja, fortepian, skrzypce, głos, kwartet smyczkowy. Zwycięzców kategorii kompozycja wyłoniono w listopadzie 2022 roku, a utwory nagrodzone pierwszą lokatą zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Laureatów kategorii wykonawczych poznamy już jesienią bieżącego roku.

Czytaj więcej: Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego wybrani!