Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice

  • 5 czerwca – mija 35 rocznica śmierci Jerzego Gerta (1908-1968), dyrygenta i kompozytora, założyciela i kierownika Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie
  • 10 czerwca – mija 50 rocznica śmierci Grzegorza Fitelberga (1879-1953), wybitnego dyrygenta i kompozytora, założyciela Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zwanej potem Wielką, a dziś Narodową
  • 16 czerwca – przypada 80 rocznica urodzin niedawno zmarłego dyrygenta i kompozytora – Henryka Czyża (1923-2003)
  • 23 czerwca – przypada 75 rocznica urodzin organisty i kompozytora Jana Jargonia (1928-1995)


W dniach 1-15 czerwca 2003 roku już po raz czwarty odbędzie się w Wągrowcu Festiwal Muzyki Klasycznej im. Adama z Wągrowca "Pałucka Wiosna Muzyczna". Ideą tego przedsięwzięcia, oprócz propagowania muzyki klasycznej, jest zainteresowanie środowiska muzyką klasyczną i popularyzacja dorobku miejscowej kultury muzycznej. Celem ma być wychowanie młodego pokolenia, ceniącego tradycje, dumnego z osiągnięć miejscowej kultury i przyciągniecie do Wągrowca uwagi wielu znakomitych artystów i wielbicieli muzyki klasycznej. Jednocześnie "Pałucka Wiosna Muzyczna" jest miejscem promocji młodych talentów, studentów akademii muzycznych z Polski i z zagranicy.
Z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i zbliżającego się referendum, program tegorocznego festiwalu wypełni przede wszystkim muzyka polska i europejska. Usłyszymy również suitę Dźwięki Europy Bernarda Chmielarza. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Collegium Vocale i Glass Duo.
Program festiwalu:
  • 1.06.2003 - Wągrowiec - INAUGURACJA
    MSZA ŚW. i KONCERT w Klasztorze z udziałem chórów: Chór Nauczycieli Miasta Poznania, Wągrowiecki Chór Kameralny, Chór Nauczycielski z Wągrowca, chóry z Szamocina i Wyrzyska, dyr. Eligiusz Szczepaniak
    w programie arcydzieła muzyki polskiej i europejskiej m. in. Hymn Unii Europejskiej
  • 4.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 19.00 - ESTRADA MŁODYCH
    KONCERT w wyk. Karolina Balińska - flet, Karolina Wróbel - skrzypce, Mateusz Kubański - obój, Julia Samojło - fortepian, Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian
    w programie: G. Ph. Telemann, A. Ponchielli, S. Prokofiew, K. Szymanowski
  • 5.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 12.00 - KONCERT DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
    wyk. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wągrowcu
  • 8.06.2003 - Lubostroń, Pałac, godz. 19.00 - WIECZÓR CHOPINOWSKI
    wyk. Magdalena Zielińska - wiolonczela, Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian, Witold Kawalec - fortepian, Kwartet smyczkowy “Pro Arte” , Radosław Manthey - kontrabas
    w programie: F. Chopin - Sonata wiolonczelowa g- moll, Polonez brillante na wiolonczelę i fortepian, Koncert fortepianowy e-moll
  • 10.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 19.00 - KONCERT
    wyk. COLLEGIUM VOCALE
    w programie: muzyka dawna i przeboje muzyki rozrywkowej
  • 11.6.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 19.00 - KONCERT - PEDAGODZY SZKOŁY I PRZYJACIELE
    wyk. Joanna Czapińska- Wróblewska - fortepian, Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian, Zespół Familiare
    w programie utwory znane i lubiane na 4 ręce oraz muzyka od renesansu po XX wiek
  • 12.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 12.00 - KONCERT DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
    wyk. Pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wągrowcu
  • 12.06.2003 - Wągrowiec, Kościół Farny, godz. 19.45 - RECITAL ORGANOWY
    wyk. Paweł Górczyński - organy
    w programie: Adam z Wągrowca, J.G. Walther, J. Pachalbel, A. Guillmant, M. Surzyński
  • 13.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 19.00 - KONCERT GLASS DUO
    w programie: Vivaldi, Bach, Mozart, Grieg, Piazzolla, Delibes
  • 14.06.2003 - Wągrowiec, Aula LO, godz. 19.00 - RECITAL KONTRABASOWY
    wyk. Szymon Marciniak - kontrabas, Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian
    w programie: A. Misek, G. Botesini, P. Sarasate
  • 15.06.2003 - Żnin, godz. 16.30 - KONCERT CASTLE BRASS
    wyk. Castle Brass - Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego
    w programie: Pachelbel, Rossini, Beethoven, Ellington, Berstein
  • 15.06.2003 - Wągrowiec - ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
    Bernard Chmielarz - suita Dźwięki Europy
    wyk. Katarzyna Nowaczewska-Manthey - fortepian, Ewelina Kliczkowska - flet, Ewa Zwolińska - klarnet, Bożena Trendewicz - harfa, Mateusz Kubański - obój, Zbigniew Zygmunt - trąbka, Dawid Kwiatkowski - skrzypce, Radosław Manthey - kontrabas, Grzegorz Sikorski - perkusja
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej organizatora - www.paluckawiosna.prv.pl


Na specjalny Koncert z okazji Dnia Dziecka pt. Harry Potter i kamień filozoficzny, organizowany w dniu 1czerwca 2003 roku zaprasza Filharmonia Poznańska. W jego programie znajdą się dwie kompozycje: Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa oraz Suita dziecięca z filmu Harry Potter i kamień filozoficzny Johna Williamsa.


Koncerty w Łazienkach Królewskich
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych i w 1958 r. znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów zapraszanych przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (organizatorów koncertów). Sezon koncertowy trwa od maja do września, każda niedziela, godz.12.00 i 16.00. Wstęp wolny.
Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie internetowej - www.chopin.pl/tifc/lazienki.html


Festiwal "Muzyka dawna - persona grata" trwa nieustannie przez cały rok, a jego wydarzenia-projekty rozgrywają się w wielu miejscowościach – Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Gdańsku, Opolu, Paradyżu i w Warszawie. W dniach 4-8 czerwca 2003 roku odbędą się koncerty z udziałem szwedzkiego flecisty Dana Laurina. Trasa koncertowa wiedzie od Torunia (4 czerwca – Dwór Artusa), przez Poznań (5 czerwca - kościół Ojców Franciszkanów na Górze Przemysła), Wrocław (6 czerwca - Oratorium Marianum) do Regensburga (8 czerwca – Minoritenkirche). Soliście towarzyszy orkiestra festiwalowa Arte dei Suonatori, a w programie usłyszymy dwa utwory Antonia Vivaldiego Koncert c-moll na flet prosty, smyczki i basso continuo RV 441 i Koncert na smyczki i basso continuo G-dur (F.XI no. 40) oraz cztery kompozycje Georga Philippa Telemanna – Suitę a-moll na flet prosty, smyczki i basso continuo, Concerto F-dur na flet prosty, smyczki i basso continuo i dwa koncerty polskie Koncert polski B-dur na smyczki i basso continuo oraz Koncert polski G-dur na smyczki i basso continuo.
Szwedzki flecista Dan Laurin koncertował już prawie na wszystkich kontynentach, gościł w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, a za swoją sztukę otrzymał wiele nagród w tym nagrodę Grammy. Jest nie tylko jednym z najlepszych wirtuozów fletu prostego, lecz również, jako doradca, współtwórcą całej gamy rekonstrukcji dawnych instrumentów, które powstały w warsztacie australijskiego budowniczego fletów - Fredericka Morgana. Nagrał wiele płyt w tym największe dzieło, jakie kiedykolwiek napisano na instrument dęty - zbiór Der Fluyten Lust-hof Jacoba van Eycka. W swoim repertuarze artysta nie ogranicza się jedynie do muzyki dawnej. Jego kunszt zainspirował współczesnych kompozytorów, co doprowadziło w efekcie do powstania kilku koncertów na flet prosty i orkiestrę symfoniczną.


Wiolonczelista Dominik Połoński i pianistka Katarzyna Rzeszutek wystąpią 5 czerwca 2003 roku o godzinie 19.00 na Zamku Królewskim w Warszawie na organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina koncercie inaugurującym cykl Rodem Warszawianin..., a poświęconym muzyce czasów Chopina, wykonywanej na zabytkowym instrumencie Erarda z 1849 roku. Ten niezwykle cenny instrument został ofiarowany Instytutowi przez Fundację Ryszarda Krauze. Dnia 1 marca, podczas koncertu urodzinowego Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej, grał na nim Aleksiej Lubimow. NIFC planuje, począwszy od września, regularne koncerty w Zamku Królewskim na tym instrumencie.
Wiolonczelista Dominik Połoński należy do najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. Uhonorowany Paszportem Polityki ma na swoim koncie liczne nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. Ostatnio nagrał swoją płytę solową dla wytwórni DUX.
W programie koncertu znajdą się utwory Chopina, Boccheriniego i Schumanna. Przed koncertem słowo o dawnych fortepianach wygłosi prof. Irena Poniatowska.


W dniach 5 czerwca - 3 lipca 2003 roku już po raz piąty odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego "Ciało i umysł", organizowany przez Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych. Tegoroczna jego edycja kontynuuje myśl przewodnią "ciało i umysł" przedstawiającą taniec jako sztukę myślącą, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł). Głównym celem festiwalu jest promocja jej idei i koncepcji.
Podczas spektakli zaprezentują się czołowi tancerze z Brazylii, Belgii, Czech, Francji, Polski i Szwajcarii. Odbędą się one w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Teatrze Małym, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Starej Prochowni.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej free.art.pl/body_mind


Dnia 6 czerwca 2003 roku na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2002/2003 Filharmonii Białostockiej z Koncertem skrzypcowym g-moll nr 1 Maxa Brucha wystąpi 17-letnia koreańska skrzypaczka Soojin Han oraz Orkiestra Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Soojin Han uczyła się w Yehudi Menuhin School w Londynie, a od roku 1997 jest uczennicą Purcell School w Watford. Mimo młodego wieku jest laureatką licznych nagród: nagrody im. Hansa Romneya dla najbardziej obiecującego uczestnika międzynarodowego konkursu „Tunbridge Wells Young Concert Artist 2000”, nagrody „2001 Manoug Parikan Award”, a także II nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Podczas tego ostatniego otrzymała również szereg nagród pozaregulaminowych: dla najmłodszego uczestnika konkursu, dla najmłodszego laureata, nagrodę poznańskiej „Pro Sinfoniki” oraz nagrodę dziennikarzy i krytyków. W najbliższych planach koncertowych artystka ma m. in. występ z London Soloist Chamber Orchestra oraz recitale w Londynie i w Erin Art Center, jak również Koncert Noworoczny w Great Hall of the Art Center w Korei w 2003 roku.


Dnia 6 czerwca 2003 roku uroczystym koncertem z udziałem wybitnej polskiej pianistki Ewy Pobłockiej oraz Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody Filharmonia Dolnośląska zakończy Sezon Artystyczny 2002/2003.
W programie:
S. Rachmaninow - I Koncert fortepianowy fis-moll op. 1
P. Czajkowski - VI Symfonia h-moll op. 74 Patetyczna


Dnia 6 czerwca 2003 roku w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej w Łodzi. Wśród wykonawców znaleźli się najlepsi studenci: Agata Piotrowska - oboistka z klasy prof. Józefa Ciepłuchy, która wykona Koncert obojowy C-dur KV 314 Wolfganga Amadeusza Mozarta; Tomasz Sławiński - śpiewak (bas) z klasy prof. Leonarda A. Mroza, w którego wykonaniu usłyszymy arię Bartola La vendetta z opery Wesele Figara W. A. Mozarta oraz arię Collina Vecchia zimarra z opery Cyganeria Giacomo Pucciniego; Jakub Gutowski - skrzypek z klasy prof. Iwony Wojciechowskiej, który wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego oraz Wojciech Wołoszyn - pianista z klasy prof. Tadeusza Chmielewskiego, w którego interpretacji zabrzmi II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa. Solistom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego.


W dniach 6-7 czerwca 2003 roku w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi utalentowany, młody pianista - Stanisław Drzewiecki. W piątek (6.VI) wraz z orkiestrą pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wykona Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusza Mozarta, natomiast w sobotę (7.VI) w koncercie zatytułowanym Wirtuozi fortepianu towarzyszyć mu będą jego rodzice - Tatiana Szebanowa i Jarosław Drzewiecki. Wspólnie zaprezentują kompozycje Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina, Sergiusza Rachmaninowa, Karola Szymanowskiego, Romana Statkowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.


Koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie odbędzie się w Filharmonii Narodowej w dniu 6 czerwca 2003 roku o godzinie 19:30. W wykonaniu pianistki Agnieszki Szczepaniak i wiolonczelisty Bartosza Koziaka oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej usłyszymy następujące kompozycje:
Giuseppe Verdi - Uwertura do opery Moc przeznaczenia
Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
Siergiej Prokofiew - II Koncert fortepianowy g-moll op. 16
Piotr Czajkowski - Uwertura-fantazja Romeo i Julia.


W piątek 6 czerwca 2003 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysty koncert zorganizowany z okazji 160. rocznicy urodzin Edvarda Griega. W wykonaniu rumuńskiej pianistki, absolwentki Konserwatorium Moskiewskiego - Ilinci Dumitrescu oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jerzego Koska usłyszymy dwie najbardziej znane kompozycje jubilata:
Koncert fortepianowy a-moll i suity orkiestrowe Peer Gynt.


Dnia 6 czerwca 2003 roku w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbędzie się monograficzny koncert Mirosława Niziurskiego, kompozytora od ponad 30 lat związanego z kieleckim środowiskiem akademickim. W wykonaniu akordeonisty Jerzego Mądrawskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Janusza Króla usłyszymy następujące kompozycje jubilata:
Koncert na akordeon, trąbki, smyczki i kotły,
Tryptyk barokowy na akordeon i smyczki
oraz
Serenadę na akordeon i smyczki.


Dnia 7 czerwca 2003 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert z okazji 4. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Bydgoszczy. Koncert, zatytułowany Ave Maria w muzyce, wykonają dwa zespoły związane z miastem - Capella Bydgostiensis i Collegium Vocale pod dyrekcją Waldemara Kośmieji.
Koncert zostanie powtórzony 9 czerwca w Kościele pw. św. Jadwigi w Nieszawie.


W dniach 8 i 10 czerwca 2003 roku w Operze Nova w Bydgoszczy wystawiona zostanie opera Giuseppe Verdiego Trubadur. Jest to ostatnia propozycja operowa przed wakacjami (do 22 czerwca będą grane jeszcze operetki). W roli Leonory - Halina Fulara-Duda, jako Manrico - Leszek Świdziński (solista Warszawskiej Opery Kameralnej) i Janusz Ratajczak, w roli hrabiego di Luna - Rafał Songan. Przedstawieniom towarzyszy wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Nr 16, wykonanych na konkurs na relację z X Bydgoskiego Festiwalu Operowego oraz prezentacja książek o hiszpańskiej liryce, użyczonych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.


Dnia 8 czerwca 2003 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera La rondine (Jaskółka), opery komicznej Giacomo Pucciniego. Dyrygentem przedstwienia jest Jacek Kaspszyk, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru, a reżyserem Marta Domingo, żona słynnego tenora Placido Domingo. W 2000 roku wystawiła już La rondine w operze w Los Angeles, a wcześniej w 1995 roku w Bonn i w 1998 roku w Waszyngtonie.
Marta Domingo zadebiutowała jako reżyser operowy w 1991 roku Samsonem i Dalilą Saint-Saënsa w San Juan (Puerto Rico). Regularnie reżyseruje w Waszyngtonie i Los Angeles w teatrach kierowanych przez męża. Także nowojorska Metropolitan Opera w ubiegłym roku zleciła jej przygotowanie premiery Sly Wolfa Ferrariego. Scenografię do spektaklu przygotuje Michael Scott.
Prapremiera La rondine miała miejsce w 1917 roku w Operze w Monte Carlo, gdzie odniosła wielki sukces. Następnie obiegła wiele scen europejskich, jednak szybko poszła w zapomnienie. W latach 70. nieoczekiwanie znów powróciła do repertuaru szeregu scen operowych i nadal cieszy się znacznym powodzeniem. W warszawskim Teatrze Wielkim po II wojnie La rondine nie była wystawiana.
Przedstawienie zostanie powtórzone w dniach 10 i 12 czerwca.


W niedzielę 8 czerwca 2003 roku o godz. 12, słynny tenor Placido Domingo odbierze doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie, który zostanie wręczony w uznaniu jego wielkich zasług przez rektora tej uczelni, profesora Ryszarda Zimaka. Ceremonia odbędzie się z udziałem wicepremiera Grzegorza Kołodki, ministra kultury i sztuki Waldemara Dąbrowskiego, ministra w kancelarii Prezydenta RP Barbary Labudy oraz innych znanych osobistości z kręgu nauki i sztuki. Wieczorem tego samego dnia Placido Domingo będzie uczestniczyć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w uroczystej premierze La rondine Pucciniego, którą reżyseruje jego żona Marta.


Piętnaste Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich trwać będą w Krakowie od 8 do 15 czerwca 2003 roku. Podczas tygodnia festiwalowego zostaną zaprezentowane utwory twórców znanych, a także mniej znanych. Po raz pierwszy w Polsce wykonana zostanie Sonata nr 2 na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego. Odbędzie się również koncert kompozytorski Henryka Mikołaja Góreckiego z okazji jego jubileuszu 70-lecia. Ponadto w festiwalu wezmą udział kompozytorzy oraz muzycy ze Słowacji, Ukrainy i Białorusi, a jeden dzień przeznaczony zostanie tylko na muzykę szwajcarską.
Festiwal zakończy w dniu 15 czerwca uroczysty koncert połączony z promocją nowej płyty, wydanej przez PWM i DUX w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej, na której znalazły się kompozycje M. Chyrzyńskiego (Ferragosto), H. M. Góreckiego (Muzyczka IV), E. Knapika (Corale, preludio e aria), A. Lasonia (Muzyka kameralna nr 5) i B. Szabelskiego.


Od sześciu lat Opera Dolnośląska we Wrocławiu wystawia największe w Polsce superprodukcje operowe realizowane w Hali Ludowej (z widownią na blisko 4000 miejsc), wśród gigantycznych dekoracji, z udziałem gwiazd europejskich scen operowych, setek wykonawców, statystów i zwierząt. Przypomnijmy, w roku 1997 była to Aida, w 1998 Carmen, w 1999 Nabucco, w 2000 - Trubadur, w 2001 Carmina Burana.
W dniach 13-14-15 i 20-21-22 czerwca 2003 roku zaprezentowana zostanie kolejna superprodukcja - Gioconda A. Ponchielliego. Opera będzie wystawiona w ramach "Europejskiego Karnawału Świętojańskiego - Odra pomostem narodów" w nietypowej scenerii, mianowicie na rzecznych barkach przycumowanych na jednym z wrocławskich nabrzeży. Dodatkową atrakcją dla melomanów będą karnawałowe maski, które zostaną rozdane przed spektaklem. Po zakończeniu przedstawienia artyści wraz z publicznością przejdą w barwnym korowodzie na wrocławski Rynek.
Gioconda - to jedyne dzieło Amilcare Ponchiellego (1834-1886), włoskiego kompozytora uznawanego za następcę Giuseppe Verdiego, które przyniosło twórcy światową sławę i do dziś utrzymuje się w repertuarze teatrów operowych. Odznacza się dramatyczną akcją i niezwykłą melodyjnością. Daje ogromne możliwości inscenizacyjne oraz szczególne pole dla popisu wokalnego.
Świąteczna atmosfera weneckiego karnawału, słoneczne nabrzeża i cieniste kanały z malowniczymi gondolami i żaglowcami, monumentalne świątynie i pałace - to sceneria, w jakiej rozgrywa się dramat tytułowej bohaterki. W jej tragicznym życiu (wbrew przekornej wymowie imienia: Gioconda czyli Szczęśliwa) krzyżują się skrajności ludzkiej natury i człowieczego losu: miłość i zdrada, namiętność i nikczemność, zazdrość i poświęcenie okupione samobójczą śmiercią. Opera Ponchiellego przynosi barwne obrazy ludycznej zabawy, pełne beztroski i radości oraz intymne sceny o olbrzymim ładunku emocji i uniesienia, liryczne arie, dramatyczne duety, a także efektowne wstawki baletowe (ze słynnym Tańcem godzin).


W dniach 13-15 czerwca 2003 roku w Nowym Sączu już po raz dwudziesty szósty odbędzie się Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych "Echo Trombity". W tym roku w imprezie weźmie udział m.in. orkiestra dęta z Narviku w Norwegii – miasta zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem. Więcej o idei festiwalu można przeczytać w dziale festiwale.


Kolejnym wydarzeniem festiwalu Krakowska Wiosna Baletowa Dedykacje – Mats Ek, odbywającym się od maja do listopada 2003 roku w Krakowie będzie występ The Brussels Ballet w sztuce Casanova w choreografii Davida Sonnenblucka. Przedstawienie odbędzie się dwukrotnie - 13 i 14 czerwca 2003 roku.
David Sonnenbluck rozpoczął studia taneczne w Konserwatorium w Brukseli, kierowanym przez Maurice’a Béjarta, w 1978 roku. Kontynuował naukę w szkole baletowej we Flandrii, by z powrotem wrócić do Béjarta, do jego szkoły „Mudra”. W tym czasie pracował z Jorge Donnem i uczestniczył wielu spektaklach w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, z którym występował na całym świecie. David Sonnenbluck przez rok studiował w Sankt Petersburgu, zanim został zaangażowany jako solista do Królewskiego Baletu Walońskiego (w latach 1984-1990). Był również solistą w zespole Victora Ullate’a w Madrycie, by ponownie wrócić do Belgii, gdzie stworzył swój własny zespół baletowy – The Brussels Ballet, którego jest dyrektorem artystycznym.
Balet Brukselski jest neoklasycznym baletem belgijskim, podobnie jak większość wielkich międzynarodowych grup baletowych. W jego skład wchodzi dwudziestu, pochodzących z różnych stron świata, tancerzy. Wszyscy oni uzyskali klasyczne wykształcenie taneczne, a wywodzą się z Compagnie M Maurice’a Béjarta, Baletu Flandryjskiego, Królewskiego Baletu Walońskiego, Narodowego Baletu Norwegii, Opery Królewskiej w Liège, Narodowego Baletu Kuby, Baletu Bostońskiego, Amerykańskiego Teatru Baletowego. W ciągu kilku miesięcy od powstania zespołu we wrześniu 2002 roku zrealizowali dwie premiery: Casanova oraz Casse-noisette (Dziadek do orzechów).
Balet Casanova miał swoją premierę we wrześniu 2002, w Cirque Royal w Brukseli.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej - www.festiwal.dedykacje.krakow.pl.


Dnia 13 czerwca 2003 roku w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się uroczysty koncert zatytułowany Koncert miast partnerskich Jelenia Góra – Erftstadt. Wystąpi niemiecki skrzypek Erik Schumann - student Wyższej Szkoły Muzycznej w Kolonii, laureat wielu konkursów, m.in. I nagrody na konkursie "Jugend musiziertlf” (1994), na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym dla młodych skrzypków w Nowosybirsku (1995), na Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego w Lublinie (1997) oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Grecji (2001). Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją niemieckiego dyrygenta Petera Estla, który od 30 lat jest również dyrektorem Szkoły Muzycznej B. A. Zimmermanna w Erftstadt.
Program koncertu:
A. Dworzak - Tańce słowiańskie op. 46 nr 1, 6 i 8, Serenada d-moll op. 44 na instrumenty dęte, wiolonczele i kontrabasy, Dwa walce na orkiestrę smyczkową op. 54 nr 1i 4, Romance f-moll op. 11 na skrzypce i orkiestrę, Suita czeska op. 39


Na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2002/2003 Filharmonia Szczecińska w dniu 13 czerwca 2003 roku organizuje koncert, którym pragnie uczcić również 100 rocznicę urodzin Arama Chaczaturiana. W wykonaniu skrzypka Andrzeja Ladomirskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego zabrzmią kompozycje jubilata - Koncert skrzypcowy, Suita z baletu "Spartakus" i Maskarada - Suita.


Koncertem z udziałem Dan Thai Sona, laureata I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1980 roku, Filharmonia Poznańska zakończy w dniu 13 czerwca 2003 roku Sezon Artystyczny 2002/2003. W wykonaniu pianisty oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jose Maria Florencio Juniora usłyszymy:
Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina
Rapsodię na temat Paganiniego a-moll op. 43 na fortepian i orkiestrę Sergiusza Rachmaninowa
Suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego
oraz utwór skomponowany specjalnie na zamówienie Filharmonii Poznańskiej - I Symfonię brazylijskiego kompozytora Liduino Pitombeira (prawykonanie !)


Uroczyste Zakończenie Sezonu Artystycznego 2002/2003 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się w piątek 13 czerwca 2003 roku. W wykonaniu polskiego gitarzysty - Waldemara Gromolaka oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego usłyszymy następujące utwory:
G. Rossini - uwertura do opery Wilhelm Tell
M. Castelnuovo-Tedesco - Koncert D-dur op. 99 na orkiestrę i gitarę
W. A. Mozart - Symfonia g-moll KV 550
Koncert zostanie powtórzony w Nałęczowie w niedzielę - 15 czerwca.
Waldemar Gromolak - wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista - jest absolwentem Hochschule für Musik w Kolonii w klasie światowej sławy gitarzystów i pedagogów prof. Roberto Aussela i prof. Huberta Käppela. Zwyciężył w wielu renomowanych konkursach gitarowych, m.in. w Kolonii, Weimarze, Volos, Krakowie.


Trzecia Symfonia d-moll Gustawa Mahlera zostanie wykonana na Zamknięcie Sezonu Artystycznego 2002/2003 Filharmonii Łódzkiej w Kościele Ewangelickim św. Mateusza w Łodzi w dniu 13 czerwca 2003 roku. Wykonawcami utworu będą: Ewa Marciniec (alt), Orkiestra Symfoniczna i Chór żeński Filharmonii Łódzkiej oraz Chór dziecięcy OSM I st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.


Dnia 13 czerwca 2003 roku Rozmaitościami muzycznymi Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zakończy sezon artystyczny 2002/2003. W wykonaniu fagocisty Krzysztofa Fiedukiewicza oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali usłyszymy cztery kompozycje, w tym dwa koncerty na fagot:
G. Rossini - Uwertura do opery Cyrulik sewilski
W. A. Mozart - Koncert fagotowy B-dur KV 191
J. Rogala - Koncert fagotowy
G. Gershwin - Amerykanin w Paryżu


W niedzielę 15 czerwca 2003 roku Teatr Wielki - Opera Narodowa wspólnie z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych i Teatrem Narodowym organizują na Placu Teatralnym doroczne prezentacje sztuki z okazji święta patrona artystów polskich, św. Brata Alberta -III Letni Salon Artystów.
Intencją Letniego Salonu - Odpustu Brata Alberta jest przywrócenia rangi i tradycji Placu Teatralnego oraz stworzenie szansy obcowania ze sztuką wysoką i jej najwybitniejszymi reprezentantami. Zaproszenie organizatorów do honorowego udziału przyjęli wybitni aktorzy, muzycy, plastycy i pisarze.
III Letni Salon Artystów, objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy, odbywa się w roku 25-lecia istnienia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Fakt ten zostanie podkreślony uroczystym wykonaniem Mszy radosnej Jerzego Derfla. Gościem specjalnym tegorocznego Salonu jest Gala Festiwalu Kultury Iberoamerykańskiej.
Tego dnia na scenie Teatru Narodowego o godz. 12.00 zaprezentowana zostanie kolejna premiera Ostrego Dyżuru Poetyckiego. Wystąpią: Anna Chodakowska, Ewa Dałkowska, Beata Fudalej, Zofia Kucówna, Sławomira Łozińska, Marzena Trybała, Ewa Ziętek, Ewa Złotowska, Piotr Adamczyk, Andrzej Blumenfeld, Krzysztof Kumor, Łukasz Lewandowski, Wojciech Malajkat, Marek Perepeczko, Grzegorz Turnau, Grzegorz Wons, Zbigniew Zamachowski.
Więcej informacji na temat Salonu można znaleźć na stronie internetowej www.salonartystow.prv.pl


W Warszawskiej Operze Kameralnej już po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Mozartowski - od 15 czerwca do 26 lipca 2003 roku. Zainauguruje go Le nozze di Figaro, a zakończy Idomeneo, Re di Creta. W czasie dwu miesięcy festiwalowych zostanie wystawionych w sumie ponad 30 oper Mozarta, a także pieśni, utwory symfoniczne, kwartety smyczkowe oraz Requiem d-moll i Msza c-moll. Koncerty odbywają się w Operze Kameralnej, na Zamku Królewskim, w Łazienkach i w Kościele Pokarmelickim.


Ósmy Turniej Tenorów Polskich odbędzie się w dniu 15 czerwca 2003 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Coroczni uczestnicy mają szansę pokazania aktualnej formy i nowego repertuaru, a artyści zaproszeni po raz pierwszy mogą przedstawić się i zmierzyć w koleżeńskiej konkurencji. W tym roku każdy tenor po zaśpiewaniu arii zaprasza do zaśpiewania duetu z tej samej opery swą partnerkę lub partnera, jako że bywają piękne duety tenorów również z barytonami i basami. Wśród solistów obecni są: Bogdan Paprocki, Krystian Krzeszowiak, Romuald Spychalski, Edward Kulczyk, Dymitr Fomenko, Piotr Friebe, Jacek Laszczkowski, Adam Zdunikowski, Karol Bochański, Marek Szymański, Sylwester Kostecki, Maciej Komandera, Tomasz Kuk, Michał Marzec, Robert Woroniecki, Jaromir Trafankowski, Tatiana Pożarska, Ewa Czermak, Andrzej Bułło, Roma Jakubowska-Handke, Agnieszka Dondajewska, Władysław Podsiadły, Tomasz Mazur, Jolanta Podlewska, Katarzyna Hołysz, Barbara Kubiak i Jerzy Mechliński. Tegorocznej rywalizacji towarzyszy aż pięcioro dyrygentów: Mieczysław Dondajewski, Aleksander Gref, Antoni Gref, Wiktor Lemko, Agnieszka Nagórka oraz Mieczysław Nowakowski.


Dnia 18 czerwca 2003 roku na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2002/2003 Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpi Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana z przedstawieniem Don Juan i Molier do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta i Hectora Berlioza w choreografii i inscenizacji Borisa Ejfmana.
Tematem spektaklu jest tragiczne zderzenie osobistego dramatu Moliera z pełnym przygód życiem jego bohatera Don Juana. W życiu Moliera zasadnicze miejsce zajmuje twórczość, pochłaniająca wszystkie życiodajne siły, oraz jego teatr z ciężką codzienną walką o sukces u publiczności. Całą tragiczna biografia Moliera znalazła swoje odbicie w jego twórczości. Jest ona odzwierciedleniem jego życia, sublimacją osobistych przeżyć, splotem fantazji i rzeczywistości. Ale przy całym tragizmie swego istnienia Molier z humorem traktował siebie samego i bieżące wydarzenia. Był filozofem życia, który poprzez humor potrafił przekazać niedoskonałość natury ludzkiej, najbardziej dramatyczne sprzeczności egzystencji oraz epoki. Swą żonę Armandę Molier uczynił wielką aktorką. Ona jednak nie kochała go. Wniosła w jego życie wiele cierpienia. Molierowski bohater Don Juan zjawił się na świecie nie tylko po to, by odnaleźć idealną kobietę, ale także po to, by poddać próbie porządek boskiego świata. Szydzi z wiary, religii, moralności i miłości. Nie tylko przekracza wszelkie normy, uwodząc kobiety, ale wystawia też na próbę cały świat. Dosięga go jednak kara boska.
Spektakl Don Juan i Molier opowiada o wiecznych rozczarowaniach na drodze ku ideałowi, o męczącej drodze twórcy, który ofiarowuje światu nieśmiertelnych bohaterów.
Prapremiera baletu odbyła się 11 maja 2001 roku w City Center w Nowym Jorku.


Uroczysty koncert z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu odbędzie się w Rybniku w dniu 18 czerwca 2003 roku. W wykonaniu pianisty Norberta Prudela i Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka usłyszymy III Symfonię L. van Beethovena oraz trzy utowory Góreckiego: Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową, Trzy tańce oraz Trzy utwory w dawnym stylu.


Dnia 20 czerwca 2003 roku w Filharmonii Krakowskiej wystąpi znany, amerykański pianista Kevin Kenner. W jego wykonaniu usłyszymy utwory Schuberta, Chopina i Ravela.
Kevin Kenner rozpoczął naukę gry na fortepianie jako kilkuletni chlopiec. Od dwunastego roku życia był uczniem Krzysztofa Brzuzy, ktory przygotował go do udziału w Konkursie Chopinowskim w 1980 roku, gdzie w wieku 17 lat uzyskał wyróżnienie. Kontynuował naukę w Krakowie pod kierunkiem Ludwika Stefańskiego. Jest laureatem drugiej nagrody (pierwszej nie przyznano) XII Miedzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 roku, gdzie otrzymał również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku nagrodzono go także brązowym medalem na Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.


Na Zakończenie Sezonu Artystycznego 2002/2003 Filharmonii Śląskiej w Katowicach w piątek 20 czerwca 2003 roku wystąpi pianista Piotr Paleczny i Elżbieta Erbe-Dziedzic (mezzosopran) oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka. W programie:
S. Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
S. Prokofiew - Kantata Aleksander Newski


W hołdzie Petersburgowi w 300-lecie miasta w dniu 22 czerwca 2003 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się polska premiera baletu w dwóch aktach pt. Czajkowski, Misterium życia i śmierci. Balet powstał do utworów Piotra Czajkowskiego: V Symfonii, Serenady C-dur, Kaprysu włoskiego A-dur i 4 części VI Symfonii "Patetycznej". Dyrygent - Tadeusz Strugała, choreografia - Boris Ejfman, scenografia - Andrzej Kreütz Majewski.
Światowa premiera baletu odbyła się 13 września 1993 roku w Petersburgu. Odniósł on ogromny sukces na całym świecie podczas gościnnych występów zespołu baletowego Borisa Ejfmana poza granicami Rosji, także w Polsce, gdzie był pokazywany w warszawskim Teatrze Wielkim. Do przygotowania baletu skłoniła Ejfmana wspaniała i niesłychanie głęboka muzyka Piotra Czajkowskiego, a także lektura jego wzruszających listów. Powstał spektakl pełen dramatyzmu, głęboko osadzony w realiach epoki kompozytora, niezwykle piękny i poruszający.


Dnia 22 czerwca 2003 roku Opera Bałtycka zakończy sezon artystyczny 2002/2003 semi-scenicznym wykonaniem Normy Vincenzo Belliniego ze specjalnym udziałem Raissy Czepczerenko w partii tytułowej.
Raissa Czepczerenko przez szereg lat była pierwszą solistką opery w Taszkencie, wyśpiewując tam cały repertuar sopranu lirycznego i dramatycznego. Od kilku lat święci triumfy na scenach niemieckich, głównie jako Norma i Madama Butterfly.
Spektakl będzie ostatnią okazją do spotkania się w Operze Bałtyckiej przed remontem, który znacząco odmieni jej wygląd - szczególnie widowni. Zgodnie z teatralnym zwyczajem opera zaprasza widzów do pamiątkowego zdjęcia, które utrwali obraz widowni przed zmianami. Zdjęcie zostanie wykonane ze sceny tuż przed przedstawieniem.


Dwunasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku odbędzie się tradycyjnie w sezonie letnim w dniach 23 czerwca - 25 sierpnia 2003 roku w poniedziałki po Mszy Św. około godz. 19:00. Zainaugurował go w dniu 31 maja 2003 specjalny koncert z okazji zakończenia remontu leżajskich organów, poświęcenia ich i oddania do użytku po konserwacji, podczas którego odbyło się m.in. prawykonanie czwartej części Sonaty na troje organów Tadeusza Machla - kompozycji stworzonej specjalnie na odnowiony leżajski instrument.
W czasie letniego festiwalu, który obejmie 10 koncertów, wezmą udział najwybitniejsi artyści z Polski, Słowacji, Litwy i Niemiec.
Na temat leżajskich organów, ich konserwacji, a także festiwalu i Klasztoru OO. Bernardynów można znaleźć więcej informacji na stronie - www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/lezajsk.


Trzeci Ogólnopolski Festiwal Puzonowy odbędzie się w dniach 23-28 czerwca 2003 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego najważniejszą częścią jest konkurs, obejmujący dwie kategorie: młodzieżową (uczniowie szkół muzycznych II stopnia) oraz otwartą (dla wszystkich urodzonych po 1 stycznia 1973 roku).
Ramowy program festiwalu:
  • 23.VI - godz. 18:30: Koncert inauguracyjny w wyk. Kwartetu puzonowego w składzie: Roman Siwek, Andrzej Sienkiewicz, Krzysztof Wojtyniak, Krzysztof Kott
  • 24.VI: Przesłuchania konkursowe - I Etap
  • 25.VI: Przesłuchania konkursowe – II Etap
  • 26.VI: Finał Konkursu
    godz.16:00-18:00: Lekcje mistrzowskie - James Miller – USA
  • 27.VI - godz. 11:30-13:30: Lekcje mistrzowskie – James Miller
    Wykład – Krzysztof Brzeziński: Kompozytorzy literatury puzonowej znani, lecz anonimowi w historii muzyki
    godz. 17:00: Recital - Michał Mazurkiewicz – puzon, Antonina Tyńska-Matysek – fortepian
    godz. 19:00: Sala Koncertowa - Koncert laureatów
  • 28.VI - godz. 11:30: Wykład – Krzysztof Brzeziński Kształcenie puzonistów w Austrii i na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu
    godz. 18:00: Sala Koncertowa - Koncert finałowy: Recital – James Miller – puzon, Agnieszka Kopacka – fortepian, Chór puzonów, dyr. James Miller


Dnia 24 czerwca 2003 roku o godz. 19.00 w Kościele Św. Elżbiety we Wrocławiu odbędzie się kolejny koncert zorganizowany w ramach 38. Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Tym razem uświetni go swoją obecnością chór The Australian Voices prowadzony przez Stephena Leeka.
Zespół The Australian Voices tworzą młodzi chórzyści (17-26 lat), którzy do dzisiaj odwiedzili takie kraje poza Australią i Nową Zelandią, jak: Chorwacja, Węgry, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Austria, Kanada, Belgia, Hiszpania, Czechy, Stany Zjednoczone. Są oni studentami różnych wydziałów uniwersyteckich, zarówno muzycznych jak i np. medycyny.
The Australian Voices specjalizuje się w repertuarze a cappella - zarówno współczesnym jak i w repertuarze klasycznym. Jest jednym z najbardziej aktywnych zespołów tego typu w Australii, wielokrotnie nagrodzonym na różnych konkursach, m.in.: w 1998 roku na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Beli Bartoka na Węgrzech, w 2001 roku w Walii - kilka głównych wyróżnień na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Eisteddford w Llangollen, a także w finale Konkursu w Walii "Chóry Świata". W 1996 roku zespół ten został mianowany oficjalnym ambasadorem Australii na 4. Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej. Do Wrocławia chór przyjedzie z Berlina dokąd został zaproszony przez Niemiecką Organizację Chórów do udziału w wielkiej gali w dniach 19-22 czerwca 2003 roku.


W dniach 25-29 czerwca 2003 roku Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej i Agencja IDFX zapraszają na Festiwal Sztuki Perkusyjnej - PERKUSJA 2003, który odbędzie się w Warszawie w Klubie Forteca, w Lapidarium i Akademii Muzycznej.
Impreza organizowana jest przede wszystkim z myślą o prezentacji sztuki perkusyjnej w jej ogromnej różnorodności i bogactwie. Przybywają na nią znakomici artyści z całego świata. Mistrzowie najróżniejszych stylów muzycznych, rytmów i technik gry przyjeżdżają do Polski aby koncertować, prowadzić warsztaty i pokazy.
Tegoroczny festiwal zapowiada się bardzo interesujaco. Jak co roku muzycy poprowadzą kilkudniowe warsztaty (25-28 czerwca). Kolejny raz koncertom i pokazom towarzyszyć będzie wystawa instrumentów i akcesoriów czyli prezentacja ciekawego instrumentarium perkusyjnego i najnowszych osiągnięć światowego przemysłu instrumentalnego. Wsród zaproszonych artystów są m.in.:
- Leonard Eto (Japonia), dzięki któremu będzie można uczestniczyć w niezwykle widowiskowym spektaklu misterium gry na japonskich bębnach TAIKO i WADAIKO;
- mistrzowie pełnych mistycyzmu i skupienia dźwięków z dalekiego wschodu Hakim Ludin (Afganistan) i Nippy Noya (Indonezja), którzy zaprezentują twórczość opartą na rytmach etnicznych;
- Karuna Murthy (Indie) przedstawi publiczności mniej znany instrument z półwyspu indyjskiego - THAVILĘ;
- legendarna grupa Kroumata (Szwecja), a także zespół Ju Percussion (Taiwan), którzy zaprezentują muzykę współczesną;
- trzech doskonałych werblistów: John Beck (USA), Alfons Gredier (Szwecja) i Jim Klipatrick (Szkocja), którzy są twórcami przygotowywanego specjalnie na festiwal projektu, przybliżającego szeroką tradycję gry na werblu tenorowym. W Warszawie najwybitniejsi werbliści świata wystapią z orkiestrą wojskową i zaprezentują bazylejską (XII w. !!!), amerykańską i szkocką tradycję gry na tenor drumach;
- Emmanuel Sejourne (Francja) oraz Bernard Maseli (Polska) - wirtuozi wibrafonu;
- multiperkusista Gaston Sylvestre ( Francja);
- Simple Acoustic Trio, reprezentujące polska scenę jazzową;
- francuska grupa Tac TaToom, która poprowadzi publiczność ulicami Starego Miasta w afro-brazylijskich rytmach.
To tylko wybrane spośród wydarzeń planowanych na tegoroczny festiwal. Warto pamiętać, że charakterystyczną cechą imprezy jest jej otwartość na szeroką publiczność. Na festiwal przybywają zarówno wytrawni melomani jak i osoby poszukujące dobrej zabawy. Każda edycja festiwalu gromadzi kilkunastotysięczną publiczność, a jej liczba wzrasta z roku na rok. Festiwal przez trzy lata swego istnienia stał się niezwykłym zjawiskiem w świecie muzyki, zyskał światową renomę i rozgłos.
Więcej informacji na temat festiwalu - na stronie internetowej www.perkusjafestiwal.pl


W dniach 27 - 29 czerwca 2003 roku w Bydgoszczy odbędzie się druga edycja Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Organizatorem imprezy jest przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego. Celem Konkursu jest propagowanie twórczości wokalnej Ignacego Jana Paderewskiego, popularyzacja innych twórców polskiej liryki wokalnej XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku oraz promowanie utalentowanych młodych wykonawców.


Nadzwyczajny koncert z udziałem znanego, brytyjskiego skrzypka - Nigela Kennedy'ego odbędzie się 27 czerwca 2003 roku w Filharmonii Krakowskiej. Wspólnie z polską wiolonczelistką - Dorotą Imiełowską - wykona kompozycje Bacha, Ravela i Kodály'ego.
Koncert zostanie powtórzony 28 czerwca.
Nigel Kennedy pełni obecnie funkcję Gościnnego Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Uznawany jest za światową gwiazdę wiolinistyki i najwybitniejszego skrzypka brytyjskiego. Jego wirtuozowska technika, unikalny talent i łatwość kontaktu z publicznością ułatwiają artyście poruszanie się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i popularnym.


Dnia 28 czerwca 2003 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie wystąpi Lwowski Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. W jego wykonaniu zobaczymy spektakl operowy Mojżesz zrealizowany w setną rocznicę istnienia teatru, a skomponowany przez współczesnego ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka do libretta wg poematu wybitnego ukraińskiego pisarza i poety Iwana Franki.
Akcja opery rozgrywa się na Synaju podczas 40-letniej wędrówki Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Poemat Iwana Franki opowiada o zwątpieniu, buncie, nadziei i budowaniu tożsamości ludu w oparciu o nowe prawo.
Światowa premiera opery miała miejsce 23 czerwca 2001 roku i została dedykowana pielgrzymce Papieża Jana Pawła II na Ukrainę. Opera ta powstała za błogosławieństwem Ojca Świętego i została zrealizowana przy wsparciu finansowym Watykanu. Był to bezprecedensowy przypadek sponsorowania przez Watykan projektu świeckiego. W premierowym spektaklu wzięło udział prawie 250 artystów. Opera po raz pierwszy została pokazana polskiej publiczności podczas IX edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego w maju 2002 roku.


W dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca 2003 roku Opera Krakowska wraz z Kopalnią Soli w Wieliczce zapraszają na widowisko muzyczne Madama Butterfly, zrealizowane na podstawie opery G. Pucciniego, które odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce, w Komorze "Warszawa". Inscenizatorem widowiska jest Waldemar Zawodziński, dyrektor artystyczny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Kierownictwo muzyczne objął Wojciech Michniewski - dyrygent, koncertujący niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Autorką kostiumów jest Maria Balcerek. Do współpracy zaproszeni zostali gościnnie występujący artyści, m.in. w tytułowej roli usłyszymy Irinę Zakyan z Armenii, utalentowaną śpiewaczkę młodego pokolenia. Wystąpi również Andrzej Dobber - laureat wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, nagrodzony również jako Sharpless w produkcji Madama Butterfly, a także Dariusz Stachura, obecnie artysta Opery w Norymberdze.