12. AŻ Festiwal będzie prezentował efekty pracy zespołów i solistów, pedagogów i studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. W programie tegorocznej edycji w dniach 23 listopada - 7 grudnia 2024 znajdą się: operetka, spektakl wokalno-aktorski z muzyką Grzegorza Ciechowskiego i Republiki, koncerty muzyki nowej, perkusyjnej i symfonicznej, a na finał – występ Big Bandu z gościnnym udziałem Stanisława Sojki.
Celebrując 130. rocznicę urodzin Juliana Tuwima, Akademia Muzyczna w Łodzi sięgnie po przetłumaczoną przez niego operetkę Johanna Straussa Zemsta Nietoperza i po raz pierwszy zaprezentuje ją w Sali Koncertowej przy Żubardzkiej 2A. Kolejna rocznica urodzin – tym razem 75-lecie prof. Bogdana Dowlasza – świętowana będzie przy dźwiękach jego muzyki (27 listopada).
Gościem The Bacewicz Percussion Ensemble będzie portugalski kompozytor muzyki elektronicznej Igor Filip Costa e Silva. Sugestywny tytuł koncertu z jego udziałem – "Światło, dźwięk i obraz w elektronicznym kalejdoskopie” – ukazuje różnorodność i widowiskowość przygotowanego na ten wieczór repertuaru.
Studenci Instytutu Wokalistyki Jazzowej i Estradowej wraz z tancerzami specjalności choreografia i techniki tańca pokażą spektakl Masakra w reżyserii Marka Rachonia oparty na twórczości zespołu Republika, Obywatela GC i Grzegorza Ciechowskiego.
W koncercie zatytułowanym "Przestrzenie” siły połączą studenci Akademii i Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca i Macieja Koczura (4 grudnia).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowy program: https://www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/12-az-festiwal
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.