Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Osiem koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 10 września do 2 października 2022 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Innowacje” ma na celu pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Innowacje obu epok mają decydujące znaczenie dla dalszego biegu historii muzyki.
Jednym z głównych zadań Festiwalu jest aspekt kulturotwórczy, a więc inspirowanie twórców do tworzenia. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nastąpi prawykonanie sześciu utworów polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Leszka Kołodziejskiego, Ignacego Zalewskiego, Adama Wesołowskiego oraz Michała Malca.
Wystąpią w tym roku takie zespoły, jak: Capella Cracoviensis, Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz soliści i dyrygenci: Marek Toporowski, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Jan Tomasz Adamus, Anna Szostak, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Ewa Uryga, Bartłomiej Duś.
Koncerty będą miały miejsce w Chorzowie, w Kościele św. Józefa, w bytomskim Kościele św. Jacka, w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, w Raciborzu w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w Pałacu w Rybnej, w katowickiej Katedrze Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego, w krakowskim klasztorze oo. Franciszkanów oraz w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.