49. Ogólnopolska Konferencja Muzykologiczna ZKP „Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności" odbędzie się w dniach 25-27 października 2020 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Profesor Mieczysław Tomaszewski, twórca Krakowskiej Szkoły Teoretycznej, pisał w roku 2000 (W stronę muzykologii humanistycznej): „Z jednej strony interpretator dzieła muzycznego – czy określonej twórczości – ma do dyspozycji nie jedną, a dość nawet znaczną ilość wysoce wyspecjalizowanych metod analizy i interpretacji uznanych za przynależne do paradygmatu muzykologii akademickiej. Z drugiej zaś strony coraz częstsze stają się głosy konstatujące niewystarczalność stosowanych w praktyce metod. Niewystarczalność, gdy chodzi o uchwycenie w danym dziele tego, co w nim najbardziej istotne: jego szczególności, odrębności, niepowtarzalności, a także – jego wartości i «artystyczności»”. Kierując się myślą zawartą w tych znaczących słowach, Sekcja Muzykologów ZKP zaprasza do Akademii Muzycznej w Krakowie, aby w środowisku Profesora wziąć udział w 49. Konferencji Muzykologicznej ZKP.
Hasło przewodnie konferencji: „Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności”. W związku z tym organizatorzy proponują następujące tematy do rozważenia: Muzykologia – Teoria muzyki. Dialektyka żywiołów?; Zrozumieć muzykę. Idea przeżycia dzieła; Za kształceniem wrażliwości i rozwijaniem wyobraźni; Muzyka jako przesłanie; Muzyka – słowo – sens…; Paradygmaty, konstrukty myślowe, koncepcje i metody….Lista możliwych zagadnień nie jest – oczywiście – zamknięta.
Propozycje tematów wraz z abstraktami należy zgłaszać do 31 marca 2020 roku (karta zgłoszenia), przesyłając na adres:
Sekcja Muzykologów ZKP roponuje tym razem łączenie tematów w trzyosobowe panele. Na każde wystąpienie w takim panelu przewidziane jest 10 minut, a po trzech wystąpieniach (po 30 minutach) – 30 minut na dyskusję.
Zgłoszenia akceptował będzie Komitet Programowy w składzie: Małgorzata Janicka-Słysz, Teresa Malecka, Agnieszka Draus, Natalia Szwab i Beata Bolesławska-Lewandowska. W przypadku dużej liczby zgłoszeń Komitet zastrzega sobie prawo merytorycznego ich wyboru.
Opłata konferencyjna wynosi: 400 zł (pełna kwota), 300 zł – dla członków ZKP. Emerytom oraz osobom nieafiliowanym przysługuje zwolnienie z opłaty konferencyjnej. Opłata nie obejmuje kosztów dojazdu oraz noclegów. Organizatorzy zapewniają całodzienne wyżywienie, oferują także pomoc w rezerwacji miejsc noclegowych.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.