65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda
REGULAMIN
65. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda
1) Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda organizuje corocznie Związek Kompozytorów Polskich. Ideą Konkursu jest inspirowanie młodych twórców do nawiązywania na różne sposoby do wartości obecnych w dziełach Patrona. Wybierając postawę twórczą inspirowaną działaniami Bairda, można sięgnąć bardziej lub mniej bezpośrednio do Jego idei kompozytorskich.
Konkurs jest organizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W Konkursie mogą brać udział kompozytorzy polscy (posiadający obywatelstwo polskie lub Kartę Polaka), którzy w dniu jego zamknięcia nie przekroczyli 35 lat.
2) Przedmiotem Konkursu w roku 2023 jest utwór na orkiestrę nawiązujący do polskich tańców, ale niebędący ich aranżacją czy opracowaniem. Inspirację mogą stanowić wielokrotnie stosowane przez Tadeusza Bairda swoiste stylizacje, czy to muzyki dawnej, jak w słynnym Colas Bregnon. Suita w dawnym stylu (1951), muzyki ludowej jak w Uwerturze giocosa na orkiestrę (1952), czy nawiązania do nieokreślonej przeszłości, jak w Koncercie na orkiestrę (1953) albo do gatunków starogreckich jak w Sinfonii breve (1968), lub do stanowiącej rodzaj rozważania o przeszłości Elegei na orkiestrę (1973).
Orkiestra była ważnym medium dla Tadeusza Bairda, a muzyka orkiestrowa stanowi pokaźną część jego twórczości, i jest obecna na każdym jej etapie. Kompozytor stosował tu zarówno kameralizację (por. Cztery eseje, 1958), jak i monumentalizację (por. III Symfonia, 1969), wykorzystywał wartości sonorystyczne (por. Wariacje bez tematu, 1962), w kilku technikę dodekafoniczną (por. Cassazione, 1956), olśniewającą kolorystykę (por. Cztery nowele, 1967), nie stronił od śpiewności, kantyleny i dramatyzmu (por. Canzona, 1980).
Wyzwaniem dla uczestnika konkursu będzie przede wszystkim dzisiejsze rozumienie roli polskich tańców i ich postaci w muzyce współczesnej. Dzięki zaangażowaniu w wykonanie zakwalifikowanych do II etapu utworów Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i jej dyrektora Rafała Kłoczko (który wejdzie do jury konkursu), kompozytorzy będą mogli podjąć próbę wpisania się w repertuar filharmoniczny.
Czas trwania utworów: 7’-8’.
W utworze należy wykorzystać skład mieszczący się w następujących ramach: 3-3-3-3 (każdy trzeci z grupy zamienny odpowiednio z piccolo, corno inglese, clarinetto basso, contrafagotto), 4-2-3-1, batt (3 esec.): membranowe: 5 tp, 3 gc, 2 tt, 2 tmb, tmb.mil, 2 bg; metalowe: 2 vbf, cmp, 2 cmpl, gg, 4 trg, 6 pt, 2 sng, 2 cwb; drewniane: xlf, mbf, bdl, ctg, gr, rgn, tbl, tdb; inne: mc, dsz, nch, sr, ag, cbz, zestaw perkusyjny (pełne nazwy w załączniku), archi: 10-9-8-7-4.
3) Zgłoszony na Konkurs utwór nie może być przed jego rozstrzygnięciem wykonany publicznie ani nagrodzony w innym konkursie.
4) Konkurs jest dwuetapowy. W I etapie jury wyłoni utwory, które następnie zostaną wykonane podczas publicznej prezentacji. Jego wyniki zostaną ogłoszone do dnia 31 stycznia 2024 roku. Rozstrzygnięcie Konkursu (II etap) nastąpi po publicznej prezentacji zakwalifikowanych utworów przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w kwietniu 2024 roku. Jury zdecyduje wówczas o podziale nagród.
Kompozytorzy wybrani do II etapu powinni być przygotowani na konieczność opracowania głosów dla każdego z wykonawców osobno.
5) Nagroda im. Tadeusza Bairda wynosi 10 000 zł. Ponadto jury może przyznać wyróżnienia (hotel i abonament na wszystkie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień") ufundowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.
Jury ma prawo do innego podziału nagród. Jury Konkursu będzie obradować pod przewodnictwem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.
Przewidziana jest także nagroda orkiestry w postaci wykonania utworu w sezonie 2024/2025 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.
6) Partytury opatrzone godłem należy nadsyłać mailem w terminie do dnia 30 listopada 2023 na adres:
Wiecej: https://www.zkp.org.pl/index.php/pl/nasze-dzialania/konkurs-im-bairda