24 listopada 2024 roku o godz. 12:00 w warszawskiej Galerii Arteneum (ul. Radzymińska 123) odbędzie się wielki finał warsztatów "Nanodźwięki" - specjalny koncert kompozycji uczestników w wykonaniu Emilii Karoliny Sitarz połączony z wręczeniem dyplomów, premierą płyty oraz wernisażem wystawy fotograficznej "Nanodźwięki w obiektywie Ani Kłosek”. Wstęp wolny!
"Nanodźwięki" to autorski program animacji kulturalnej w zakresie muzyki współczesnej przeznaczony dla grupy dzieci z niepełnosprawnościami. Zaczynając od wakacji Emilia Karolina Sitarz tworzyła wraz ze swoimi nowymi uczniami partytury graficzne oraz prowadziła zajęcia z gry na fortepianie. W warsztatach łącznie wzięło udział 21 uczestników. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, z których każda pracowała pod okiem Artystki przez 4 dni. W efekcie powstało kilkadziesiąt prac, a każde z dzieci mogło odkryć swoje muzyczne zainteresowania i poczuć, że ma moc sprawczą.
“Przez kilka dni uczestnicy poznawali nie tylko fortepian i jego możliwości dźwiękowe, ale przede wszystkim odkrywali to, co gra w ich sercach, tworzyli muzykę jaką chcieliby usłyszeć” – podkreśla Emilia Karolina Sitarz.
Druga faza projektu obejmowała wizytę w studiu nagraniowym Polskiego Radia oraz nagranie powstałych w trakcie warsztatów kompozycji, również z udziałem dzieci.
Egzemplarze tej nowej płyty trafią do wszystkich zainteresowanych.
“Najwspanialsze w partyturach graficznych jest to, że za każdym razem można je zagrać inaczej! One są kluczem do osobistego świata dźwięków, ale za każdym razem może go otworzyć ktoś inny. Na tym polega siła muzyki – te kompozycje zaczną żyć swoim życiem i docierać do kolejnych odbiorców. Wspaniałe jest też to, że każdy kolejny wykonawca może partytury graficzne odczytywać inaczej” – mówi Emilia Karolina Sitarz.
Projekt wsparły 3 organizacje: Fundacja Akacja, Fundacja Giganci, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Mary i Max.
Partnerami przedsięwzięcia zostali: DK Świt, Dom Otwarty, Arteneum, Integracja.pl.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.