Przejdź do głównej treści

Gębofon 5. Warsztaty wokalne i koncert - Łódź, 16-20 grudnia 2008

Spotkanie Wokalne „Gębofon 5”

  • Warsztaty: 16-20 grudnia
  • Koncert: 19 grudnia, 20.00

 

Głos ludzki jest najbardziej ekspresywnym instrumentem muzycznym, o ogromnej elastyczności i różnorodności. Pod kryptonimem „Gębofon” Stowarzyszenie „Turning Sounds” prowadzi badania nad jego szerokim spektrum i przedstawia najciekawsze zjawiska muzyki współczesnej pod kątem fenomenu wokalności, poprzez różnorodne jej przejawy w kulturze. Drogą konfrontacji artystów wywodzących się z różnych „szkół” rodzi się model nowego, uniwersalnego wokalisty. Stowarzyszenie uważnie przygląda się osiągnięciom na pograniczu poważnej muzyki współczesnej i innych obszarów awangardy, a także wywodzącym się z doświadczeń tzw. mainstreamu, by przedstawić je w formie niekonwencjonalnej i atrakcyjnej nie tylko dla wyrobionej publiczności. Spotkanie „Gębofon”, poświęcone niecodziennym odcieniom ludzkiego głosu, odbyło się dwukrotnie w formie dużego międzynarodowego festiwalu (2006, 2007) oraz w postaci dwóch sesji warsztatowych z udziałem polskich artystów (2008).

Tym razem, dzięki wsparciu Deutscher Musikrat (Niemieckiej Rady Muzycznej), „Gębofon” poświęcony będzie wokalistyce niemieckiej, zarówno w aspekcie jej długich tradycji, jak ducha eksperymentu. Spotkanie polsko-niemieckie, jak zawsze w ramach „Turning Sounds”, ma na celu rozbijać podziały i uprzedzenia środowiskowe oraz zachęcać do odmiennego spojrzenia na zjawiska sztuki dźwięków. Kuratorem „Gębofonu” jest Antoni Beksiak.

Koncert w ramach „Gębofonu 5” rozpocznie klarnecista i kompozytor Michał Górczyński, który wraz z bitbokserem TikTakiem dokonuje przełomowych na skalę światową eksperymentów, mających na celu wprowadzenie bitboksu do poważnej muzyki współczesnej – najpierw na „Turning Sounds 5. Gębofon” w grudniu 2007, potem na „51. Warszawskiej Jesieni” we wrześniu 2008 (także 17 lutego 2009 w Filharmonii Łódzkiej w ramach cyklu „contem.ucha”). Tym razem spotka się z młodym niemieckim kompozytorem-elektronikiem Constantinem Poppem (z którym we wrześniu tego roku improwizował, wraz z legendarnym tubistą Zdzisławem Piernikiem, na festiwalu „Limburg On/Off”) w premierowym programie inspirowanym brzmieniem silników ciężarówek. Frank Wörner, bas-baryton poświęcający się m.in. najnowszej muzyce współczesnej, przedstawi Song Books Johna Cage'a, które zostaną uprzednio przygotowane wraz ze studentami wokalistyki podczas kursu mistrzowskiego, z wykorzystaniem elektroniki i elementów teatralnych. Wörner zaśpiewa także solo kompozycje Georgesa Aperghisa i Perluigi Billonego. Na zakończenie wystąpi Michael Schiefel, wirtuoz głosu, którego dokonania sięgają od wokalnych reinterpretacji Bacha poprzez wielościeżkowe piosenki w stylu Bobby'ego McFerrina po udział w wykonaniu „jazz-opery” Escalator over the Hill Carli Bley w zastępstwie Phila Mintona. Schiefel zaśpiewa solo z wykorzystaniem elektroniki, poprowadzi też warsztat w sobotę 20 grudnia.

 

Kurs mistrzowski interpretacji muzyki współczesnej Franka Wörnera
16-19 grudnia 2008

Kurs zakończy się występem Franka Wörnera wraz z uczestnikami. Poświęcony będzie interpretacji wybranych pieśni z Song Books Johna Cage'a. Warsztaty obejmować będą, oprócz wokalistyki, także użycie amplifikowanych obiektów dźwiękowych oraz elektronicznego przetwarzania głosu. Przeznaczone są dla śpiewaków zawodowych, półprofesjonalnych oraz studentów, którym sprawia radość odnajdywanie niecodziennych brzmień własnego głosu oraz występowanie na scenie. Śpiewacy muszą być formalnie wykształceni (lub w trakcie pobierania nauk), nie muszą jednak reprezentować jedynie śpiewu klasycznego. Kurs jest bezpłatny, uczestnik zobowiązuje się do udziału we wszystkich zajęciach i występu na koncercie bez wynagrodzenia. Jest to wyjątkowa w skali kraju okazja czerpania doświadczeń od mistrza interpretacji muzyki współczesnej, odnalezienia kluczy do repertuaru XX i XXI wieku i poszerzenia własnych możliwości wokalnych. Szczegółowy program kursu dostępny dla zainteresowanych.

 

Warsztat Michaela Schiefela
Sobota, 10:30 – 13:30

Warsztat obejmie krótkie, indywidualne lekcje z uczestnikami, polegające na pracy nad przyniesionym przez nich materiałem. Pozostali uczestnicy wezmą udział w zajęciach w roli obserwatorów. Michael przedstawi także swój warsztat sprzętowy, który może być wykorzystany przez uczestników. Można przynieść własne urządzenia elektroniczne (także przewody), na miejscu będzie podstawowe nagłośnienie (w tym wypadku należy przybyć nieco wcześniej.) Warsztat jest bezpłatny, dostępny dla wszystkich twórców zajmujących się głosem, w szczególności z udziałem elektroniki. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztat jest otwarty dla publiczności.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: polmic@polmic.pl

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry